Yirmilik Diş Ne Zaman Çıkar?

2.3
(3)

Hiç merak ettiniz mi…
– Yirmilik dişler nelerdir?
– Yirmilik diş ne zaman çıkar?
– Gerçekten yirmilik dişlere ihtiyacınız var mı?

https://vimeo.com/8595145

Yirmilik diş ne zaman çıkar?

Çoğu diş farklıdır, çocukluk döneminde patlayan “yirmilik dişleri” (ayrıca “üçüncü azı dişleri” olarak da bilinir.) genellikle 17 ve 25 yaş arası görülür. Dilbilimciler bu dişlerin “bilgelik dişleri” lakabını aldıklarına inanırlar çünkü yaşamda diğer dişlerden daha geç ortaya çıkarlar – yani bir kişi genç bir yetişkine olgunlaştığı bir yaşta .

Peki neden yirmilik dişlerimiz var? Antropologlar açıklama için atalarımızı gösteriyorlar. Eski uygarlıkların diyetleri bugünkünden çok farklıydı. Arabayla alışverişe gitmek yerine bizim eski atalarımız avlanmışlar ve doğada karşılarına ne yiyecek çıkmışsa onları avlamışlardır.

Hiç merak ettiniz mi…
- Yirmilik dişler nelerdir?
- Yirmilik diş ne zaman çıkar?
- Gerçekten yirmilik dişlere ihtiyacınız var mı?

Yapraklar, kökler, fındıklar ve etler gibi çiğ gıdalar atıştırmak dişleri için sertti. O günlerde diş hijyeni zayıftı ve diş kaybı yaygındı.

Bir kişi 20 yaşına geldiğinde çürümesi için bir iki dişini kaybetmek olağandışı değildi. Yeterli diş olmayan eski insanlar buldukları yiyecekleri çiğneyemezlerdi ve açlık riski yaşarlardı.

Antropologlar, hayatta kalmak için, ilk insanların, diğer dişleri kaybetseler bile, çiğnemeyi kolaylaştırmanın bir yolu olarak yirmilik dişleri geliştirdiklerine inanırlar.

Neyse ki, günümüzdeki diyetimiz, yaşam tarzımız ve diş bakımına erişimimiz modern insanda ve dişlerimizde hayatta kalmayı çok daha kolay hale getirdi! Bu, yirmilik dişlerinin hayatta kalmamız için artık gerekli olmadığı anlamına gelir.

Hiç merak ettiniz mi…
- Yirmilik dişler nelerdir?

Sonuç olarak, bazı evrimsel biyologlar artık yirmilik dişlerini “körelmiş organlar” olarak sınıflandırmaktadırlar, yani artık işlevsel bir amaca sahip oldukları düşünülmemektedir.

Aslında biyoloji aynı fikirde olabilir. Araştırmacılar, modern nüfusun yüzde 35’inin hiçbir zaman yirmilik dişleri geliştirmediğini, zamanla tamamen ortadan kalkacaklarını düşündürdü.

Dilimize kazandıran: Arife Nur İMRAK

Kaynakça

 • http://www.webmd.com/oral-health/wisdom-teeth#1
 • http://www.mouthhealthy.org/en/az-topics/w/wisdom-teeth
 • http://scienceline.ucsb.edu/getkey.php?key=147

 • Kendi kendine giden arabalar ne gibi faydalar sağlar?
  0 (0) Anahtarı kontağa sokabileceğiniz, gaza basabileceğiniz ve kendi arabanızla sokaklar arasında günü dört gözle bekliyor musunuz? Çocuklar büyüdükçe, sürücü ehliyetlerini alana kadar günleri geri saymaya başlar. Daha önce araba kullanan herkesin bildiği gibi, araba kullanmaktan aldığınız belirli bir memnuniyet ve zevk vardır. Güneşli bir günde, en sevdiğiniz melodiler çalarken ve saçlarınızdaki rüzgarla otoyolda hızla ilerlemek keyifli olabilir. Ya araba kullanmak için yeterince büyüdüğünüzde kendi kendine giden arabalar olursa? Bir araba kendini sürebilir mi? Bu kulağa çok uzak bir bilim kurgu gibi mi geliyor? Belki öyledir… ya da belki değildir! Otomobiller icat edildiğinden beri, bilim adamları ve üreticiler onları sürmeyi
 • İPhone Çökerten Mesaj (Kod) Nasıl Engellenir?
  0 (0) Telefonlara gelen bazı mesajların tehlikeli olduğunu artık biliniyor. Mesajlar telefonu yavaşlatabiliyor, donma yapabiliyor ve sonrasında da telefonlar çökebiliyor. Bu olaylar sonucunda da bazı mesajlar görmek istenilmiyor ve mesajları engellemek gerekebiliyor. Telefon çökerten mesajlar şu an daha tehlikeli. Açılmadığı takdirde telefona zarar veremeyen mesajlar artık açılmasa bile telefonu bozabiliyor. Kötü niyetli insanlar telefonları çok kolayca çökertebiliyor. Apple bu konuda bir çözüm bulamıyor sadece güncelleme yapmanız gerektiğini söylüyor. Çökerten Mesaj Nedir? İPhone cep telefonlarını çökerten mesajların içeriğine bakıldığında genellikle farklı ülkelere ait bayraklar, ölüm ile alakalı yazılar ve çeşitli emojiler görülüyor. Yapılan analizler de, çökerten mesajların ön izleme özelliğinden kaynaklandığı
 • Bluetooth nedir?
  0 (0) Eskiden tüm hoparlörlerin kablolarla birbirine bağlanmak zorunda olduğunu biliyor muydunuz? Kulakiçi kulaklıklarda bile kablolar vardı! Tamam, bazı kulaklıklarda hala kablo var. Ancak Bluetooth kulaklıklar ve kulakiçi kulaklıklar giderek daha popüler hale geliyor. Peki ama bluetooth nedir? Bluetooth nedir? Bluetooth, kablosuz bir iletişim teknolojisidir. 1994 yılında oluşturuldu. Ama o zamandan beri birçok cihazı kullanma şeklimizi değiştirdi. Bluetooth, birlikte kullanılabilmeleri için aygıtları birbirine bağlar. Bugün, Bluetooth’u sayısız şekilde kullanıyoruz. Hiç Bluetooth teknolojisine sahip bir arabaya bindiniz mi? Araba kullanırken müzik duymaktan veya GPS kullanmaktan hoşlananlar için yararlıdır. Çünkü Bluetooth, telefonlarınızı kablo olmadan araç stereosuna bağlar. En sevdikleri müzikler hoparlörlerden akar.
 • Şarj Olmayan IPhone Sorunu Nasıl Çözülür?
  0 (0) Teknolojik aletleri kullanırken yaşanılan en büyük problemlerden biri şarj sorunu oluyor. Günümüzde şarj olmama sorunu, Apple yetkililerinden en çok şikâyet alınan problemlerden biri olarak biliniyor. Aslında birçok şarj problemi evden çıkmadan çözülebiliyor. Eğer şarj problemi varsa genelde insanlara bataryayı değiştirmeleri söylenir fakat buna gerek yok. Bazı durumlarda yaşanılan sorun yazılımsal kaynaklı olabiliyor. Bu sebeple batarya değişse bile sorunun devam edebilme ihtimali var. Sorunu bataryadan ziyade başka bir yerde aramakta fayda var. Telefonu Yeniden Başlatmak Bazı durumlarda çözüm telefonu yeniden başlatmaya zorlamak. Zaten sorun olduğunu fark edip, yetkili servise götürüldüğünde yetkililer tarafından da aynı işlemi yapılıyor. Evde kolayca yapılabilecek
 • Google Play Store Ülke Değiştirme Nasıl Yapılır?
  0 (0) Teknoloji çağının önemli uygulamalarından biri olan Google Play Store, özellikle Android telefonlar için olan bir uygulama indirme mağazası. Uygulama indirmesinin yanı sıra bu mağazadan film, elektronik kitap ve müzik de satın alabiliyorsunuz. Bulunduğunuz ülkedeki içeriklerin bazı yasalar veya kararlar gereği başka bir ülkede bulunmaması; başka bir ülkede bulunan bir uygulamanın sizin ülkenizde bulunmaması da mümkün olabiliyor. Google Play Store’un önerisi kendinizi ülkenizde göstermeniz olsa bile bazı uygulamalar için ülke değiştirmek isteyebilirsiniz. Google Play Store Ülke Bilginizi Değiştirmeden Önce Neleri Bilmelisiniz? Google Play Store, her sene yalnızca bir ülkede bulunmanıza olanak sağlıyor. Yani, yılda sadece bir defa ülke değiştirme

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir