Su Zehirlenmesi Nedir?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Su zehirlenmesi nedir?
– Su zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?
– Bir kişi her gün ne kadar su içmelidir?

https://www.youtube.com/watch?v=t1nwSuWr_q8&feature=emb_logo

Her gün hangi sağlıklı alışkanlıkları uyguluyorsunuz? Yürüyüşe çıkar mısınız? Bol meyve ve sebze yer misiniz? Belki ruh sağlığınıza dikkat etmek için biraz sessiz zaman geçiriyorsunuzdur. Elbette, Meraklı Dostlarımızın çoğunun su içmenin ne kadar önemli olduğunu zaten bildiğini biliyoruz!

Su zehirlenmesi nedir?

Doğru, su sizi sağlıklı tutmada büyük rol oynuyor. Vücudunuzun büyük bir kısmı bu berrak sıvıdan yapıldığı için bu hiç de şaşırtıcı değil. Hücrelerinizi sağlıklı tutar ve vücudunuzun olması gerektiği gibi çalışmasını sağlar. Ama çok fazla suyun sizi zehirleyebileceğini biliyor muydunuz?

Hiperhidratasyon veya su zehirlenmesi olarak da bilinen su zehirlenmesi, yaşamı tehdit edebilen nadir bir durumdur. Bir kişi böbreklerinin işleyebileceğinden daha fazla su içtiğinde olur. Bu, kanlarındaki sodyum miktarını tehlikeli seviyelere düşürür.

|| Tavsiye Bağlantı: Hayatta kalmak için ne kadar suya ihtiyacınız var?

Zaten yüksek sodyum seviyelerinin sağlıksız olabileceğini biliyor olabilirsiniz. Bu doğru, ancak düşük seviyeler de büyük bir sorundur. Vücutta çok az sodyum bulunması hücrelerin şişmesine neden olur. Bu, beynin şişmesi dahil ciddi sorunlara neden olabilir.

Su zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

Su zehirlenmesinin belirtileri nelerdir? Baş ağrısı, mide bulantısı ve yorgunluk yaygındır. Kaslardaki kramp veya güçsüzlük de öyle. Kişi bilincini kaybederse veya nöbet geçirirse, hemen tıbbi yardıma ihtiyacı vardır. Bu durumlarda su zehirlenmesi ölümcül olabilir.

Su zehirlenmesinden kaçınmak kolaydır; sadece çok fazla su içmeyin. Ancak, bazı durumlar bunu söylemekten daha kolay hale getirir. Maraton koşma gibi ağır egzersiz dönemleri su alımının artmasına neden olacaktır. İçtiğiniz su miktarı ile vücudunuzun terle kaybettiği miktarı dengelemek önemlidir. Bu, egzersiz yaparken sağlıklı kalmanıza da yardımcı olabilir.

Bir kişi her gün ne kadar su içmelidir?

|| Tavsiye Bağlantı: Bütün meyveler sulu mu?

Peki, bir kişi her gün ne kadar su içmelidir? Yıllarca, birçok uzman günde 2 litre tavsiye etti. Ancak, ihtiyaç duyulan gerçek miktar her kişi için farklılık gösterecektir. Günümüzde daha fazla doktor, insanların susadıklarında su içmeleri gerektiğini söylüyor. Su alımınızdan endişeleniyorsanız, doktorunuzla konuşun. Sağlıklı bir alışkanlık geliştirmenize yardımcı olabilirler.

Su, sağlıklı kalmanızda önemli bir rol oynar. Vücudunuzun yiyecekleri sindirmesine yardımcı olur, organlarınızı korur ve vücut ısınızı düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca hücrelerinize besin ve oksijen taşır. Ancak çoğu şey gibi çok fazlası da sorunlara neden olur.

Her gün doğru miktarda su aldığınızdan nasıl emin oluyorsunuz? Su alımınızı izlemeyi öğrenmek zor olabilir. Güvenilir bir yetişkinle konuşmak, bu sağlıklı alışkanlığı nasıl geliştirip sürdüreceğinize karar vermenize yardımcı olabilir.

Kaynak:

  • https://www.healthline.com/health/how-much-water-can-kill-you
  • https://www.scientificamerican.com/article/strange-but-true-drinking-too-much-water-can-kill/
  • https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-much-water-should-you-drink

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir