Neden Yaz Saati Uygulaması Var?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Neden yılda iki kez saatleri değiştiriyoruz?
– Neden yaz saati uygulaması var?
– Yaz saati uygulaması tüm dünyada aynı şekilde mi?

https://www.youtube.com/watch?v=lpThopp35HA

Neden yaz saati uygulaması var?

Her yıl Mart ayında bir Pazar sabahının erken saatlerinde, saatten 60 dakika kayboluyor. Her yıl Kasım ayında tekrar ortaya çıkıyor! Hayır, bu bir sihir değil- Bu yaz saati uygulamasıdır!

Yaz saati uygulaması (veya dünyanın birçok yerinde bilindiği gibi “Yaz saati”) yazın uzun güneş ışığı saatlerini daha iyi kullanmak için oluşturulmuştur. Mart ayında bir saat “ileri alarak” saatler ile sabahtan akşama kadar bir saat gün ışığını da hareket ettiriyoruz. Sonra Kasım ayının ilk Pazar günü saati “geri çekeriz” ve saatlerimizi standart saate geri döndürmek için geri sararız.

Neden yılda iki kez saatleri değiştiriyoruz?

Neden yaz saati uygulaması var?

Fikir ilk olarak 1784’te Benjamin Franklin tarafından bir makalede önerildi. Daha sonra İngiliz William Willett 1907 tarihinde İngiliz Parlamentosu’na önerdi. Ancak 1966 yılına kadar ABD’de standart bir uygulama haline gelmemişti. Yaz saati uygulaması başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri’nde 1. Ve 2. Dünya Savaşı sırasında daha uzun gün ışığından yararlanmak ve savaşta enerji tasarrufu sağlamak için kuruldu.

2. Dünya Savaşından sonraki yıllarda, tek tek devletler ve topluluklar yaz saati uygulamasını gözlemlemeye devam etmek isteyip istemediklerine ve ne zaman yapacaklarına karar verdiler. Bu, bazı şehirlerin bir harita üzerinde yalnızca birkaç mil ile ayrılmış olmalarına rağmen, bir saat gerisinde kaldığı anlamına geliyordu. Fakat bu karışıklığı en aza indirmek için Kongre, 1966’da ülke için yaz saati uygulamasının uzunluğunu standartlaştıran Düzgün Zaman Yasası’nı kabul etti.

Yaz saati uygulaması tüm dünyada aynı şekilde mi?

Yaz saatinin kışın olduğundan çok daha uzun olduğu ekvatordan uzakta yaşayanlar için daha yararlı olmuştur. Çünkü ekvatora yakın yerlerde, gündüz saatleri ve gece saatleri yıl boyunca neredeyse aynıdır.

Neden yılda iki kez saatleri değiştiriyoruz?

Bu nedenle birçok ekvatora  yakın şehirler ve ülkeler yaz saati uygulamasına katılmadı. Şu anda ABD ile aynı programda olmasa da, yaz saati uygulamasına katılan yaklaşık 70 ülke bulunmaktadır. Yaz saati uygulamasını kimin ve ne zaman yapması gerektiğini belirlemek çok karmaşık bir matematik problemi gibi gelebilir.

Avrupa’da bu, Mart ayının son Pazar gününden Ekim ayının son Pazar gününe kadar devam eder. Yaz sezonunun Aralık ayında başladığı Güney Yarım Kürede ise Aralık’tan Mart’a kadar tanınır. Kırgızistan ve İzlanda yıl boyunca yaz saati uygulaması yaptığı görülmektedir. Ekvator ülkeleri yaz saati uygulamasına hiç uymadığı buradan da anlaşılmaktadır.

Yaz saati uygulamasını destekleyen savunucular, suç ve otomobil kazalarını azaltmanın yanı sıra, uzun yaz saatlerinin insanların işlerini ve evlerini aydınlatmak için daha az enerji kullanmalarına izin vererek enerji tasarrufunu iyileştirdiklerini ileri sürmektedir. Karşıt görüşler, yaz saati uygulamasında tasarruf edilen enerjinin daha karanlık sonbahar ve kış aylarında daha fazla enerji kullanımı ile dengelendiğini iddia ediyor.

Dilimize kazandıran: Gamze Nur ÖZGÖK

Kaynakça:
https://www.wonderopolis.org/wonder/why-do-we-change-the-clocks-twice-a-year


   

  Yararlı buldunuz mu?

  Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

  Bu makaleyi yararlı bulduysanız

  Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

  Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir