Vincent van Gogh Kimdir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Vincent van Gogh kimdir?
– Post-empresyonizm nedir?
– Van Gogh kaç resim çizdi?

https://www.youtube.com/watch?v=GzMkLvPOTrc&feature=emb_logo

Bir gün hangi dalda kariyer isterseniz? Şef olmak ister misin? Bir şair nasıl? Bazıları girişimci olmayı hayal eder. Birçoğu için kariyer seçmek, ilgi alanlarını veya yeteneklerini belirlemek kadar kolaydır. Diğerleri kariyerin bir görev aşkı olduğuna inanmakta.

Görev aşkı, belirli bir yaşam tarzına yönelik güçlü bir dürtüdür. Örneğin, bazı hemşireler insanlara yardım etmek için bir görev aşkları olduğunu düşünmekte. Birçok dini lider, kariyerlerini bir gereklilik olarak görüyor. Çoğu zaman, yazarlar ve sanatçılar yaratma görevleri olduğuna inanırlar.

Vincent van Gogh kimdir?

Hiç merak ettiniz mi...- Vincent van Gogh kimdir?- Post-empresyonizm nedir?- Van Gogh kaç resim çizdi?

|| Tavsiye Bağlantı: En hızlı roller coaster nerede?

Vincent van Gogh, sanatın onun görev aşkı olduğunu biliyordu. 1853’te Hollanda’da doğan van Gogh 27 yaşına kadar sanatçı olmayacaktı. Bundan önce sanat satıcısı ve öğretmen olarak çalıştı. Van Gogh kısa bir süre vaiz bile oldu. Van Gogh nihayet 1880’de çizmeye başladı.

Şimdiye kadar gördüğünüz en güzel tablo hangisi peki? Ünlü birinin tablosu mu? Meşhur bir bina mı? Güzel bir yer mi? Çoğu sanat eseri göz alıcı konulara odaklanır. Bir sanatçı olarak van Gogh günlük hayatı resmetmeye çalıştı. Mesela birçok fakir insanı resmetti. Ayrıca kırları da eserlerinin konusu olarak ele aldı. Ayrıca Van Gogh birçok otoportre de resmetti.

Post-empresyonizm nedir?

Van Gogh, Post-Empresyonizmin en tanınmış ressamlarından biridir. Bu, saf renkler ve kısa fırça darbeleriyle karakterize edilen bir sanat hareketiydi. Post-Empresyonizm, gelecekteki sanat hareketlerinin şekillenmesine yardımcı oldu. Van Gogh, Paul Gauguin ve Georges Seurat da dahil olmak üzere diğer birçok Post-Empresyonistle çalıştı.

Van Gogh genellikle zor bir hayat yaşadı. Örneğin, tanı konulmamış bir akıl hastalığı ile yaşadı. Bugün uzmanlar bunun şizofreni veya manik depresyon olabileceğine inanıyor. Durum ne olursa olsun, ilişki kurma yeteneğine de zarar verdi. Van Gogh, sanatçı Paul Gauguin ile yaşayıp bir süre çalıştıktan sonra zihinsel bir çöküş yaşadı. O zamanlar birçok kişi van Gogh’un kendi kulağını kestiğini bile akıllarına getirdi.

Hiç merak ettiniz mi...- Vincent van Gogh kimdir?- Post-empresyonizm nedir?- Van Gogh kaç resim çizdi?

|| Tavsiye Bağlantı: Sistine Şapelini kim boyadı ?

Van Gogh kaç resim çizdi?

Van Gogh’un çalışması hayatı boyunca onu zengin yapmadı. 1.100’den fazla çizim ve 900’den fazla resim üretti. Fakat hayattayken bunlardan sadece birini sattı. Ancak sanatı, onun görev aşkı olarak gördü ve resim yapmaya ve çizmeye devam etti. Van Gogh, hayatının büyük bir bölümünde kardeşi Theo’nun yanında yaşadı. Theo genellikle finansal olarak van Gogh’u destekledi. Aynı zamanda Theo bir sanat satıcısıydı ve kardeşinin çalışmalarına inanıyordu.

Sonunda van Gogh’un sıkı çalışması meyvesini verdi. Post-Empresyonizm büyüdü. İnsanlar onun çizimlerinde ve resimlerinde değer gördüler. Bugün, van Gogh’un resimleri dünyada en çok bilinenlerden bazılarıdır. En popüler eserlerinden bazıları “Yıldızlı Gece”, “Yatak Odası” ve “Süsenler”. Kendi portrelerinin çoğu da iyi bilinir. En popülerlerinden biri “Sargılı Kulaklı Otoportre” dir.

Van Gogh, ölümünden sonra dünyanın en büyük sanatçılarından biri olarak tanındı. Bugün, eserleri milyonlara satılıyor. Hikayesi, paranın ve şöhretin başarının tek işareti olmadığını gösteriyor.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir