Toz tavşanı nedir?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Toz tavşanı nedir?
– Toz neyden oluşur?
– Ev tozları tehlikeli midir?

https://youtu.be/Totnon87tAs

Toz tavşanı nedir?

Muhtemelen yatakların altında saklandığını veya döşeme tahtalarının etrafında gizlendiğini gördünüz. Tüylü ve sessizler, ama havuç yemiyorlar. Onlar neler? Tabii ki toz tavşanlar!

Neden bunlara “toz tavşanlar” deniyor? Kimse kesin olarak bilmiyor, ancak kabarık, sessiz ve hızla çoğalma eğilimi ile ilgili bir şey olabilir!

Genellikle mobilyaların veya vakum, süpürge veya toz bezi ile ulaşılması zor olan diğer alanların altında takılırken, toz tavşanları, toz toplar ve statik elektrikle birlikte tutulma eğilimi gösteren diğer malzemelerdir. Statik yükler birikirse, toz tavşanları birbirine çekilebilir ve büyük “süper” toz tavşanları ortaya çıkar!

Hiç merak ettiniz mi...- Toz tavşanı nedir?- Toz neyden oluşur?- Ev tozları tehlikeli midir?

Peki toz tam olarak nedir? Havadaki toz, rüzgar tarafından kaldırılan küçük toprak parçacıklarının yanı sıra dünyadaki volkanik patlamalardan kaynaklanan kirlilik ve mikroskobik kalıntılardan oluşur.

Evinizde, atmosferik toz, bitki poleni, hayvan kılı, insan saçı ve ölü deri, giyim lifleri ve diğer küçük parçacıklar ile birleşerek statik elektrik bu öğeleri birbirine bağladığında toz tavşanları oluşturur.

Kirli tavşanların dışındaki toz tavşanların çoğunlukla zararsız olduğunu düşünmenize rağmen, aslında çeşitli sorunlara neden olabilirler. Elektroniklerin içine veya çevresine doğru yol alırlarsa, havalandırma deliklerini tıkayabilir ve aşırı ısınmaya neden olabilirler. Ayrıca çok büyürlerse vakumları ve hava deliklerini tıkayabilirler.

Bununla birlikte, daha zahmetli olması sağlığınız üzerindeki potansiyel etkisidir. İnsan ve hayvan kılı ve ölü deri gibi toz tavşanlarda bulunan organik madde, ev tozu akarları için mükemmel bir “gıda” kaynağıdır.

Ev tozu akarları yüksek yerlerde bile tüm iklimlerde bulunur. Bir gram toz yaklaşık 200 ev tozu akarı barındırabilir. Ne yazık ki, ev tozu akarları astımı tetikleyebilecek ve çeşitli solunum problemlerine katkıda bulunabilecek alerjenler üretir.

Hiç merak ettiniz mi...- Toz tavşanı nedir?- Toz neyden oluşur?- Ev tozları tehlikeli midir?

Peki ev tozu akarlarından nasıl kurtulursunuz? Temiz!

Düzenli tozlama ve vakumlamanın yanı sıra yastık ve yatak takımı gibi yumuşak malzemelerin temizlenmesi, ev tozu akarlarının popülasyonunu önemli ölçüde azaltabilir ve böylece olumsuz sağlık etkilerini azaltabilir.

Kaynakça:
https://wonderopolis.org/wonder/what-is-a-dust-bunny


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir