Su Yosunu Nerede Yetişebilir?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Su yosunu nerede yetişebilir?
– Yosun çevrede hangi rolü oynuyor?
– Yosunun pratik kullanımları var mı?

https://vimeo.com/22047094

Yaklaşık 540 milyon yıl önce, macera duygulu özel bitki grubu, sudan karaya yolculuk yapmaya başladı. Bitki? Yosun!

Su yosunu nerede yetişebilir?

Binlerce bilinen yosun türü var. Dayanıklı bir bitki olarak, nemli tropik alanlardan kutup bölgelerine, nehirlerden akarsulara kadar farklı yaşam alanlarında bulunmuştur. Aslında yosun, tuzlu su haricinde hemen hemen her yerde bulunur.  

Yosun, genellikle eğrelti otları, çam ağaçları ve çiçekler gibi “vasküler bitkiler” ile ilişkilendirdiğimiz yapraklardan, saplardan, köklerden ve tomurcuklardan yoksun, nispeten karmaşık olmayan bir bitkidir.

Hiç merak ettiniz mi…- Su yosunu nerede yetişebilir?- Yosun çevrede hangi rolü oynuyor?- Yosunun pratik kullanımları var mı?

Çoğu tür gölgeli toprak, kaya çıkıntıları veya ağaç gövdelerini tercih eder. Yosun nemli ortamları tercih etmesine rağmen, kuru havalarda da hayatta kalmak için adapte olmuştur.

Kahverengi veya siyaha dönüşen bir yosun yamasıyla karşılaşırsanız, ölü gibi görünebilir. Ancak biraz su ekleyin ve şaşırabilirsiniz. Çoğu zaman bitki yeşile dönecek ve nem tekrar verildiğinde tekrar gelişmeye başlayacaktır!

Geleneksel bilgelik uzun zamandır bir ağacın kuzey tarafında yosun kümelerinin büyüdüğünü ilan etmiştir. Ama bu sadece kısmen doğrudur. Kuzey yarımkürede, Güneş güneyden parlar, yani bir ağaç gövdesinin kuzey tarafı genellikle en gölgeli demektir.

Bu, elbette, yosunu mutlu eder, ancak pusulanızı henüz paketlemeyin, ya da kendinizi hangi yöne çevireceğinizi merakalemi.com da bulabilirsiniz. Koşullar uygunsa, yosun hemen hemen her yerde büyür. Gölgeli bir ormanda, ağacın her tarafında – kuzey, güney, doğu veya batı – gelişebilir.

Hiç merak ettiniz mi…- Su yosunu nerede yetişebilir?- Yosun çevrede hangi rolü oynuyor?- Yosunun pratik kullanımları var mı?

Güvenilir pusulalar olmasalar da, yosunlar çok yardımcı bitkilerdir. Kendilerini ilk kayalık arazide kuran, kaya ve toprağı parçalayarak vasküler bitkilerin ortama taşınması için daha misafirperver bir ortam yaratırlar. Nemi emme kabiliyetleri aynı zamanda sünger gibi davranmalarını, yağışları emmelerini ve yaşadıkları manzaraların erozyonunu önlemelerine yardımcı olur.

İnsanlar çeşitli amaçlar için yosun kullanmışlardır. İkinci Dünya Savaşı sırasında, belli bir çeşit yosun olan Sphagnum, askerlerin yaralarını iyileştirmek için kullanıldı. Emiciliğe ek olarak, hafif antibiyotik özelliklerine de sahip olduğu bulundu. Meksika’da, yosun Noel dekorasyonu olarak kullanılır ve birçok Japon bahçıvan bahçelerine sakinlik duygusu eklemek için yosunlar yetiştirir.

Kaynakça

  • http://iheartmoss.com/2011/11/in-the-beginning-moss/
  • http://quatr.us/biology/plants/moss/
  • https://naturallore.wordpress.com/2009/12/14/navigation-via-moss-on-trees/

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir