TMS Tedavisi Nelere İyi Gelir?

0
(0)

TMS yani “Transkraniyal Manyetik Stimülasyon” depresyon tedavisinde kullanılmaktadır. Beyindeki sinirsel bağlantı sağlayan hücreleri uyarmak için kan alımı gerçekleşmeksizin manyetik şekilde gerçekleştirilir. TMS tedavisi yineleyen manyetik dalgaların verilmesini içerir, yani tekrarlayan bir biçimde (rTMS) ilerler.

TMS Tedavisi Nerelerde Kullanılır?

Depresyon günümüzde tedavisi mümkün olan hastalıklardan biridir. TMS tedavisi terapi, ilaç tedavisi ve kişinin kendini iyileştirebilmesi gibi standart tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı veya ilaç kullanımında yan etkilerin şiddetli bir biçimde gözlendiği durumlarda kullanılır.

 • OKB vb. anksiyete bozuklukları,
 • TSSB (Travma Sonrası Stres Bozuklukları),
 • İnme rehabilitasyonu,
 • Şizofreni,
 • Alzheimer hastalığı,
 • Parkinson hastalığı,
 • Kronik ağrılarda,
 • Nikotin bağımlılığında TMS tedavisi uygulanır.

tms tedavisi

TMS Tedavisi Nelere İyi Gelir?

TMS tedavisi için herhangi bir ameliyata gerek yoktur, anestezi gerektirmez ve ayaktan tedavi edilebilir. rTMS genelde bir doktor tarafından klinik ortamında gerçekleştirilir. Etkili sonuçlar elde edebilmek için düzenli seanslar şeklinde yapılması gerekir. Genelde seanslar, 4-6 hafta sürecinde haftada 5 kez tekrarlı olarak günlük uygulanır. rTMS seansı sırasında alnın yakınındaki kafa derisine elektromanyetik bobin yerleştirilmesiyle uygulanır. Bobinde bulunan elektromıknatıs, noninvaziv şekilde ağrı yaşanmadan beyinde bulanan depresyonu etkileyen sinirsel hücrelere manyetik nabız verir. Doktorunuz sizin için gerekli olan manyetik dozu deneyerek belirler. Tedavi sürecinde sizi gözlemleyerek gerekli ayarlamaları yapıp tedavinizi en iyi şekilde gerçekleştirir.

TMS Tedavisinde Görülen Yan Etkiler

Gözlenen yan etkiler kısa süre içerisinde (1 seans kadar) iyileşir ve seanslar sürdükçe de azalır. Bunlardan bazıları:

 1. Baş ağrısı,
 2. Baş dönmesi,
 3. Tedavinin yapılmış olduğu kafa derisinde rahatsızlık,
 4. Yüz kaslarında yaşanan karıncalanma veya seğirme,
 5. Yaygın görülmüyor olsa da: Nöbet,
 6. Bipolar bozukluk rahatsızlığına sahip kişilerde mani,
 7. Tedavi uygulanırken gerekli korunma sağlanmamış olursa işitme kaybı gibi yan etkiler gözlenebiliyor.

TMS Tedavisinde Sonuçlar

TMS tedavisinin biyolojik olarak nasıl çalıştığı henüz tam olarak anlaşılamamış olsa da sonuçlar depresyon semptomlarının azaldığı, belirtilerinin düzeldiği veya tamamen yok olduğu ve ruh sağlığının daha iyiye gittiği yönünde gerçekleşiyor. Gözlenen semptomların geçmesi birkaç hafta sürebiliyor. Yapılan araştırmalar doğrultusunda gün geçtikçe tedavinin etkinliği ve hakkındaki

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!