Süper kahramanların neden gizli kimlikleri var?

5
(2)

Hiç merak ettiniz mi…
– Superman’in gizli kimliği nedir?
– Süper kahramanların neden gizli kimlikleri var?
– Gizli kimlikler nasıl başladı?

https://www.youtube.com/watch?v=PXL5hbdJlCc

Superman’in gizli kimliği nedir?

O da ne? Gökyüzünde yukarıda ! Bu bir kuş mu? Bir uçak olabilir mi? Hayır! o Superman! Günü kurtarmaya geliyor. Suçlular ve katiller şimdi günlerini görecek. Superman görevdeyken hiçbir hilekarlığa göz açtırmayacak.

Çizgi roman yada filmlerden Superman’i tanıyorsanız, onun gizli bir süper kahraman kimliğine sahip olduğunu da bilirsiniz. Pelerin takmadığı ve günü kurtarmadığı zamanlarda, Daily Planet gazetesi için orta halli bir muhabir olan  Clark Kent oluyor.

Superman, gizli kimliğe sahip tek süper kahraman değil. Batman, Gotham sokaklarında suçlularla savaşmadığı zamanlarda,  Bruce Wayne adıyla tanınır. Aynı şekilde, Örümcek Adam, suç üstündeki suçluları yakalamak için ağ fırlatmadığı zaman Peter Parker olarak biliniyor.

Hiç merak ettiniz mi…
- Superman'in gizli kimliği nedir? 
- Süper kahramanların neden gizli kimlikleri var?
- Gizli kimlikler nasıl başladı?
Hulk- Superman-Örümcek Adam

Süper kahramanların neden gizli kimlikleri var?

Süper kahramanlar neden yine de gizli kimliklere sahip? Halkın içinde Superman, Batman ve Örümcek Adam olarak yaşayamazlar mı? Neden Clark Kent, Bruce Wayne ve Peter Parker olarak kılık değiştirerek ortalıkta dolaşıyorlar?

Süper kahramanlar gerçek olmadığından, yaratıcı kimliklerini gizli kimlikleri nedeniyle aramamız gerekir. Ama kendinizi bir süper kahraman yerine koyarsanız, gerçek kimliğinizi iyi bir şekilde korumak için birkaç iyi sebep olacağını hayal edebilirsiniz.

Peter Parker’ın karakteri, dünyayı korumadığı zamanlarda Örümcek Adam’ ın oldukça normal bir hayat sürmesine izin veriyor. Örümcek Adam için markete alışverişe gitmek yada sinemaya gitmenin ne kadar zor olacağını hayal edebiliyor musunuz?

Süper kahramanların neden gizli kimlikleri var?
Örümcek Adam- Spiderman

Clark Kent’in kimliği, sevdiği kişileri gerçek kimliğini bilen düşmanlardan gelebilecek intikamdan korumaya izin verityor. Eğer Lex Luthor, Clark Kent’i tanıyor olsaydı, Lois Lane’in başı büyük bir belada olacağına bahse girebilirsiniz.

|| Tavsiye Bağlantı: Elmaslar nereden geliyor?

Ayrıca Batman’in düşmanları maskesinin arkasında Bruce Wayne olduğunu bilselerdi, Batman’den pekte korkulmazdı. İnsan kimliğini gizli tutmak, Batman’in daha etkili suç savaşçısı olmasını sağlar.

Hiç merak ettiniz mi…- Süperman'in gizli kimliği nedir? - Süper kahramanların neden gizli kimlikleri var?- Gizli kimlikler nasıl başladı?
Batman

Gizli kimlikler nasıl başladı?

Bu gizli kimlik olayları nasıl başladı? İnsanlar, çeşitli nedenlerden dolayı tarih boyunca gizli kimlikleri kullanmış olsalar da, bir süper kahraman tarafından gizli bir kimliğin kullanılması 20. yüzyılın başlarına dayanır.

Mesela, 1903 yılındaki The Scarlet Pimpernel romanında, İngiliz Sir Percy Blakeney, Scarlet Pimpernel olarak kahramanca hareketler sergilediğinde, gerçek kimliğini gizli tutar. Neden? Romana göre, “Scarlet Pimpernel karanlıkta çalıştığı için ve kimliği, birinci dereceden takipçilerine sadece gizliliğin resmi yemini altında biliniyor.” olmasıydı.

Kaynaklar:
https://www.reference.com/art-literature/superheroes-secret-identities-ccb17813ee14421b
http://geekslop.com/2014/comic-book-characters-superheroes-villains-real-names-true-identities
https://en.wikipedia.org/wiki/Secret_identity


  Yararlı buldunuz mu?

  Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

  Bu makaleyi yararlı bulduysanız

  Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

  Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir