Yabancı el sendromu nedir?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Yabancı el sendromu nedir?
– Yabancı el sendromuna ne sebep olur?
– B
u yabancı el sendromunun tedavisi var mı?

https://www.youtube.com/watch?v=LvYjJyGkEko&feature=emb_logo

Bugün Merak Alemi’ne hızlı bir egzersizle başlayalım. Hazır mısınız? Tamam, önce elinizi kaldırın. Şimdi geri koyun. Bir parmağınızı kaldırın. Şimdi iki parmak. Şimdi üç! Elinizi yumruk haline getirin ve ardından bir masaya veya kucağınıza düz bir şekilde koyun.

Şimdi gerçek test geliyor. Elinize dikkat edin ve kendi kendine hareket etmesini bekleyin. Hile yok! Elinizi hareket ettirmeyin, bunun yerine ne yapmayı seçtiğini görmek için bekleyin.

Ne oldu? Elin hareket etti mi? Büyük olasılıkla hayır. Sonuçta, uzuvlar nadiren kendi başlarına hareket ederler. Bunun istisnası, Tourette Sendromu gibi vücudun bazı bölümlerinin kontrolsüz bir şekilde hareket etmesine neden olabilen tıbbi durumlardır. Başka bir örnek de yabancı el sendromudur (AHS).

Yabancı el sendromu nedir?

Hiç merak ettiniz mi...- Yabancı el sendromu nedir?- Yabancı el sendromuna ne sebep olur?- Yabancı el sendromunun tedavisi var mı?

|| Tavsiye Bağlantı: Tırnak yemek kötü müdür?

Yabancı el sendromu nedir? Anarşik el sendromu dendiğini duymuş olabilirsiniz. Vücudun bir kısmının – genellikle bir elin – kendi zihniyle hareket ettiği çok nadir bir durumdur. AHS’nin neden olduğu hareketler Tourette ile ilişkili tiklerden farklıdır çünkü her zaman bir amacı vardır.

Örneğin, AHS’den etkilenen bir el, sahibinin haberi olmadan uzanıp bir fincan çay alabilir. Bir kediyi izinsiz sevebilir veya bir sanat eserine dokunabilir. Hatta sahibinin istediği bir şeyi alıkoyabilir veya bazı durumlarda bağlı olduğu vücuda saldırabilir.

Yabancı el sendromuna ne sebep olur?

AHS’ye ne sebep olur? Çoğu durumda, bir hasta beyninin korpus kallozum adı verilen bir bölümünde ameliyat olduktan sonra başlar. Bu bölgedeki sinirler beynin iki tarafının birbiriyle iletişim kurmasına yardımcı olur. Nadiren, AHS’ye felç, beyin travması veya kanser neden olur.

Bazı uzmanlar, AHS ile ilişkili hareketlerin beyinden kaynaklandığına inanıyor. Ancak korpus kallozumdaki değişiklikler nedeniyle, organın farklı bölümleri birbiriyle iletişim kurmuyor. Bu yüzden kişi hareket ettiğinin farkında değildir.

Hiç merak ettiniz mi...- Yabancı el sendromu nedir?- Yabancı el sendromuna ne sebep olur?- Yabancı el sendromunun tedavisi var mı?

|| Tavsiye Bağlantı: Lenf düğümleri nelerdir?

Yabancı el sendromunun tedavisi var mı?

AHS’nin tedavisi var mı? Henüz değil. Pek çok insan, stres topu sıkmak gibi, etkilenen uzuvlarına yapacak bir şeyler vermeyi yararlı buluyor. İlk AHS vakası 1909’da tespit edildiğinden bu yana 50’den az kişi kaydedildi. Daha fazla çalışma ile doktorlar durum hakkında daha fazla bilgi edinebilirler.

Yabancı el sendromundan etkilenen bir tanıdığınız var mı? Bu durum çok sakıncalı olabilir. Ancak neyse ki, hastalar genellikle yaşamları üzerindeki etkiyi sınırlamak için stratejiler öğrenirler. Çoğu, yabancı uzuvlarından korkacak çok az şeyleri olduğunu öğreniyor!

Kaynak:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4059570/
  • https://www.neurologylive.com/view/alien-hand-syndrome
  • https://science.howstuffworks.com/life/inside-the-mind/human-brain/alien-hand.htm
  • https://n.neurology.org/content/91/11/527

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

One thought on “Yabancı el sendromu nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir