Uzağı Görememek yada Yakını Görememek Ne Anlama Geliyor?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Neden bazı insanlar gözlüklere ihtiyaç duyar?
– Mükemmel görüşe neden 20/20 görüş denir?
– Yakını görememek ya da uzağı görememek ne anlama geliyor?

Hiç gözlerinizi muayene ettirdiniz mi? Eğer ettirdiyseniz, doktorunuz muhtemelen bir gözü kapatmanızı ve özel bir göz çizelgesinden harfleri okumanızı istemiştir.

Göz grafiklerinde genellikle birkaç satır harf bulunur. Üst sıra çok büyük harflerle başlar. Harfler küçülür ve satırlar grafiğin altına yaklaştıkça küçülür.

Harfleri tanımlamanın gözlüklerle ne ilgisi var? Grafiğin her satırına bir sayı atanmıştır. Test sırasında, hastalar harfleri kolayca okunamayacak kadar küçük olana kadar grafiğin her satırı okutturulur.

Neden bazı insanlar gözlüklere ihtiyaç duyar?
- Mükemmel görüşe neden 20/20 görüş denir?
- Yakını görememek ya da yakını görmek ne anlama geliyor?

Mükemmel görüşe neden 20/20 görüş denir?

20 etiketli satırı 20 fit (6 metre) mesafeden okuyabiliyorsanız, bu 20/20 görüşünüz olduğu anlamına gelir.

20/20 normal görme olarak kabul edilir. Grafiğin üst kısmında yalnızca 20/200 etiketli dev harfi görebiliyorsanız, 20/200 vizyonunuz vardır.

20/200 puanı, normal görüşe sahip kişilerin 200 metre uzaklıktan okuyabileceği bir şey okumak için çok daha yakın durmanız gerektiği anlamına gelir. Görme skorları 20/200 veya daha kötü olan kişiler yasal olarak kör sayılır.

|| Tavsiye Bağlantı: Lenf düğümleri nelerdir?

Neden bazı insanlar gözlüklere ihtiyaç duyar?

İnsanların gözlük takmasının birçok farklı tıbbi nedeni vardır, ancak basit cevap gözlüklerin insanların daha iyi görmesine yardımcı olmasıdır. Bazı insanlar uzaktaki şeyleri okumak veya araba kullanmak için gözlük takarlar.

Diğer insanlar sadece okuma, yazma veya örgü gibi yakın bir etkinlik yaparken gözlük takarlar. Bazı insanlarsa her zaman gözlük takarlar.

Yakını görememek ya da uzağı görememek ne anlama geliyor?

Neden bazı insanlar gözlüklere ihtiyaç duyar?- Mükemmel görüşe neden 20/20 görüş denir?- Yakını görememek ya da yakını görmek ne anlama geliyor?

|| Tavsiye Bağlantı: CAT Taraması Nedir?

Uzaktaki nesneleri görmekte zorluk çeken insanlara “miyop” veya “uzağı göremeyen” denir. Bu, kendilerine yakın nesneleri kolayca görebilecekleri anlamına gelir. Ancak uzaktaki nesneleri görüntülerken görüntü bulanık gözükür. Miyopluk, gözün fiziksel uzunluğu optik uzunluktan daha uzun olduğunda ortaya çıkar, yani görsel görüntü doğrudan yerine retinanın önünde odaklanır.

Bir şeyleri yakından görmek ve görmekte zorluk çeken insanlara “hipermetrop” veya “ileri görüşlü” denir. Uzak görüşlülük, görsel görüntü retinanın arkasına odaklandığında ortaya çıkar ve zayıf odaklama gücünün veya göz küresinin çok küçük olmasından kaynaklanabilir.

İnsanların gözlüklere ihtiyaç duymasına neden olabilecek bir başka durum da, gözün bir kısmı düzensiz şekillendiğinde ortaya çıkan “astigmatizma” dır.

Neyse ki, miyopi, hipermetropi ve astigmatizma genellikle gözlük veya kontakt lens kullanılarak düzeltilebilir. Hem gözlükler hem de kontakt lenslerde, göze giren ışığı bükmek için dışbükey veya içbükey lensler kullanır. Bu, gözü yeniden odaklayarak görme sorunlarının düzeltilmesine yardımcı olur.

Dilimize kazandıran : Elvan ÇOLAKOĞLU

Kaynakça:
 • http://faculty.washington.edu/chudler/sight.html
 • http://kidshealth.org/teen/diseases_conditions/sight/visual_impairment.html
 • https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/imagepages/19511.htm

  Yararlı buldunuz mu?

  Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

  Bu makaleyi yararlı bulduysanız

  Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

  Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir