Uçurtmayı kim icat etti?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Uçurtmayı kim icat etti?
– Uçurtma ne zaman icat edildi?
– Uçurtmalar tarih boyunca nasıl kullanılmıştır?

https://vimeo.com/13244291

Uçurtmayı kim icat etti?

Hiç kimse kimin ilk önce kordonlu sert bir çerçeveye bir kağıt bağladığını ve esintide yüzmesini izlediğinden emin değil. Geleneksel olarak, tarihçiler uçurtmanın icadını Çinlilere dayandırır. Bununla birlikte, Çin’in geçmişi yazılı kayıtlarda iyi korunduğu için bilgi alabileceğini itiraf ediyorlar.

Popüler bir Çin efsanesi, şapkasını uçmasını önlemek için bir ip ile kafasına bağlayan Çinli bir çiftçinin hikayesini anlatıyor. İnatçı bir rüzgarda şapka yine de çiftçinin ipi elinde tutmasıyla bir şekilde havada yüzmeyi başardı. Böylece efsane, uçurtmanın doğduğunu söylüyor.

Uçurtmayı kim icat etti? Uçurtma ne zaman icat edildi?Uçurtmalar tarih boyunca nasıl kullanılmıştır?

||Tavsiye Bağlantı : İyi bir gözlemci misiniz?

Modern tarihçiler Malezya, Endonezya, Hawaii, Polinezya ve Yeni Zelanda’nın sözlü tarihlerinde, Çin’de ilk görüldükleri sırada uçurtmaların bu alanlarda bağımsız olarak icat edilmiş olabileceğini gösteren kanıtlar buldular.

Sadece yazılı tarihe bakarsak, Çinli filozof Mo-tse tartışmalı bir uçurtma inşa eden ilk kişiydi. Mo-tse yaklaşık MÖ 468’den MÖ 376’ya kadar yaşamıştır.

Yazılı kayıtlar, üç yıl boyunca bir kuş şeklinde bir uçurtma yarattığını ve daha sonra sadece bir gün uçtuğunu gösteriyor. Bu kayıtlara dayanarak, uçurtmanın en az 2.300 yıldır var olduğunu söylemek güvenlidir!

Çinliler uçurtma uçurma aşklarına dayanarak bir tatil – Yükseklere Yükseliş Festivali – yarattı. Her yıl dokuzuncu ayın dokuzuncu gününde Çinliler uçurtma uçurmakla kutluyorlar.

Uçurtmalar nihayetinde Asya’dan dünyanın geri kalanına doğru yol aldı. Marco Polo, Çin’e yaptığı geziden sonra uçurtmayı Avrupa’ya getirdiği için ün  aldı.

Uçurtmayı kim icat etti? Uçurtma ne zaman icat edildi?Uçurtmalar tarih boyunca nasıl kullanılmıştır?

||Tavsiye Bağlantı : Bazı yumurtalar neden çift sarılıdır?

Uçurtmalar tarih boyunca nasıl kullanılmıştır?

Bugün, dünyadaki milyonlarca insan, hem genç hem de yaşlı, sadece saf sevinci için uçurtma uçuruyor. Ancak uçurtmalar eğlencenin ötesinde birçok amaca da hizmet etti.

Eski Çin’de, General Han Hsin bir düşman grubuna uçurtma uçurdu ve uçurtma ipinin uzunluğunu kullanarak askerlerinin içeri girmek için ne kadar tünel açması gerektiğini tahmin etti.

Yüzlerce yıl sonra, bilim adamları uçurtmaları deney için bir araç olarak kullandılar. Alexander Wilson, sıcaklıkları ölçmek için termometreleri atmosfere yükseltmek için uçurtmalar kullandı.

Tabii ki, bir uçurtma içeren en ünlü bilimsel deney, Ben Franklin’in fırtına sırasında yıldırımı öğrenmek için bir uçurtma ve metal bir anahtarın efsanevi kullanımı olmalıdır.

Uçurtmalar bugün hala önemli amaçlara hizmet etmektedir. Uçurtmalar, dünya çapında çocukların sevdiği bir oyuncak olmanın yanı sıra, balıkçılar tarafından yem koymak için de kullanılıyor. Ayrıca fotoğrafçılar tarafından kuşbakışı görüntü çekmek için de kullanıldığı görülmektedir.

Kaynakça:
https://wonderopolis.org/wonder/who-invented-the-kite


 • Kendi kendine giden arabalar ne gibi faydalar sağlar?
  0 (0) Anahtarı kontağa sokabileceğiniz, gaza basabileceğiniz ve kendi arabanızla sokaklar arasında günü dört gözle bekliyor musunuz? Çocuklar büyüdükçe, sürücü ehliyetlerini alana kadar günleri geri saymaya başlar. Daha önce araba kullanan herkesin bildiği gibi, araba kullanmaktan aldığınız belirli bir memnuniyet ve zevk vardır. Güneşli bir günde, en sevdiğiniz melodiler çalarken ve saçlarınızdaki rüzgarla otoyolda hızla ilerlemek keyifli olabilir. Ya araba kullanmak için yeterince büyüdüğünüzde kendi kendine giden arabalar olursa? Bir araba kendini sürebilir mi? Bu kulağa çok uzak bir bilim kurgu gibi mi geliyor? Belki öyledir… ya da belki değildir! Otomobiller icat edildiğinden beri, bilim adamları ve üreticiler onları sürmeyi
 • İPhone Çökerten Mesaj (Kod) Nasıl Engellenir?
  0 (0) Telefonlara gelen bazı mesajların tehlikeli olduğunu artık biliniyor. Mesajlar telefonu yavaşlatabiliyor, donma yapabiliyor ve sonrasında da telefonlar çökebiliyor. Bu olaylar sonucunda da bazı mesajlar görmek istenilmiyor ve mesajları engellemek gerekebiliyor. Telefon çökerten mesajlar şu an daha tehlikeli. Açılmadığı takdirde telefona zarar veremeyen mesajlar artık açılmasa bile telefonu bozabiliyor. Kötü niyetli insanlar telefonları çok kolayca çökertebiliyor. Apple bu konuda bir çözüm bulamıyor sadece güncelleme yapmanız gerektiğini söylüyor. Çökerten Mesaj Nedir? İPhone cep telefonlarını çökerten mesajların içeriğine bakıldığında genellikle farklı ülkelere ait bayraklar, ölüm ile alakalı yazılar ve çeşitli emojiler görülüyor. Yapılan analizler de, çökerten mesajların ön izleme özelliğinden kaynaklandığı
 • Bluetooth nedir?
  0 (0) Eskiden tüm hoparlörlerin kablolarla birbirine bağlanmak zorunda olduğunu biliyor muydunuz? Kulakiçi kulaklıklarda bile kablolar vardı! Tamam, bazı kulaklıklarda hala kablo var. Ancak Bluetooth kulaklıklar ve kulakiçi kulaklıklar giderek daha popüler hale geliyor. Peki ama bluetooth nedir? Bluetooth nedir? Bluetooth, kablosuz bir iletişim teknolojisidir. 1994 yılında oluşturuldu. Ama o zamandan beri birçok cihazı kullanma şeklimizi değiştirdi. Bluetooth, birlikte kullanılabilmeleri için aygıtları birbirine bağlar. Bugün, Bluetooth’u sayısız şekilde kullanıyoruz. Hiç Bluetooth teknolojisine sahip bir arabaya bindiniz mi? Araba kullanırken müzik duymaktan veya GPS kullanmaktan hoşlananlar için yararlıdır. Çünkü Bluetooth, telefonlarınızı kablo olmadan araç stereosuna bağlar. En sevdikleri müzikler hoparlörlerden akar.
 • Şarj Olmayan IPhone Sorunu Nasıl Çözülür?
  0 (0) Teknolojik aletleri kullanırken yaşanılan en büyük problemlerden biri şarj sorunu oluyor. Günümüzde şarj olmama sorunu, Apple yetkililerinden en çok şikâyet alınan problemlerden biri olarak biliniyor. Aslında birçok şarj problemi evden çıkmadan çözülebiliyor. Eğer şarj problemi varsa genelde insanlara bataryayı değiştirmeleri söylenir fakat buna gerek yok. Bazı durumlarda yaşanılan sorun yazılımsal kaynaklı olabiliyor. Bu sebeple batarya değişse bile sorunun devam edebilme ihtimali var. Sorunu bataryadan ziyade başka bir yerde aramakta fayda var. Telefonu Yeniden Başlatmak Bazı durumlarda çözüm telefonu yeniden başlatmaya zorlamak. Zaten sorun olduğunu fark edip, yetkili servise götürüldüğünde yetkililer tarafından da aynı işlemi yapılıyor. Evde kolayca yapılabilecek
 • Google Play Store Ülke Değiştirme Nasıl Yapılır?
  0 (0) Teknoloji çağının önemli uygulamalarından biri olan Google Play Store, özellikle Android telefonlar için olan bir uygulama indirme mağazası. Uygulama indirmesinin yanı sıra bu mağazadan film, elektronik kitap ve müzik de satın alabiliyorsunuz. Bulunduğunuz ülkedeki içeriklerin bazı yasalar veya kararlar gereği başka bir ülkede bulunmaması; başka bir ülkede bulunan bir uygulamanın sizin ülkenizde bulunmaması da mümkün olabiliyor. Google Play Store’un önerisi kendinizi ülkenizde göstermeniz olsa bile bazı uygulamalar için ülke değiştirmek isteyebilirsiniz. Google Play Store Ülke Bilginizi Değiştirmeden Önce Neleri Bilmelisiniz? Google Play Store, her sene yalnızca bir ülkede bulunmanıza olanak sağlıyor. Yani, yılda sadece bir defa ülke değiştirme
 • Reklamsız youtube video izleme nasıl yapılır
  0 (0) Dünyanın en büyük video platformu olan YouTube, bilindiği üzere reklamlarla gelir kazanıyor. Reklamlar üzerinden milyar dolarlar kazanan bu firma, gelirlerini içerik üreticileri ile de paylaşıyor ancak reklamlar kullanıcılar için can sıkıcı olabiliyor. Peki Reklamsız youtube video izleme nasıl yapılır,  bu reklamlara nasıl bir çözüm bulabiliriz? Ücretli veya ücretsiz çözüm yollarından güvenli ve kolay olanları aşağıda görüldüğü gibidir.   AdBlock Plus Ücretsiz reklam engelleyicisi olan AdBlock Plus uygulaması, YouTube reklamlarını, açılan pencerelerini engeller ve kötü yazılımlardan da sizleri korur. AdBlock Plus Dünya’nın en çok tercih edilen tarayıcı eklentisi ve Dünya’da milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan güvenli bir uygulamadır.   YouTube
 • Emojileri kim icat etti?
  0 (0) Hiç birinin bir resmin bin kelimeye bedel olduğunu söylediğini duydunuz mu? İlk başta kafa karıştırıcı bir söz gibi duruyor, ancak biraz düşünürseniz çok mantıklı geliyor. Hiç arkadaşlarınız ve aile üyelerinizle eski bir resminize baktınız mı? Eski bir resmin çağrıştırdığı anılar ve duygular, eski söylemi açıklamaya yardımcı olur. Hatta böyle bir resimden aldığınız duyguları özetlemek bin kelimeden fazla zaman alır. Aslında, bir resim veya herhangi bir basit görsel imge, tek başına kelimelerle yeterince aktaramayacağınız duyguları ifade etmeye yardımcı olur. Biriyle e-posta, kısa mesaj veya başka bir elektronik mesajlaşma yoluyla iletişim kurduysanız, kelimelerin tek başına etkili bir şekilde iletişim kurmanıza
 • Robot nedir?
  0 (0) Hayatın bundan 50 yıl sonra ne zaman olacağını düşünüyorsunuz? Uçan arabalarımız olacak mı? Mars’ta insanlar olacak mı? Robotlar dünyayı ele geçirecek mi? Milyonlarca robot zaten var. Ancak endişelenmeyin! Dünya’yı ele geçirmek için ayağa kalkmaları pek olası değil. Peki robot nedir? Robot nedir? Bir robot hayal ettiğinizde aklınıza ne geliyor? İnsan gibi davranan ve görünen makineler mi düşünüyorsunuz? Peki ya konuşabileceğiniz akıllı hoparlörler? Kendi kendine hareket eden elektrikli süpürgelere ne dersiniz? Bunlar robot mu? Sanat gibi, robotları tanımlamak da zordur. Bazı bilim adamları, robotların talimat verilen görevleri yerine getirebilen cihazlar olduğunu söylüyor. Robotlar çok kullanışlıdır. İnsanların iyi yapamayacağı kadar
 • Mürekkep püskürtmeli yazıcı
  0 (0) Konumuz; Mürekkep püskürtmeli yazıcı,kağıda küçük mürekkep damlacıkları uygulayarak çalışır. Bu genellikle iki teknolojiden biri kullanılarak yapılır.Orta Çağ’dan ziyade modern zamanlarda yaşadığına sevinmiyor musunuz? Örneğin, öğretmeniniz üç sayfalık bir kompozisyon isterse, bunu bilgisayarınızda yazar ve bittiğinde, teslim etmek için bir yazıcıdan yazdırabilirsiniz. Orta Çağ’da ise, bir parşömen tomar, bir şişe mürekkep ve kuş tüyünden tüy kullanmanız gerekirdi. Ve hiç hata yapmasanız iyi olur. Parşömen üzerindeki mürekkebi düzenlemenin bir yolu yok ve silmek de kolay değil! Elbette, modern teknoloji bizi biraz şımartıyor. Evde bir bilgisayarınız (veya birkaç tane) varsa, büyük ihtimalle bir yazıcınız da vardır. Aslında, muhtemelen bir mürekkep püskürtmeli yazıcıdır
 • Drone nedir?
  0 (0) Arka bahçede oynarken, aniden hafif bir uğultu sesi duyarsınız. Yolunuza çıkan bir arı sürüsü mü? Yakından dinlersiniz ve ses yükselir. Kesinlikle yukarıdan geliyor. Yukarı bakar ve üstünüzdeki gökyüzünü tararsınız. Bir kuş mu? Süper kahraman? Hayır! Arka bahçenizin üzerinde süzülen dört pervaneli, helikopter benzeri küçük bir cihazdır. Bu ne? Elbette bir drone! Peki drone nedir? Drone nedir? Bir hobi olarak quadcopter dronları uçuran insanlar için yeni bir moda gibi. Ancak dronlar uzun, uzun zamandır etrafta. Aslında, dronlar, neredeyse savaşta uçaklar kullanıldığı sürece ortalıkta. Ama bir drone tam olarak nedir? Genel olarak, pilotsuz herhangi bir uçak veya uzay aracı bir
 • Uçan arabalar çevreyi nasıl etkileyecek?
  0 (0) Hiç pilot olmayı hayal ettiniz mi? Kendi uçağınızla gün batımına doğru uçabilirsiniz. Hatta yolcularla dolu bir uçağı onların hayal ettikleri yere uçurabilirsiniz. Yakında, her zamankinden daha fazla insan uçacak. Ancak, bunu uçak kullanmak zorunda olarak değil. Çünkü artık bunun yerine uçan arabalar seyahat etmekte yardımcı olacak! Hiç uçan arabalarımız olacak mı? İnsanlar uzun zamandır uçan arabalarla bir gelecek hayal ettiler. Bu rüya, “Jetgiller” gibi çizgi filmlerde ve dizilerde hayat buldu. Kendi kendine giden arabalar, uçan kaykaylar ve hoverkraftlar gibi ulaşımdaki gelişmelerle, çoğu harika bir eyleme dönüşecek gibi duruyor. Peki hiç uçan arabalara sahip olacak mıyız? Cevap… belki! Bazı
 • Uygulama nedir?
  0 (0) Hiç havada yüzen bozuk para aldınız mı? Ekranınızda şeker patlatıyor musunuz? Sanal bir kediye bakar mısınız? Bu aktivitelerden herhangi birini yaptıysanız, muhtemelen bir uygulama kullanıyorsunuz! Peki uygulama nedir? Uygulama nedir? Uygulama, dijital cihazların kullanıcıları için tasarlanmış bir programdır. Akıllı telefonlardan oyun sistemlerine kadar cihazlar için üretilmiştir. Uygulamaların, sorun çözme ve eğlence dahil birçok amacı vardır. Oyunlar ve sosyal medya için birçok popüler uygulama kullanılmaktadır. Bu muhtemelen şaşırtıcı değil! Çoğu kişi cihazlarını, eğlence veya iletişimde kalmak için eline alır. En iyi uygulamalardan bazıları yıllardır piyasada, ancak bazı uygulama oluşturucular her gün yenilerini yapıyor. Nasıl bir uygulama yaparsınız? Kendi uygulamanızı
 • IP Sertifikası Nedir Ne İşe Yarar?
  0 (0) IP sertifikası nedir ne işe yazar? Son yıllarda artan teknoloji şirketleri ile beraber cep telefonu piyasasında ciddi bir rekabet ortamı oluşmaya başladı. Önceleri oldukça güçlü, sağlam ve şarjı kolay kolay bitmeyen telefonlar kullanılırken şimdi insanlar şarjı sorun etmemelerini sağlayan powerbankler icat edildiği için telefonun özelliklerine dikkat ediyor. Neredeyse her ay piyasaya onlarca model cep telefonu sürüldüğü için bu telefonların kalitesinden pek de emin olunamayabiliyor. Birbirleri ile karşılaştırma yapılan bu telefonların dayanıklılıklarının sadece cam kalitesi veya cam korumasının kalitesi ile ölçüldüğü zannediliyor. Ancak bir telefonun ekranının kırılmaması ne kadar önemliyse bu ekranın arkasındaki işlemcinin de zara görmemesi o kadar
 • Atık su arıtma tesisi nedir?
  Hiç merak ettiniz mi… – Atık su bir arıtma tesisine nasıl ulaşır? – Atık su arıtma tesisi nedir? – Arıtıldıktan sonra atık suya ne olur?
 • İnsanlar ne kadar süredir buzdolaplarını kullanıyor?
  Hiç merak ettiniz mi…- İnsanlar ne kadar süredir buzdolaplarını kullanıyor?- İnsanlar buzdolaplarından önce yiyecekleri nasıl taze tuttu?
 • Animatronik Ne demek?
  Hiç merak ettiniz mi…- Animatronik nedir?- Animatronik nerede kullanılır?- Animatronik nasıl yapılır?
 • CAT Taraması Nedir?
  Hiç merak ettiniz mi… – CAT taraması nedir? – CAT ne anlama geliyor? – CAT taramaları geleneksel X ışınlarından nasıl farklıdır?
 • Kağıt Hamuru Nedir?
  Hiç merak ettiniz mi… – Bir ağaçtan nasıl kağıt yaparsınız? – Ağaç dışındaki bitkilerden kağıt yapılabilir mi? – Kağıt hamuru nedir?
 • 3D nasıl çalışır?
  Hiç merak ettiniz mi… – 3D nasıl çalışır? – 3D film izlemek için neden özel gözlüklere ihtiyacınız var? – 3D ne anlama geliyor?
 • Mors kodu neden icat edildi?
  Mors kodu neden icat edildi?
 • Bir tank ne kadar hızlı hareket edebilir?
  Bir tank ne kadar hızlı hareket edebilir? merakalemi.com
 • İnternet nasıl çalışır?
  – İnternet nasıl çalışır? – Bilgisayar e-postayı nereye göndereceğini nasıl biliyor? – www ne demek?
 • Geri Dönüşümlü Ürünler Nereye Gidiyor?
  Geri Dönüşümlü Ürünler Nereye Gidiyor?

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir