Volkan nedir?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Volkan nedir?
– Lav nereden geliyor?
– Avrupa’daki en büyük aktif yanardağı hangisidir?

https://vimeo.com/1220647

Dünya üç katmandan oluşur. Yaşadığımız dünyanın dış katmanına kabuk denir. Bu kabuk yaklaşık 18 mil kalınlığında.

Kabuğun altında manto denilen 1.800 mil kalınlığında bir tabakadan oluşur. Erimiş kaya ve magma adı verilen gazların bir kombinasyonu, Dünya’nın kabuğu ile manto arasında yer alır. En içteki tabakaya çekirdek denir.

Volkan nedir?

Bir yanardağ, kabuk ve manto arasında bir magma havuzuna kadar uzanan bir dağdır. Temel olarak Dünya’da magmanın patlayabileceği bir deliktir volkan. “Volkan” adı, Roma mitolojisinde bir ateş tanrısı olan Vulcan’ın adından geliyor.

Volkanlar, Dünya’nın içinde biriken basıncı serbest bırakan devasa emniyet valfleri gibidir. Basınç arttığında patlama meydana gelir. Böylelikle magma yanardağdan ateş eder ve yanlarından aşağı akar. Magma bir yanardağdan aktığında buna lav deriz. Ve taze lav 1200 ° C kadar sıcak ve akarken kırmızı veya beyaz renkte olabilir.

Patlamalar çamur kaymalarına, çığlara ve sellere neden olabilir. Volkan patlamaları tüm ormanları yıkabilir ayrıca tsunamileri ve depremleri de tetikleyebilir.

Volkan nedir? - Lav nereden geliyor? - Avrupa'daki en büyük aktif yanardağı hangisidir?

|| Tavsiye Bağlantı: Eyfel Kulesi ne kadar uzun?

Onlar patlarken yanardağlar atmosfere devasa volkanik kül bulutları yayarlar. Kül, küçük kaya ve cam parçalarından oluşur. Kül bulutları yüzlerce kilometreyi kapsayabilir. Uçaklar için problemler yaratır ve hava modellerini değiştirir. Volkanik kül ayrıca akciğerlere zarar verir. Bu nedenle nefes alan kişiler için diğer solunum problemlerine neden olabilir.

Avrupa’daki en büyük aktif yanardağı hangisidir?

Avrupa’daki en büyük aktif yanardağ Etna Dağı’dır; Yaklaşık 3500 yıl önce oluşmuştur. Bilim adamlarına göre, varlığı boyunca en az 200 kez patladı. Küçük patlamalar, aşırı turizmin taraftarlarını düzenli olarak Sicilya’ya çekiyor. Etna yaklaşık 3,330 metre yüksekliğindedir, ancak yüksekliği şiddetli patlamalar sonrasında değişir.

Volkan nedir? - Lav nereden geliyor? - Avrupa'daki en büyük aktif yanardağı hangisidir?

|| Tavsiye Bağlantı: Pi nedir?

Volkanlar hakkında bilmediğiniz bazı ilginç gerçekler:

 • Bazı bilim adamları 1.500’den fazla aktif yanardağ olduğuna inanırken, dünya çapında yaklaşık 600 volkan için tarihi kayıtlar var! Kimse okyanusların altında kaç tane volkan bulunduğunu kesin olarak bilmiyor.
  Dünya volkanlarının yarısından fazlası Pasifik Okyanusu çevresinde Ateş Çemberi adı verilen bir kemerde ortaya çıkıyor.
 • Herhangi bir günde, yaklaşık 20 yanardağ patlama sürecindedir.
 • 18 Mayıs 1980’de Washington’daki St. Helens Dağı patladı, 58 kişiyi öldürdü ve 1 milyar doların üzerinde maddi hasara yol açtı.
Kaynakça:
http://www.wonderopolis.org/wonder/what-is-a-volcano

  Yararlı buldunuz mu?

  Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

  Bu makaleyi yararlı bulduysanız

  Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

  Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

  One thought on “Volkan nedir?

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir