Tek tekerlekli bisiklet kim tarafından icat edildi?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Tek tekerlekli bisiklet kim tarafından icat edildi?
– Tek tekerlekli sirk bisikletine nasıl binersin?
– Kaç tane tek tip bisiklet var?

Hiç tek tekerlekli sirk bisikletine binen birini gördün mü? Eğer gördüyseniz, muhtemelen hatırlarsınız. Tek tekerlekli bisiklet, tek bir tekerleğin ve gidon dışında bir bisiklete benziyor. Ustalaşmak biraz zaman alabilecek bir beceri olsa da, herkes tek tekerlekli sirk bisikletine binmeyi öğrenebilir.

Tek tekerlekli bisiklet kim tarafından icat edildi?

Kimse tek tekerlekli sirk bisikletini kimin ne zaman icat ettiğinden emin değil. Uzmanlar genel olarak, tek tekerlekli sirk bisikletinin “kuruş-metelik” olarak bilinen erken bir bisiklet türünün (İngiliz kuruşu ve çift paraları arasındaki göreceli boyut farkına benzemesi nedeniyle) ortaya çıktığı konusunda hemfikir.

Bu erken bisikletler, çok daha küçük bir arka tekerleğe bağlı oldukça büyük bir ön tekerlek içeriyordu. Efsaneye göre, kuruş-metelikler kullanan insanlar sonunda öne eğilerek sadece ön tekerleğe binebileceklerini öğrendiler.

Tek tekerlekli sirk bisikletini kim icat etti?

Sonunda birisi arka tekerleği çıkardı. Sonra tek tekerlekli sirk bisikleti ortaya çıktı.

Modern tek tekerlekli sirk bisikleti, basit, daha az karmaşık bisikletler gibidir. Ama tek tekerlekli bisikletlerde, koltuk direği ile çerçeveye bağlanan “eyer” adı verilen bir koltuk vardır.

Çerçeve, aks yataklarının üstüne oturur ve pedallar doğrudan tekerleğin hareketini kontrol eder. Ancak pedal hareketinin enerjisini tekerleklere aktarmak için bir zincir kullanan normal bisikletlerden farklıdır.

Tek tekerlekli sirk bisikletine nasıl binersin?

Tek tekerlekli bisikletler, normal bisikletlere binmekten daha zordur. Sürücüler dengeyi önden arkaya ve yan yana korumalıdır.

Hareket edebilmek için biniciler sadece tek tekerleği ağırlık merkezlerinin altına getirmek için tek tekerlekli sirk bisikletini pedal çevirerek düşmeyi düzeltmeden önce gitmek istedikleri yönde “düşmeyi” öğrenmelidir.

Hareket ettikçe, biniciler ağırlık merkezlerini kontrol etmeyi öğrenmelidir. Eğer ileri doğru “düşerse” ivme kazanabilirler. Ama geriye doğru düştüklerinde, tekerleği tekrar doğrudan ağırlık merkezlerinin altına getirerek düşüşlerini düzelterek yavaşlamalarını sağlarlar.

Bu yeterince basit görünse de, bu teknikleri bir tek tekerlekli sirk bisikletinde mükemmelleştirmek tamamen başka bir konudur! Sadece bir tekerleğin altında ve gidon olmadan, tek tekerlekli sirk bisikletine binmek için gereken hassas dengeyi öğrenmek çoğu insan için zor bir iştir.

Tek tekerlekli sirk bisikletini kim icat etti?

Bisikletler nispeten nadir olmasına rağmen, bugün her zamankinden daha fazla tek tekerlekli bisiklet binicisi var. Tek tekerlekli bisikletler, çoğu insanın gördüğü temel tek tekerlekli bisiklet modelinin ötesine bile geçti.

Eğer tek tekerlekli bisiklet yarışına veya tek tekerlekli bisiklet basketboluna giriyorsanız, muhtemelen bir spor tek tekerlekli bisikletle ilgileneceksiniz. Tabii ki, engebeli arazi hayranıysanız, dağlar tek tekerlekli sirk bisikletleri için uygun değildir.

Kaç tane tek tip bisiklet var?

Bir palyaço veya sirk sanatçısıysanız, gerçekten küçük bir tekerleği olan komik bir tek tekerlekli sirk bisikletine sahip olabilirsiniz. Veya her zaman zürafa tek tekerlekli sirk bisikletinin komik etkisine gidebilirsin!

Kaynakça:

    Yararlı buldunuz mu?

    Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

    Bu makaleyi yararlı bulduysanız

    Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

    Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!