Tüm Kar Taneleri Neden Farklı?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Tüm kar taneleri neden farklı?
– Kaç farklı kar tanesi türü var?
– Kar taneleri nasıl oluşur?

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=jrUvhRpC3Hk&feature=emb_logo

Soğuk bir kış gününde kar yağışı izlemekten hoşlanıyor musunuz? Karlı günler çok eğlenceli olabilir. Hiç iki kar tanesinin tam olarak aynı olmadığını duydunuz mu? Bu tam olarak doğru değil. Ancak, ikiz kar taneleri bulma şansı çok, çok, çok düşüktür.

Kaç farklı kar tanesi türü var?

Bilim adamları, iki kar tanesinin tam olarak aynı olma olasılığının 1 milyon trilyonda yaklaşık 1 olduğunu söylüyor. Bunu 18 sıfır izledi, bu yüzden pek olası değil! Meteorologlar 1 trilyon (36 sıfırda bir) kar taneleri olduğunu düşünüyor.

Bir kar tanesi üç temel bileşene sahiptir: buz kristalleri, su buharı ve toz. Buz kristalleri, su buharı küçük bir toz parçası üzerinde donarken oluşur. Toz parçacıkları birçok yerden gelir. Çiçek poleni, volkanik kül ve hatta göktaşlarından olabilir.

Çok soğuk bulutlarda kar oluşur. Bu süreçte su damlacıkları buz kristallerine yapıştıkça donarlar. Bu sebeple daha da büyük bir buz kristali oluştururlar. Herhangi bir kristalde, moleküller bir düzende sıralanır. Buz kristallerinde, su molekülleri sıralanır ve altıgen adı verilen altı taraflı bir şekil oluşturur. Bu yüzden tüm karlar altı taraflıdır!

Kar taneleri nasıl oluşur?

Bulutun sıcaklığı bir buz kristalinin şeklini belirler. Aynı şekilde, buluttaki nem miktarı buz kristalinin boyutunu belirler. Daha fazla nem daha büyük bir kristal oluşturur. Birkaç buz kristali birbirine yapıştığında bir kar tanesi oluştururlar.

Havada süzülürken, girdap gibi dönerken, her biri yere farklı bir yol alır. Her kar tanesi düşer ve farklı sıcaklık ve nem seviyelerine sahip bulutların arasından süzülür. Bu her kar tanesi farklı şekillenir. Aynı buluttan iki kar tanesi, yere farklı yolculukları nedeniyle farklı boyutlara ve şekillere sahip olacak.

Tüm kar taneleri neden farklı?

Asla özdeş bir kar tanesi çifti bulamazsınız, ancak desenlerinde benzerliklere göre gruplandırılabilirler. Kar tanesi üzerine çalışmalar yapan insanlar onları yıldız, eğreltiotu, iğne ve farklı şekiller halinde gruplandırır. Bir daha ki sefere karda olduğunuzda, incelemek için kar tanelerini yakalamaya çalışın. Ama dikkat et! Kar taneleri hassastır ve kolayca erir.

En eğlenceli kar aktiviteleri, birçok taneyi bir araya getirmeyi içerir. Başka nasıl bir kar kalesi yapabilirsin? Yine de, tek bir kar tanesi yakından görmek çabaya değer. Daha önce hiç görülmemiş yeni bir şekil bulabilirsiniz!

Kaynakça:
https://www.noaa.gov/stories/how-do-snowflakes-form-science-behind-snow
https://earthsky.org/earth/how-do-snowflakes-get-their-shape
https://ssec.si.edu/stemvisions-blog/are-all-snowflakes-really-different-science-winter


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir