Uçan arabalar çevreyi nasıl etkileyecek?

0
(0)

Hiç pilot olmayı hayal ettiniz mi? Kendi uçağınızla gün batımına doğru uçabilirsiniz. Hatta yolcularla dolu bir uçağı onların hayal ettikleri yere uçurabilirsiniz. Yakında, her zamankinden daha fazla insan uçacak. Ancak, bunu uçak kullanmak zorunda olarak değil. Çünkü artık bunun yerine uçan arabalar seyahat etmekte yardımcı olacak!

Hiç uçan arabalarımız olacak mı?

İnsanlar uzun zamandır uçan arabalarla bir gelecek hayal ettiler. Bu rüya, “Jetgiller” gibi çizgi filmlerde ve dizilerde hayat buldu. Kendi kendine giden arabalar, uçan kaykaylar ve hoverkraftlar gibi ulaşımdaki gelişmelerle, çoğu harika bir eyleme dönüşecek gibi duruyor. Peki hiç uçan arabalara sahip olacak mıyız?

Cevap… belki! Bazı şirketler bu hayali gerçekleştirmek için şimdiden çalışıyor. Ocak 2019’da Boeing uçan bir taksiyi test etti. Bu doğru! Uçak yapan aynı şirket, bir sonraki taksi hattını da yapabilir. Ama yalnız değiller. Airbus SE, Alphabet Inc.’in yaptığı gibi bir hava taksisini de test etti.

Bu uçan arabalar nasıl çalışıyor?

Biraz helikopter gibi hareket ediyorlar. Bir park yerinden veya garaj yolundan dikey olarak yükselerek kalkarlar. Ardından, dikey olarak yere düşmeden önce havada uçarak hedeflerine doğru uçarlar.

Uçan bir araba kullanmak ister misiniz? Sadece hayal et! İnsanlar, tümseklerden ve çukurlardan kaçınarak yolların üzerinde hız yapabilirler. Uçan arabalar muhtemelen geleneksel otomobillerden daha hızlı hareket edecek. Güle güle trafik sıkışıklığı! Artık rekor sürede okula yada işinize gideceksiniz.

Uçan arabalar çevreyi nasıl etkileyecek?

Peki ya çevre? Arabaların ve kamyonların havaya karbondioksit eklediğini hepimiz biliyoruz. Bunu gaz yakarak yapıyorlar. Ancak uçan arabalar gaz yerine elektrikle çalışacak. Bu nedenle, çevre için geleneksel otomobillere göre çok daha iyi olacaklardır. 2016 yılında Michigan Üniversitesi ve Ford Motor Company tarafından yapılan bir araştırma, uçan arabaların karbondioksit emisyonlarını yüzde 35-52 oranında azaltacağını buldu. Bu, iklim değişikliğini yavaşlatmaya da yardımcı olacaktır.

Peki, ne zaman uçan arabalarımız olacak? Bazıları bunun 2023’te olabileceğini söylüyor. Diğerleri ise bunun asla olmayacağını iddia ediyor.

Asla? Bu doğru. Bazı insanlar, uçan arabaları gerçeğe dönüştürmenin önünde çok fazla sorunun olduğuna inanıyor. Ve bu doğru – yanıtlanması gereken birçok soru var. Uçan arabaların birbirine çarpmamasını kim sağlayacak? Piller onları havada tutacak kadar güçlü mü? Uçan arabaların tamiri daha pahalı mı? Ulaşım süperstarı Elon Musk bile uçan arabalardan emin değil. Anlaşılamayacak kadar uygunsuz olduklarını iddia ediyor.

Ama endişelenme! Henüz uçan araba hayalinden vazgeçmek zorunda değilsiniz. Teknoloji her geçen gün gelişiyor. Bir sonraki atılım tam köşede olabilir. O zaman uçan arabalar gerçek olabilir. Bu sadece bir zaman meselesi olabilir!

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!