Venüs Sinekkapan Nerede Büyür?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Sinekkapan bitkisi nasıl çalışır?
– Venüs sinekkapan nerede büyür?
– Sinekkapan bitkilerinin nesli tükeniyor mu?

https://www.youtube.com/watch?v=YPzp-p-na88&feature=emb_logo

Merak Alemi’nde pek çok ilginç bitki hakkında bilgi edindik. Bir ot veya zehirli sarmaşık gördünüz mü? Dünyanın en ilginç bitkilerinden biri olan Venüs sinekkapan bitkisini anlatacağız!

Venüs sinekkapan nerede büyür?

Hiç Venüs sinekkapan gördünüz mü? Eğer gördüyseniz, adının oldukça uygun olduğunu zaten biliyor olabilirsiniz. Kesinlikle başka bir dünyadan bir bitkiye benziyor! Ancak, tıpkı sizin ve bizim gibi, o da Dünya’nın bir sakini. Venüs Sinekkapan bitkisi, Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu kıyısında, Kuzey ve Güney Carolina’da doğal olarak yetişir.

Bu bitki “sinekkapan” lakabını nasıl aldı? Tahmin edebileceğinize bahse gireriz! Dionaea muscipula olarak da bilinen Venüs sinekkapanı, dünyadaki yaklaşık 630 etçil bitki türünden biridir. Vahşi doğada bir Venüs sinekkapanını izlerseniz, onun bir böcek, çekirge veya örümceğin üzerinde yemek yediğini görebilirsiniz.

Diğer bitkiler gibi, sinekkapan bitkisi de fotosentez sürecinden enerji alır. Ancak diğer bitkilerden farklı olarak, besinlerden yoksun toprakta büyüme eğilimindedir. Bu nedenle, diğer bitkilerin kökleriyle topraktan emdiği beslenme ihtiyaçlarını karşılamanın başka yollarını bulması gerekir. Uzmanlar, Venüs sinekkapanının zamanla böcekleri yemek için evrimleşmesinin nedeninin bu olduğuna inanıyor.

Venüs sinekkapan bitkisi

Sinekkapan bitkisi nasıl çalışır?

Sinekkapan bitkisi tam olarak nasıl çalışır? Her yaprağın sonunda tuzak vardır – bir damara bağlanan yaprağın iki bölümü. Yaprak, bitkinin av olduğunda onu algılamasına yardımcı olan minik tüylerle kaplıdır. Bu yüzden sinekkapanının nektarının kokusuyla çekilen böcekler yaprağın üzerine konur. Bu, içindeki şanssız böcek ile tuzağın kapanmasını sağlar.

Sinekkapan bitkisi kapandığında sindirim enzimlerini salgılar. Bunlar kapana kısılmış böceği çorba gibi bir maddeye dönüştürür. Bitki daha sonra sıvıyı emerek avının sağladığı besinlerden beslenebilir.

Sinekkapan bitkilerinin nesli tükeniyor mu?

Venüs sinekkapan bitkisi

Bugün, sinekkapan bitkileri savunmasız bir türdür. Aslında, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyalar. Bu büyük ölçüde kaçak avlanmadan kaynaklanıyor. İnsanlar yasadışı olarak bitkileri alıp başkalarına satıyor. Ayrıca, geliştirme projeleri evlerini mahvettiği için habitat tahribatı tehdidi altındadırlar.

Birçok insan sinekkapanlarından etkilenir ve evleri için bir tane ister. Ancak, yerli nüfusa zarar veren kaçak avcıları desteklememek önemlidir. Siz veya tanıdığınız biri bu eşsiz bitkilerden birini arıyorsanız, satın almadan önce her zaman bitkinin nereden geldiğini öğrenin. Korunan bir alandan yasadışı olarak alınmışsa, bunun yerine yasal olarak hasat edilmiş bitkiler bulun.

Vahşi doğada bir Venüs sinekkapanını görseniz ne düşünürdünüz? Bu eşsiz bitkiler kesinlikle görülmesi gereken bir manzara. Ve onlar sadece bir tür etobur bitkidir! Diğerleri hakkında ne merak ettiğinizi bize bildirin.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir