Yıldız kayması neden olur?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Yıldız kayması neden olur?
– Yıldız kayması nedir?
– Meteoroidler, göktaşı ve meteorlar arasındaki fark nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=UCX5GqWMzxs
Meteor Yağmuru

Gezegenler ve yıldızlar gece gökyüzünde görülmesi en kolay şeyler olmasına rağmen, uzayda dolaşan tek şey gezegenler ve yıldızlar değildir. Aynı zamanda etrafta yüzen kaya parçaları da vardır.

Bu uzay kayalarının bazıları, toz kadar küçük parçacıklardır ve bazıları da iri kayalar kadar büyüktür. Uzay tozunun kayan yıldızlarla ne alakası olduğunu merak ediyor musunuz? Kayan yıldızın (yada düşen yıldızın) yıldızlarla hiçbir alakası yoktur ve bu küçük kayalarla aralarında ise çok şey vardır.

- Yıldız kayması neden olur?
- Yıldız kayması nedir?
- Meteoroidler, göktaşı ve meteorlar arasındaki fark nedir?
Meteoroid

Gece gökyüzünde gördüğümüz parıldayan yıldızlarla aynı büyüleyici parıltıya sahip gibi görünseler de aslında kayan yıldızlar, dünya atmosferine çarpıp yanan “meteoroidler” adında küçük kayacıklar yada toz parçalarıdır.

Bir meteoroid gökyüzünden rüzgar gibi geçerken gördüğümüz kısa ve güzel ışık izine meteor deniliyor. Meteorlar insanların genellikle kayan yıldız olarak adlandırdıkları şeylerdir.

Uzaydan düşerek yanan bir kaya tehlikeli değil mi? Genelde değil. Çoğu meteoroid yalnızca kum tanesi boyutundadır ve dünyaya ulaşmadan önce yanıp kül olur.

- Yıldız kayması neden olur?
- Yıldız kayması nedir?
- Meteoroidler, göktaşı ve meteorlar arasındaki fark nedir?
Göktaşı

Çok nadirde olsa, bir meteoroid parçası atmosferimizdeki yolculuğunda hayatta kalabilir ve dünya yüzeyine ulaşabilir. Bu olduğu zaman, dünyaya inen kaya parçasına da göktaşı denir.

Yılda birkaç kez, dünya  güneş etrafındaki yörüngesinden geçerken bir toz bulutundan ve kuyruklu yıldızın arkasında bıraktığı enkazın içinden geçer. Bu kuyruklu yıldız izine meteor akışı denir.

Dünya tozlu bir meteor akışından geçtiğinde, yüzlerce yada binlerce meteor doğar. Buna da meteor yağmuru nedir. Şimdi gökyüzüne bakın ve bir sonraki kayan yıldız gördüğünüzde artık “kayan yıldıza bakın” yerine “şu kayalara bak” diyebilirsiniz.

Şu da ilginizi çekebilir:
https://merakalemi.com/toplumsal-calisma/iyi-bir-gozlemci-misiniz/

Kaynaklar:

 • https://starchild.gsfc.nasa.gov/docs/StarChild/questions/question12.html
 • http://curious.astro.cornell.edu/about-us/73-our-solar-system/comets-meteors-and-asteroids/meteors/307-what-are-shooting-stars-beginner

 • Bokeh Nedir?

  Hiç merak ettiniz mi…
  – Bokeh nedir?
  – “Bokeh” kelimesi nereden geliyor?
  – Nasıl iyi bokeh yaratabilirsiniz?

  https://www.youtube.com/watch?v=oXVDO31vbG0&feature=emb_logo

  Bokeh Nedir?

  Belki karanlık odalar ve kırmızı gözler hakkında okumuşsunuzdur. Hatta iğne deliği kameraları hakkında her şeyi biliyor olabilirsiniz! Ama hiç bokeh nedir duydunuz mu?

  || Tavsiye Bağlantı: Basketbol’u kim icat etti?

  “Bokeh” kelimesi nereden geliyor?

  “Bokeh” terimi, İngilizce’de “bulanıklık” anlamına gelen Japonca “boke” kelimesinden gelir. İşte bokeh tam olarak bunu ifade eder. Yani bir fotoğrafın bulanık kısımlarının kalitesidir.

  Bir fotoğrafçının neden bulanık bir fotoğraf isteyeceğini kendinize soruyor olabilirsiniz. Sonuçta, asıl mesele resmin içinde ne olduğunu görememek değil mi? Bu doğru! Ancak fotoğrafçılar, bulanıklığı stratejik olarak kullanır. Çoğu zaman, bulanık bir arka plan odak nesnelerinin öne çıkmasını sağlayabilir.

  || Tavsiye Bağlantı: Modern futbol topu kaç yıllık?

  Öyleyse, iyi bokeh’in nitelikleri nelerdir? Düzgün görünen bulanık bir arka plan, bir dolu sert kenar yerine tercih edilir. İdeal olarak, kullanılan lense bağlı olarak ışık, daire veya altıgen şeklinde görünecektir. Arka plan, herhangi bir fotoğrafın önemli bir parçası olsa da, dikkatini resmin konusundan alıkoymamalıdır.

  Kendiniz de hevesli bir fotoğrafçı mısınız? Öyleyse, kendi çalışmanızda mükemmel bokeh efektini nasıl yaratacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Çoğu, kullandığınız lense bağlıdır. Uzmanlar, çok düşük diyafram açıklığı ayarlarına izin veren hızlı bir lens önermektedir.

  Nasıl iyi bokeh yaratabilirsiniz?

  || Tavsiye Bağlantı: Süper kahramanların neden gizli kimlikleri var?

  En iyi bokeh çekimleri de ilginç bir arka plan gerektirir. Ayrıca fotoğrafın bu kısmı bulanık olsa da, çeşitli renkler ve ışıklar dahil edildiğinde daha iyi görünüyor. Fotoğraf konusunun iyi aydınlatıldığından emin olmak da önemlidir.

  Birçok fotoğrafçı, iyi bokeh’in sırrının doğru mesafeyi bulmak olduğunu iddia ediyor. Konu ile arka plan arasında bol miktarda boşluk bırakılmasına yardımcı olur. Öte yandan, fotoğrafın konuya oldukça yakın olması en iyisidir.

  İyi bokeh elde etmek için gelişmiş bir kameraya ihtiyacınız var mı? Şart değil. Pek çok uzman kaliteli kameralar ve lensler kullanırken, birçok akıllı telefonda kamerayı kullanarak bulanıklaştırma da mümkündür. Mesela “portre modu” gibi seçenekler bulanık bir arka plan elde etmenize yardımcı olabilir.

  Gördüğünüz fotoğraflarda iyi bokeh örneklerini düşünebiliyor musunuz? Başka hangi efektler hakkında daha fazla bilgi elde etmek istersiniz? Artık çevremizdeki dünyanın görüntülerini yakalamak için teknikler konusunda hiçbir eksiklik yok!

  Kaynak:

  • https://photographylife.com/what-is-bokeh 
  • https://www.canva.com/learn/7-ways-achieve-beautiful-bokeh-effect-photos-stunning-examples/ 
  • https://smartphone-photography.com/can-i-achieve-bokeh-with-my-camera-phone-get-sparkling-results/
 • Amezaiku Nedir?

  Hiç merak ettiniz mi…
  – Şekerle sanat olur mu?
  – Amezaiku nedir?
  – Amezaiku hangi şekiller yapılabilir?

  https://vimeo.com/189193658

  Şekerle sanat olur mu?

  Sanatı seviyor musunuz? Birçok çocuk gibiyseniz, sanat malzemelerinizi kapmaktan ve paha biçilmez bir sanat eseri yaratarak kendinizi ifade etmekten daha iyi bir şey yoktur. Buzdolabınız, düzinelerce en iyi parçanızın çeşitli mıknatıslarla ön tarafına yapıştırıldığı bir sanat galerisine benzeyebilir.

  Sanat malzemeleri için uzandığınızda ne kaparsınız? Pastel boya? Boya? Renkli kalemler? Fosforlu kalemler? Kağıtlar?

  Bunlar çocuklar için en popüler sanat malzemelerinden bazıları olsa da, sanat yaratmak için kullanabileceğiniz şeyler konusunda gerçekten hiçbir eksiklik yok. Örneğin, Japonya’da amezaiku olarak bilinen bir sanat formunun uygulayıcıları çok ilginç – ve lezzetli : şeker!

  Hiç merak ettiniz mi...- Şekerle sanat yapabilir misiniz?- Amezaiku nedir?- Amezaiku hangi şekiller yapılabilir?

  || Tavsiye Bağlantı: Patlamış mısırı patlatan şey nedir?

  Amezaiku nedir?

  Amezaiku zanaatkârları, patates veya pirinç nişastasından yapılan bir tencerede şeker şurubu (mizuame) ile başlar. Bir golf topu büyüklüğündeki sıcak karışımdan bir parça kapmak için çıplak parmaklarını kullanırlar.

  Mizuame yaklaşık 80-90 derece olduğundan, zanaatlarını ilk öğrendiklerinde ellerini defalarca yakarlar. Zamanla parmakları sıcağa uyum sağlamalarına yardımcı olan sert nasırlar oluşturur.

  Şeffaf mizuame’i küçük bir vantilatörün üzerinde şeker gibi yoğurmaya ve beyaza dönüp doğru kıvama gelene kadar yumuşamaya başlarlar. Parçalarını ciddiyetle şekillendirmeye başlamadan önce, şekere doğru görünümü vermek için gıda boyası eklerler.

  Amezaiku hangi şekiller yapılabilir?

  Şekeri bir top haline getirdikten sonra, bir lolipop çubuğu sokarlar. Şeker topunu tavşan, ejderha, çiçek, zürafa gibi tanınabilir bir figür haline getirmek için sadece parmaklarını ve küçük bir çift özel makas kullanmaya başlarlar. Japon balığı, ahtapot, salyangoz, koala, baykuş, köpek, flamingo vb.

  Bu tür heykelleri kille yapmaktan farklı olarak, bunu şekerle yapmak son derece zordur çünkü bu zamana karşı bir yarıştır. Amezaiku sanatçıları, şeker soğumadan ve şekillendirilemeyecek kadar sert olana kadar sertleşmeden önce parçalarını bitirmek için yalnızca birkaç dakika alırlar.

  Hiç merak ettiniz mi...- Şekerle sanat yapabilir misiniz?- Amezaiku nedir?- Amezaiku hangi şekiller yapılabilir?

  Bu noktada son detaylar boyanarak parça biter. Amezaiku heykelleri genellikle cam veya seramik sanat eserlerine benzer ve kırılgandır. Yenebilecekleri halde, çoğu insan onları sanat olarak sergilemeyi tercih ediyor.

  || Tavsiye Bağlantı: Bir tür nasıl tehlike altında olur?

  Tarihçiler, amezaiku’nun 8. yüzyılda Çin’den Japonya’ya getirilmiş olabileceğine inanıyor. Bununla birlikte, bildiğimiz modern sanat formu büyük ölçüde Edo döneminde 17. yüzyılın başlarında gelişti.

  İlk amezaiku sanatçıları kasabadan şehre seyahat ederek benzersiz şeker heykellerini yarattılar. Bitmiş parçalar güzel olsa da, asıl neşe, onların yapılmasını izlemekti. Ancak bugün, Japonya’da nispeten az sayıda amezaiku sanatçısı kaldı.

  Modern sağlık yasaları, sokak satıcılarının halka açık yerlerde şeker heykelleri yapmasını büyük ölçüde kısıtladı. Çoğu modern amezaiku sanatçısı, eserlerini yalnızca ara sıra festivallerde veya özel kültürel veya kurumsal etkinliklerde yaratır. Yine de Tokyo’da, amezaiku’ya adanmış birkaç dükkan var. Burada sanat formunu iş başında izleyebilir ve eve götürmek için parçalar satın alabilirsiniz.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir