Tsunami nedir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Tsunami nedir?
– Tsunami nasıl oluşur?
– Tsunamiler önlenebilir mi?

https://www.youtube.com/watch?v=2G-k4PBuMhk

Daha önce bir gölde veya havuzda banyo yaptıysanız veya yüzdüyseniz, muhtemelen kendi dalgalarınızı yaratmaktan keyif aldınız. Katı nesnelerin aksine, su akıcıdır ve hareket etmesi kolaydır. Ellerinizle ne kadar sert iterseniz, dalgalar o kadar büyük olur.

Şimdi bir deprem yeraltında meydana geldiğinde okyanusta neler olduğunu hayal edin. Eğer bir depremi hissettiyseniz veya televizyonda bir deprem gördüyseniz, zemini sallama ve büyük binaları taşıma gücüne ne kadar sahip olduklarını biliyorsunuzdur.

Tsunami nedir?
- Tsunami nasıl oluşur?
- Tsunamiler önlenebilir mi?

Tsunami nedir?

Okyanus tabanının altında bir deprem meydana geldiğinde, depremin büyük enerjisi üstündeki suya aktarılarak tsunami adı verilen bir dizi su dalgası oluşturulur. Tsunami kelimesi Japonca tsu (liman) ve nami (dalga) sözcüklerinden gelir.

Depremlere ek olarak tsunamiye, volkanik patlamalar, heyelanlar, göktaşları ve hatta nükleer cihazların sualtı testleri gibi büyük miktarda suyun yerini değiştirmek için yeterli enerji üreten diğer olaylar neden olabilir. Pasifik Kıyıları’ndaki sık deprem ve volkanik faaliyet göz önüne alındığında, tsunamiler Japonya’da sıklıkla görülür.

Trajik olarak, içerdiği çok miktarda su ve enerji nedeniyle, tsunamiler kıyı bölgelerinde büyük hasara neden olabilir. 26 Aralık 2004’te, Hint Okyanusu’ndaki büyük bir deprem, Hint Okyanusu’nu çevreleyen alanların kıyıları boyunca bir dizi yıkıcı tsunamiye neden oldu. Tarihin en ölümcül doğal felaketlerinden biri, 100 metreye kadar yüksek dalgaları kıyı topluluklarına çarparak Endonezya, Sri Lanka, Hindistan ve Tayland dahil 14 ülkede 230.000’den fazla insanı öldürdü.

Japonya’da 11 Mart 2011’de meydana gelen deprem ve tsunamiyi hatırlayabilirsiniz. Bu tsunami, Pasifik Okyanusu’na radyasyon yayan bir nükleer enerji santrali de dahil olmak üzere kitlesel yıkıma neden oldu.

Rüzgar tarafından oluşturulan normal okyanus dalgalarının ortalama dalga boyu (tepeden tepeye ölçülür) yaklaşık 100 metre ve ortalama yüksekliği yaklaşık 2 metredir. Öte yandan, bir tsunami 190 km veya daha fazla dalga boyuna sahip olabilir. Derin okyanusta saatte 800 km yol kat eden bir tsunami yüksekliği sadece 1 metre kadar az olabilir, bu da bölgedeki bir gemi için bile tespit edilmesini neredeyse imkansız hale getirir.

Hiç merak ettiniz mi...- Tsunami nedir?- Tsunami nasıl oluşur?- Tsunamiler önlenebilir mi?

Tsunami nasıl oluşur?

Bir tsunami kıyı şeridine yaklaştıkça işler dramatik bir şekilde değişmeye başlar. Sığ sulara yaklaşırken, dalga sığlaşması olarak bilinen bir etki dalgayı saatte 80 km altına sıkıştırır ve yavaşlatır. Dalga boyu da önemli ölçüde azalır, ancak genlik – dalganın yüksekliği – büyük ölçüde artar ve kıyı şeridi boyunca bu tür tahribatlara neden olan belirgin su duvarına yol açar.

Tsunamilerin yaklaşık% 80’i Pasifik Okyanusu’nda gerçekleşir, ancak göller de dahil olmak üzere herhangi bir büyük su kütlesinde gerçekleşmesi de mümkündür. Tsunamiler önlenemez ve nadiren hassasiyetle tahmin edilebilir. Bir deprem durumunda, oşinografiler, jeologlar ve sismologlar, potansiyel olarak etkilenen bölgeleri  ve tsunami uyarılarını çıkarmaya zorlarlar.

Tsunamileri düzenli olarak deneyimleyen bölgeler, kıyı şeridi boyunca yaşayan insanlara mümkün olduğunca önceden uyarı vermek için tsunami uyarı sistemleri geliştirmiştir. Örneğin Japonya’da kıyı toplulukları depremler ve tsunamiler hakkında iyi eğitimli. Japon kıyılarında yakınlardaki tepelerde tsunami uyarı işaretleri ve uyarı sirenleri bulunmaktadır.

Hiç merak ettiniz mi...- Tsunami nedir?- Tsunami nasıl oluşur?- Tsunamiler önlenebilir mi?

Tsunamiler önlenebilir mi?

Tsunamiler önlenemese de, bazı tsunami eğilimli ülkeler kıyı şeridi hasarını azaltmak için depremlerden öğrenilen mühendislik dersleri kullanıyor. Birçok Japon kıyı topluluğu, suyun tsunamilerden gelmesini engellemek veya yönlendirmek için tsunami duvarları, taşkınlar ve kanallar inşa etmiştir.

Yine de, bir sahili tsunami geçirmez yapmanın en iyi yollarından biri oldukça doğal: ağaç dikmek! Bilim adamları, 2004 Hint Okyanusu tsunami yolundaki bazı yerlerin çok az zarar gördüğünü fark ettiler, çünkü hindistan cevizi ve mangrov gibi ağaçlar tsunaminin enerjisini emdi. Aslında, küçük bir Hint köyü tsunamiden çok az hasar gördü, çünkü  o köy sadece iki yıl önce bir Guinness Dünya Rekoru kırmak için kıyı boyunca dikilmiş olan 80.000’den fazla ağaçlık bir ormana sahipti.

Kaynakça:
https://wonderopolis.org/wonder/what-is-a-tsunami

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir