Yılanlar Derisi Neden Dökülür?

3
(2)

Hiç merak ettiniz mi…
– Yılan derisi neden dökülür?
– Başka hayvanlar derilerini döküyor mu?
– Yılanlar ne sıklıkla derilerini döker?

https://vimeo.com/47218821
Yılanlar neden derilerini döker?

Güzel bir bahar gününde siz ve en yakın arkadaşın ormanda maceralı bir yürüyüş yaparak günün tadını çıkarmaya karar veriyorsunuz . Güneş ışığı ağaçların tepesinden akarken, yollar boyunca yürürken, bitkilerin kokularının ve havadaki kuşların seslerinin tadını çıkarırsınız.

Yolu boyunca uzanan bir kütüğe yaklaştığınızda, tuhaf bir şey fark edersiniz. Neredeyse bir yılana benziyor… ama tam olarak değil. Ne olabilir ki? Yaklaştıkça, bunun uzun bir yılan derisi parçası olduğunun farkına varırsınız/anlarsınız!

Başka hayvanlar derilerini döküyor mu?

yılan derisi

Yakınlarda gerçek yılan olmadığından emin olmak için alanı kolaçan edersin ve sonra, yılan derisini alırsınız ve daha yakından incelersiniz. Ölçeklerin izlenimlerini ve yaptıkları tasarımları görebilirsiniz. Merak etmeye başlıyorsun… yılanlar neden derilerini döker?

Basit cevap, yılanlar diğer tüm hayvanlar gibi oldukları için derilerini dökerler. Tüm hayvanlar derilerini döker, biz insanlar bile! Memelilerde özellikle insanlarda bu nadiren fark edilen devam eden bir süreçtir.

|| Tavsiye Bağlantı: https://merakalemi.com/filler-hic-unutuyor-mu/

Yılan derisi neden dökülür?

Sürüngenlerde deri dökülmesi farklıdır. Sürüngenler devam eden bir süreç yerine periyodik olarak deri dökerler. Yılanlar daha da benzersizdir, çünkü derileri genellikle tek parça halinde çıkar. Eğer hiç yılan derisi gördüyseniz, biliyorsunuz yılan derisinden kaymış gibi görünür, neredeyse çorak çıkarmak gibi! Bilim adamları bu sürece “ekdizis” diyorlar. Bazen dökülme ve deri değiştirme terimlerini de duyabilirsiniz.

Yılanlar daha fazla büyümeye izin vermek ve eski derilerine yapışmış olabilecek parazitleri uzaklaştırmak için derilerini dökerler. Bir yılan büyüdükçe, derisi paramparça olur. İnsan derisinin aksine, hayvan büyüdükçe yılan derisi büyümez. Sonuçta, bir yılan derisi daha fazla büyümenin mümkün olmadığı bir noktaya ulaşır.

|| Tavsiye Bağlantı: https://merakalemi.com/kurtlar-evcillestirilebilir-mi/

Meydana geldiğinde mevcut olanın altında yeni bir cilt tabakası büyür. Tamamlanır tamamlanmaz eski deri soyulur ve arkasında yapışmış olabilecek parazitlerle birlikte yılan şeklinde bir kabuk bırakır.

Eski derileri arkasında bırakmak için yılanlar suyun eski deriyi daha da yumuşamasına izin vermek için yüzmeye gidebilirler. Eski tabakayı atmaya hazır olduklarında eski deride bir yırtık oluştururlar. Genellikle ağız veya burun bölgesinde. Onlar, bunu sık sık bir kaya veya kütük gibi kaba, sert bir nesneye karşı sürtünerek yaparlar.

Bir defa eski deri tabakası kırıldığında yılan tamamen uzaklaşana kadar eski tabakadan çıkmaya çalışır. Eğer vahşi doğada bir yılan derisi bulursanız genellikle ters yüz ve tek parça olduğunu fark edebilirsiniz.

yılan derisi

Yılanlar ne sıklıkla derilerini döker?

Yılanlar derilerini oldukça sık dökerler. Ortalama yılan derisini yılda iki ila dört kez dökecektir. Ancak bu ortalama yaşa ve türe göre değişir. Hızlı bir şekilde büyüyen genç yılanlar her iki haftada derilerini dökebilirler. Daha yaşlı yılanlar her yıl yalnızca iki kez derilerini dökebilirler.

Dilimize Kazandıran: Arife Nur İMRAK

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir