Wright Kardeşler Kimdir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Wright kardeşler kimdir?
– Wright kardeşlere havada uçmayı hayal etmeye ne ilham verdi?
– Kaç deneme sonunda uçmayı başardılar?

https://www.youtube.com/watch?v=RHIlZ8p8U8A

Orville ve Wilbur Wright kardeşler bir merak duygusunu paylaştılar ve bir şeylerle uğraşmayı sevdiler. Bu nitelikler sonunda onları tarih kitaplarına koydu.

Wright kardeşlere havada uçmayı hayal etmeye ne ilham verdi?

Küçükken Wright kardeşler babalarından hediye olarak uçan bir oyuncak aldı. Kağıt, mantar ve bambudan yapılmış olan oyuncak lastik bantlarla itildi.

- Wright kardeşler kimdi?- Wright kardeşlere havada uçmayı hayal etmeye ne ilham verdi?- Wright kardeşler kaç deneme sonunda uçmayı başardılar?

Orville ve Wilbur, oyuncağı odanın içinde ileri geri uçurarak saatler geçirdiler ta ki oyuncağı kırana kadar. Sonuç olarak üzülen çocuklar birbirlerine bir gün havada, oyuncaklarının olduğu gibi uçacaklarına dair söz verdiler.

Çocuklar büyüdükçe, uçuşa olan ilgilerini geliştirmeye devam ettiler. Wilbur kuşların nasıl uçtuğuna dair kitaplar üzerinde çalışırken Orville para toplamak için uçurtmalar sattı. En sonunda, bir gün uçak olacak uçan makine fikrini geliştirmeye başladılar.

Wright kardeşler “planör” adı verilen büyük uçurtmalar yapmaya başlamışlardı. Planörler hava akımları üzerinde sürdü, ancak bir insanı yere geri dönmeden önce yaklaşık 10 saniye boyunca havada geçirecek kadar büyüktü. Kardeşler buluşlarından memnun kaldılar, ancak tasarımlarında iyileştirmeler yapmaya devam ettiler.

Bir sonraki planör, yolcunun yönlendirmesine izin veren bir dümene sahipti. Bir kayma sırasında, planör 600 metreden fazla ayakta durdu.

Planörlerde bir sonraki iyileştirme turu ile kardeşler, pilotun – yerçekimi değil – toprağa geri dönme zamanının kontrolünü istemelerine karar verdiler.

Planörün bir motora ihtiyacı olacağını biliyorlardı, ancak mevcut motorlar çok ağırdı. Kardeşler, planöre güç verecek kadar güçlü, ancak yerden inemeyecek kadar ağır olmayan çok hafif bir motor icat etmeye karar verdiler. Planör hazır olduğunda, kardeşler yeni buluşlarını ilk kimin test edeceğini görmek için bir bozuk para çevirdiler.

Wright kardeşler kaç deneme sonunda uçmayı başardılar?

14 Aralık 1903’te Wilbur Wright Kuzey Karolina’daki Kitty Hawk’taki uçaklarına tırmandı. Kardeşler Kitty Hawk’u test yeri olarak seçtiler çünkü çok fazla rüzgar ve bir şey yanlış gittiğinde uçağı yakalamayı umdukları bir kumul vardı. Wilbur’un ilk uçuşu kısa sürdü ve bir kazada sona erdi.

- Wright kardeşler kimdi?- Wright kardeşlere havada uçmayı hayal etmeye ne ilham verdi?- Wright kardeşler kaç deneme sonunda uçmayı başardılar?

İkinci testin zamanı geldiğinde, Orville’in uçağın kontrollerinin arkasına geçme sırası geldi. Uçması sadece 12 saniye sürdü.

Kardeşler uçaklarını o gün üç kez uçurdu. Her uçuş bir öncekinden biraz daha uzundu. Wilbur öğleden sonra en uzun ve son uçuşu gerçekleştirdi. 592 saniyede 852 feet uçtu.

Uçuşları bugün pek görünmese de, tarihsel bir anıya imza attılar: Wright kardeşler uçağı icat etmişlerdi.

Kaynak:
https://www.wonderopolis.org/wonder/who-were-the-wright-brothers


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir