Vücutta Ne Kadar Kan Var?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Vücutta ne kadar kan var?
– Herkes aynı miktarda kana sahip mi?
– Kan vücut için ne yapar?

https://vimeo.com/2813978

Evinizde bir vampir filmi izlemediğiniz, kan bağışlamadığınız veya bir kesikten ızdırap çekmediğiniz sürece, muhtemelen günlük hayatımızda kan hakkında çok fazla düşünmezsiniz. Vücudumuzdan akan bu sıvı, aslında bir ölüm kalım meselesidir.

Kalplerimizin vücutlarımıza pompaladığı kan hakkında biraz daha bilgi edelim.

Kan, hücreler ve plazmadan oluşur. Hücreler, kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositler içerir.

Kırmızı kan hücreleri akciğerlerden oksijen taşır ve kana kırmızı rengini verir. Beyaz kan hücreleri enfeksiyonlarla savaşır. Trombositler, bir kesik durumunda kanamayı durdurmak için pıhtı oluşmasına yardımcı olur.

Tüm bu hücreler çoğunlukla su olan sıvı plazmada yüzer. Plazma ayrıca enfeksiyonla savaşmak için besinler, elektrolitler, hormonlar ve protein antikorları içerir.

Vücutta ne kadar kan var?

Herkes aynı miktarda kana sahip mi?

Bir insan vücudundaki kan miktarı, yaş, cinsiyet, genel sağlık gibi faktörlere ve hatta bir kişinin yaşadığı yere bağlı olarak değişir. Örneğin, erkekler benzer büyüklük ve ağırlıktaki kadınlardan daha fazla kan alma eğilimindedir.

İlginç bir şekilde, yüksek irtifada yaşayan insanlar, daha düşük irtifada yaşayanlara kıyasla iki litreye kadar ekstra kan alabilirler. Yüksek rakımlardaki hava daha az oksijene sahip olduğundan, yüksek rakımda yaşayan insanlar akciğerlerine doğru miktarda oksijen vermek için ekstra kana ihtiyaç duyarlar.

Vücutta ne kadar kan var?

Bilim adamları bir insan vücudundaki kan hacminin vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 7’si olduğunu tahmin ediyorlar. 150 ila 180 kilo ağırlığındaki ortalama bir yetişkin vücut yaklaşık 4.7 ila 5.5 litre kan içerecektir. Vücut ağırlığı 80 kilo olan ortalama bir çocuk, yetişkin olarak kanın yaklaşık yarısına sahip olacaktır.

Kan vücut için ne yapar?

Kan vücutta birçok kritik işlevi yerine getirir. Besinleri ve oksijeni vücudun hücrelerine taşır. Ayrıca bu hücrelerden atıkları da uzaklaştırır. Kan ayrıca hormonları ve kimyasalları vücudun etrafında hareket ettirir.

Kanın vücut sıcaklığının düzenlenmesinde de özel bir rol oynadığını öğrenmek sizi şaşırtabilir. Vücudunuz ısındığında, kan cilde ekstra ısı aktararak sıcaklığı sabit tutmaya yardımcı olur, burada vücuttan salınabilir.

Vücutta ne kadar kan var?

Bağışıklık sisteminin bir parçası olarak, kan da hastalıkla savaşmaya yardımcı olur. Dizinizi parkta kestiğinizi düşünün, kandaki trombositler kanamayı durdurmaya yardımcı olmak için pıhtılaşmaya başlar. Bu kendi kendine onarım fonksiyonu, kanama durumunda ölümcül olabilecek daha fazla kan kaybını da önler.

Kaynakça:
http://www.wonderopolis.org/wonder/how-much-blood-is-in-your-body

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir