Yazılım ve Donanım Nedir?

0
(0)

Yazılım ve donanım bilgisayarın parçalarını oluşturan detaylarıdır. Donanım elle tutulabilir parçalardan oluşurken yazılım, tamamen farklıdır. Yani yazılım bilgisayarda yüklü olan çeşitli programlardan oluşmaktadır. Bilgisayarların her iki detaya da ihtiyaçları vardır. Donanım bakımından eksik olan ya da yetersiz olan bilgisayarlar yeteri kadar verimli bir şekilde çalışmayacağı gibi çoğu zaman ise tamamen çalışmayacak duruma gelebiliyor. Yine yazılım da tıpkı donanım gibi bilgisayarların daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlayacak önemli kriterlerden biridir.

Donanım birimleri nelerdir? Sorusu en çok merak edilen konuların başında gelir. Donanım denince akla ilk gelen klavye, ,bilgisayar faresi, yazıcı, bilgisayar kasası gibi elle tutulur ürünlerden oluşmaktadır. Cevabını verebiliriz, elbette donanım tüm bunlarla sınırlı değildir. Bir bilgisayarda var olan tüm malzemeleri donanım olarak görmeliyiz.

Yazılım çeşitleri; bilgisayar, tablet telefon yani aklınıza gelebilecek her türlü akıllı cihazlarda yüklü olan yazılım çeşitleri,  cihazın türüne ve işlevine göre değişebiliyor.

Yazılım ve donanım bilgisayarın parçalarını oluşturan detaylarıdır.Donanım elle tutulabilir parçalardan oluşurken yazılım, tamamen farklıdır.

İşletim sistemi yazım

Günlük olarak kullanılan telefon ya da bilgisayar gibi cihazların açıldıkları zamandan itibaren, kapandığı zamana kadar görev alan yazılım çeşitleridir. Diğer yazılım türlerine göre daha geniş bir içeriğe sahiptir.  Her telefon veya tablet gibi cihazlarda kullanılır.

Uygulama yazılımları

Akıllı cihazlarda kullanılan her türlü uygulamanın kendine göre yazılımları mevcuttur. Bu tür yazılımlar, sadece cihaza yüklenen programların çalışmasını sağlar. Örneğin oyunlar, müzik çalar, video oynatıcı, kamere gibi aklınıza gelebilecek her türlü programlarda bu tür yazılımlar kullanılır.

Programlama yazılımları

Artık ev eşyaları ve iş yerinde kullanılana eşyalar bilgisayar veya telefon gibi cihazlarla kolaylıkla yönetilebiliyor. Bu türlü yazılımlar, diğer elektronik eşyaların telefon veya tablet gibi mobil cihazlara bağlanmasını sağlar. Uzaktan kontrol etmek, açmak, kapamak veya ayarını değiştirmek gibi tüm yetkileri uzaktan yapabilirsiniz.

Sizler için donanım ve yazılım gibi bilgileri kısaca vermeye çalıştık. Ama günümüzde elektronik cihazların kullanımı oldukça yaygındır. Bu nedenle en doğru bilgilere ulaşmak adına https://www.nedir-bu.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu sitede her türlü sorunuza ve aklınıza takılan konulara cevap bulabilir. Ayrıca kendinize yeni arkadaşlıklar edinebilme fırsatı da verebilirsiniz.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!