Süpernova Nedir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Süpernova nedir?
– Güneş neden bu kadar parlak parlıyor?
– Dünyadaki birçok karbon, oksijen, azot, silikon ve demir nereden geldi?

https://vimeo.com/23927216

Güneş gibi yıldızlar evreni doldurur. Bir yıldızın çekirdeği sürekli olarak hidrojeni, yakıt kaynağını helyuma dönüştürür. Nükleer füzyon adı verilen bu süreç, yıldızları çok parlak bir şekilde parlatır.

Milyarlarca yıllık yanıktan sonra, bir yıldız sonunda hidrojen yakıt kaynağını tüketecektir. Sonuç olarak nükleer füzyon durduğunda, yerçekimi yıldızı kendi içine çeker.

Süpernova nedir?

Yıldız çökmeye başladığında, iç kabuğu nihayetinde büyük bir şok dalgası oluşturan demir çekirdeğe çarpar. Veeee! Yıldız patlar ve bir süpernova doğar!

Süpernova nedir?- Güneş neden bu kadar parlak parlıyor?- Dünyadaki birçok karbon, oksijen, azot, silikon ve demir nereden geldi?

Süpernova Güneş’ten milyarlarca kat daha parlak olabilir. Bu yüzden bir süpernova patlaması, atom adı verilen milyarlarca küçük parçacığı uzaya bırakır. Bu atomlar, bulutsu denilen devasa bir toz bulutu oluşturur.

Bugün var olan atomların çoğu başlangıçta yıldızların içinde yaratıldı ve yıldızlar süpernova haline geldiğinde uzaya bırakıldı. Aslında, bilim adamları dünyadaki karbon, oksijen, azot, silikon ve demirin çoğunun süpernovadan geldiğine inanıyorlar.

İlk yıldızlar 14 milyar yıl önce süpernova haline geldi. Bunun ne kadar zaman önce olduğu hakkında bir fikir vermek için, bir milyar saniye önce neredeyse 32 yıl önceydi. Tahmin edebileceğiniz gibi, 14 milyar yıl gerçekten çok uzun zaman önceydi!

Süpernova nedir?- Güneş neden bu kadar parlak parlıyor?- Dünyadaki birçok karbon, oksijen, azot, silikon ve demir nereden geldi?

Bir süpernova sona erdiğinde, yıldız beyaz bir cüce, nötron yıldızı veya kara delik olabilir. Daha küçük yıldızlar (Güneş’e benzer boyutlarda) beyaz cüce yıldızlar haline gelir. Orta boy yıldızlar (güneşimizin kütlesinin iki ila beş katı arasında) nötron yıldızı olurlar.

Büyük yıldızlar (Güneş kütlesinin beş katından fazla) kara delik haline gelir. Karadeliklerin içindeki yerçekimi o kadar güçlü ki, ışık bile kaçamaz!

Kaynakça:

  • https://www.space.com/6638-supernova.html
  • https://www.nasa.gov/audience/forstudents/5-8/features/nasa-knows/what-is-a-supernova.html
  • http://www.nationalgeographic.com/science/space/universe/supernovae/

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir