Bir tank ne kadar hızlı hareket edebilir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Bir tank ne kadar hızlı hareket edebilir?
– Neden tank deniyor?
– Tırtıl paletler nelerdir?

Tanklar engebeli arazide savaşmak için yapılmış zırhlı savaş araçlarıdır. Büyük silahlar ve monte edilmiş makineli tüfekler şeklinde ağır ateş gücü sağlarlar.

Bir tank ne kadar hızlı hareket edebilir? merakalemi.com

Neden tank deniyor?

Joseph Hawker, modern tank fikrini geliştirdi. 1872’de sonsuz düz bağlantılı zift veya ana hareketli tekerleklerin kenarlarından geçen diğer zincirleri kullanan bir yol lokomotifi itmek için bir patent aldı.

Ancak I. Dünya Savaşı’na kadar tanklar ilk kez savaşta üretilip kullanıldı. İngilizler, yüz yüze şiddetli mücadelelerden kaçınmak için ilk kez 1916’da Somme Savaşı’nda tankları kullandı.

Bu sırada tanklar, isimlerini aldılar. Alman kuvvetlerini şaşırtmak istedikleri için, Müttefik kuvvetler ilk tankları tamamen gizlice inşa ettiler.

Araçları inşa eden işçilere su taşımak için kullanacaklarını söylediler. Tamamlanan makineleri gönderme zamanı geldiğinde, sandıklar “tank” olarak işaretlendi (“su tankı” nda olduğu gibi) ve isim o zamandan beri kullanıldı.

Tankların en önemli avantajlarından biri hareket kabiliyetleridir. Tanklar, sürekli pistleri nedeniyle engellerin yanı sıra çoğu engebeli arazide hareket edebilir.

|| Tavsiye Bağlantı : Bisikleti Kim İcat Etti?

Bir tank ne kadar hızlı hareket edebilir? merakalemi.com

Tırtıl paletler nelerdir?

“Tırtıl paletler” olarak da adlandırılan sürekli paletler, tankları birbirine bağlayan ve tekerlekler tarafından sürülen bir metal plaka sistemiyle hareket ettirir. Normal bir otomobil veya kamyondaki lastiklerle karşılaştırıldığında, sürekli paletler çok daha geniş bir yüzey alanına sahiptir.

Sürekli paletlerin geniş yüzey alanı, bir tankın ağırlığını çok daha fazla zemin alanına yayar. Bu, bir tankın batmadan veya takılmadan birçok tür pürüzlü veya yumuşak arazide seyahat etmesini sağlar.

Tırtıl paletleri oluşturan metal plakaların basamakları çok zordur. İyi çekiş sağlarlar ve kauçuk lastiklerden çok daha güvenilirdirler. Kauçuk lastikleri varsa bir tankı devre dışı bırakmanın ne kadar kolay olacağını hayal edebiliyor musunuz?

Bir tank ne kadar hızlı hareket edebilir?

Tanklar zırhları ve büyük silahları nedeniyle çok ağır olduğu için çok yavaş hareket edebileceklerini düşünebilirsiniz. İster inanın ister inanmayın, tanklar düz arazide saatte yaklaşık 25 mil ve yollarda saatte 45 mil’e kadar hareket edebilir! Bazı tanklar, kısa süreler boyunca saatte 60 ila 70 mil kadar hızlı gitmişlerdir.

Tanklar gerçekten hız için tasarlanmamıştır. Tankları yüksek hızlarda sürmek genellikle mekanik sorunlara ve arızalara yol açar.

Tanklar kısa mesafelerde düşük hızlarda daha iyi performans gösterir. Bu yüzden genellikle büyük uçaklarda, trenlerde veya özel kamyonlarda ihtiyaç duydukları yere nakledilmelidirler.


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir