Yerçekimi nedir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Ayda kaç kilo geliyorsunuz?
– Yerçekimi nedir?
– Gezegenlerin yerçekim gücü kilonuzu nasıl etkiler?

https://www.youtube.com/watch?v=hIQQ5rmroNY&feature=emb_logo

İnsanlar ilk kez 20 Temmuz 1969’da Ay’da yürüdü. Buzz Aldrin ve Neil Armstrong o gün Ay’ın yüzeyine çıktıklarında, sadece dünya tarihi yazmakla kalmadılar, ayrıca kilo da verdiler. Bu nasıl mümkün olabilir?

Yerçekimi nedir?

Ağırlığı anlayabilmemiz için önce yerçekimini ve kütleyi anlamalıyız. Yerçekimi, nesneleri birbirine çeken doğal bir kuvvettir.

Ayda kaç kilo geliyorsunuz?
- Yer çekimi nedir? 
- Gezegenlerin yerçekim gücü kilonuzu nasıl etkiler?

Yerçekimi, bizi Dünya’ya doğru çeken ve bir balon gibi uzaya uçmamızı engelleyen sabit kuvvettir. Bir tartıya bastığınızda, ağırlığınızı bir sayı olarak gösterir. Bu sayı aslında Dünya’nın üzerinizdeki çekimsel çekiminin bir ölçümüdür.

Kütle, ne kadar “malzeme” den oluştuğunuzdur. Ağırlığın aksine, ister Dünya’da, ister Mars’ta, ayda, oturma odanızda oturuyor, okyanusta yüzüyor veya uzayda bir yerde yüzüyor olun, kütleniz aynıdır.

200 kilo ağırlığındaki biri 100 kilo ağırlığındaki birinden daha fazla kütleye sahiptir. Bir insan ne kadar kütleye sahipse, yerçekimi o kadar fazladır. Bu yüzden bir ölçek daha büyük bir kişi için daha yüksek bir sayı gösterir.

Küçük gök cisimleri Dünya’dan daha zayıf çekim kuvvetlerine sahiptir. Jüpiter ve Satürn gibi daha büyük gezegenlerin daha güçlü yerçekimi güçleri vardır, bu da bu gezegenleri ziyaret ederseniz daha fazla kilo göstereceği anlamına gelir.

- Ayda kaç kilo geliyorsunuz?- Yer çekimi nedir? - Gezegenlerin yerçekim gücü kilonuzu nasıl etkiler?

Ay Dünya’dan daha küçük olduğundan, daha zayıf bir yerçekimi gücüne sahiptir. Aslında Ay, Dünya’nın yaptığı yerçekiminin sadece 1 / 6’sına sahiptir. Bu, Ay’da Dünya’da olduğundan altı kat daha az ağırlığa sahip olduğunuz anlamına gelir!

Astronotlar 1969’da Ay’a indiğinde uzay giysisi giydiler ve ağır ekipman paketleri taşıdılar. Yerçekimi Ay’da çok daha zayıf olduğu için, her şey Dünya ağırlığının sadece 1 / 6’sını oluşturuyordu ve astronotlar Ay’ın etrafında çok kolay hareket edebildiler.

Kaynakça:

  • http://www.pbs.org/teachers/mathline/concepts/space2/activity2.shtm
  • http://www.newton.dep.anl.gov/askasci/gen01/gen01564.htm

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir