Üveit Nedir?

0
(0)

Üveit nedir ? Sorusunun kısa cevabı; Üveit, göz küresinin orta tabakasının iltihaplanmaya başlanması durumunda ortaya çıkan bir göz hastalığıdır.

Üveitin Sebepleri Nelerdir?

Üveit nedir anladıysak şimdi sebeplerini inceleyelim. Üveit, birçok altta yatan nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Otoimmün hastalıklar, enfeksiyonlar, kanserler, göz travması, gözlerde damar bozuklukları, bazı ilaçlar ve bazı genetik hastalıkların tümü üveit nedenleridir. Bazı üveit hastalıklarında ise hiçbir neden bulunamamıştır. Ön üveit enfeksiyon veya bulaşıcı olmayan nedenlerle gelişebilir. Bakteriler, virüsler, parazitler ve mantarlar bulaşıcı üveite neden olabilir. Enfeksiyöz olmayan üveit, ankilozan spondilit, Wright sendromu, psoriatik artrit, romatoid artrit, iltihaplı bağırsak hastalığı (ülseratif kolit, Crohn hastalığı gibi), kabuklu deniz ürünleri Secchi hastalığı ile ilişkili olabilir.

Üveit Hastalığının Semptomları

Üveit belirtilerinin insan vücudunda bazı semptomlar göstermektedir. Bu semptomlar şöyledir:

*Göz kızarıklığı

*Göz ağrısı

*Bulanık görme

*Gözlerin aşırı sulanması

*Karanlık Görmek

Üveitin Etkileri

Üveit, tedavisi gereken, uzun süren, tedavisi zor olan ve deneyimli bir doktor tarafından tedavi edilen bir göz hastalığıdır. Üveitin en önemli özelliği tekrarlayıcı olmasıdır. Gözlerin önünde üveit oluşursa gözlerin bazı kısımlarında yapışıklıklara neden olabilir. Bu tür bir yapışma, göz bebeğinin hareketlerini engelleyebilir. Bu durumun devamı durumunda gözde katarakt gelişebilir. Enflamasyon, gözlerin arkasına yerleşir ve tedavi edilmezse yavaş yavaş geriye doğru hareket eden üveit görme hücrelerinin tahrip olmasına ve kalıcı görme kusurlarına neden olabilir. Üveit, göz sinirlerinde ve gözün arkasındaki kan damarlarında yerleştiğinde, geri dönüşü olmayan körlüğe de neden olabilir.

Uveit tedavisi

Üveit Teşhisi Nasıl Konulur?

Üveitin şiddeti, derecesi ve tipi ne olursa olsun acil tedavi gerektiren bir göz hastalığıdır. Üveit tedavisi gecikirse ileri vakalarda göz bebeği deformiteleri, göz içi basıncı, katarakt ve körlük oluşabilir. Gözün klinik görünümü ile bazı üveit tipleri teşhis edilebilir. Bu durumda, gözün arkasının tedavi odağı olması durumunda, görme kaybının seviyesini anlamak ve tedavi yanıtını izlemek için anjiyografi, ultrason ve ERG gibi ileri tetkiklere ihtiyaç vardır. Ayrıca üveitin nedenini araştırmak için farklı meslekler (romatizma, enfeksiyon hastalıkları gibi) tarafından da değerlendirilebilir.

Üveit hastalığı kör eder mi?

Üveit hastalığı, erken teşhis ve tedavisi sağlanmadığı takdirde görme kaybına neden olmakla kalmayıp gözün sönmesine dahi neden olabiliyor. Tedavisi de özen ve dikkat isteyen bu hastalığa dair belirtilerle karşılaştığınızda hemen bir göz doktoruna görünmeniz gerekiyor.

Üveitin Tedavisi Nasıldır?

Geri dönüşü olmayan görme kaybını önlemek için erken tedavi şarttır. Uvea dokusunun tedavisi zordur ve bu alanda eğitim almış bir uzman tarafından tedavi edilmelidir. Çünkü üveit genellikle tekrarlayan özellikler gösterir. Üveit patojeni tespit edilebiliyorsa tedavi edilmelidir.

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!