Yüksek Sesle Müzik Dinlemek Neden Zararlıdır?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Seslerin Daha Yüksek Çıkmasını Sağlayan Şey Nedir?
– Ses dalgası nedir?
– Yüksek sesle müzik dinlemek neden zararlıdır?

Ses, titreşimler tarafından yapılan bir enerji türüdür. Bir nesne titreştiğinde, küçük hava parçacıklarının hareket etmesine neden olur.

Bir arkadaşınızla sessiz bir odada oturduğunuzu düşünün. Ellerinizi çırparsanız, şok ellerinizin etrafındaki havanın titreşmeye başlamasına neden olur.

Ses dalgası nedir?

Hava parçacıkları titreştiğinde, yanlarındaki diğer parçacıklara çarparlar. Daha sonra bu parçacıklar titreşmeye ve daha fazla hava parçacığına çarpmaya başlar. Hava parçacıkları kulağınızın içindeki havayı titreştirmeye başladığında bir ses duyarsınız.

Seslerin Daha Yüksek Çıkmasını Sağlayan Şey Nedir? - Ses dalgası nedir? - Yüksek sesle müzik dinlemek neden zararlıdır?

Bu zincir reaksiyonu, parçacıkların enerjisi bitene kadar devam eder. Buna “ses dalgası” diyoruz.

Peki, stereo veya televizyonunuzda sesi açtığınızda ne olur? Eh, sadece sesi yükseltmekle kalmıyor, aynı zamanda genliği de artırıyorsunuz!

Ses, bir ses dalgasının yoğunluğudur. Bu yüzden bir ses dalgasının yüksekliği olan genlik ile doğrudan ilişkilidir.

Okyanus dalgalarının bir çizimini hayal edin. Dalganın en yüksek kısmı krettir. Her dalga arasındaki aralara “oluklar” denir.

|| Tavsiye Bağlantı: Nasıl Müzik Dinlersin?

Seslerin Daha Yüksek Çıkmasını Sağlayan Şey Nedir?

Tepenin en yüksek kısmından oluğun en alt kısmına olan mesafe genliktir. Ses dalgaları ve okyanus dalgaları farklı şeylerden yapılabilir, ancak aynı şekilde çalışırlar. Bir ses dalgasının genliğini değiştirmek, yüksekliğini veya yoğunluğunu değiştirir.

Bir gitar çalıyorsanız, tellerin titreşimleri yakındaki hava moleküllerini sıkıştırmaya ve genişlemeye zorlar. Gitar çalma sesiniz, telleri ne kadar sert veya yumuşak bir şekilde çaldığınıza bağlıdır.

Bir ipe nazikçe dokunduğunuzda, tel daha az enerji aktardığınız için ses daha yumuşak olacaktır. Daha az enerji kullanarak, tel çok fazla titreşmez ve aynı ipi zorla çaldığınızda daha az hava taşır.

Öte yandan, aynı ipi çok fazla kuvvetle çalarsanız, nota çok daha yüksek olacaktır. İpi çalmak için daha fazla güç kullandığınızda, daha fazla enerji kullanırsınız.

Bu ekstra enerji, ipin daha fazla titreşmesine neden olur, bu da daha fazla hava parçacığını daha uzun süre hareket ettirmesine yardımcı olur. Kuvvetle çalınan bir tel daha büyük genliğe sahiptir ve daha büyük genlik sesi kulağınıza ulaştığında daha yüksek hale getirir.

Hacim genliğe bağlıdır. Daha büyük genlik, daha yüksek sesler üretir. Aşağıdaki çiftlere bakın ve hangi öğenin daha büyük genliğe sahip olduğuna karar verin:
– bağırma veya fısıltı
– siren veya kedi miyavlaması
– sivrisinek vızıltısı veya araba alarmı
– havai fişek veya keman sesi

Seslerin Daha Yüksek Çıkmasını Sağlayan Şey Nedir? - Ses dalgası nedir? - Yüksek sesle müzik dinlemek neden zararlıdır?

|| Tavsiye Bağlantı: Kulaklıklar nasıl çalışır?

Yüksek sesle müzik dinlemek neden zararlıdır?

Colorado Üniversitesi son zamanlarda küçük bir grup iPod kullanıcısı üzerinde çalıştı. Araştırmacılar, bazı gençlerin müziklerinin uzun süreli işitme hasarına neden olacak kadar yüksek sesle çalıştığını ve bunun farkında bile olmadığını keşfettiler.

Birçok genç, bir iPod’daki maksimum ses düzeyinin güvenli olduğunu varsayar, ancak bazı durumlarda, MP3 çaları maksimum ses seviyesinde dinlemek bir testere veya rock konseri kadar yüksek olur. Zamanla, yüksek sesler iç kulaktaki kırılgan ince kıllara zarar verebilir.

Bu kıllar ses dalgalarını almaktan ve beyne ses bilgisi göndermekle sorumludur. Zamanla, müzik de dahil olmak üzere yüksek seslere tekrar tekrar maruz kalmak bu hassas saç hücrelerine kalıcı olarak zarar verebilir ve kalıcı işitme kaybına yol açabilir.

Ses seviyesini düşürmek ve kulaklıklarla müzik dinlemek için harcanan süreyi sınırlamak işitme duyunuzu korumanın en iyi yoludur.

Kaynakça:
https://wonderopolis.org/wonder/what-makes-sounds-louder


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir