Her Gün Ne Kadar Su İçmek Gerek?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Hayatta kalmak için ne kadar suya ihtiyacınız var?
– Her gün ne kadar su içmek gerek?
– Develer su içmeden nasıl bu kadar uzun yaşayabiliyor?

https://vimeo.com/22566556

İnsanlar haftalarca – bazen aylarca – yemeksiz yaşayabilirler. Ancak susuz kalmak farklı bir hikaye…

İnsan vücudunun üçte ikisi (ağırlıkça) sudur. İnsanlar pek çok şey için suya ihtiyaç duyarlar. Kan akışı, nefes almak ve yiyecekleri enerjiye dönüştürmek için su içmek gerek. Oksijenden sonra, su vücudun en önemli besin maddesidir. Oldukça basit, yaşamak için suya ihtiyacınız var.

Vücudunuz ter, idrar ve hatta nefes alarak suyu kaybeder. Organlarınızın düzgün çalışmasını sağlamak için vücudunuzun kaybettiği suyu değiştirmeniz gerekir. Aldığınızdan daha fazla su kaybederken, dehidrasyon riski altındasınız. Bu, vücudunuzda yeterince su olmadığında olur.

Her gün ne kadar su içmek gerek?

Her gün ne kadar su içmek gerek?

Aşırı sıcakta, bir yetişkin sadece ter yoluyla neredeyse 2 litre su kaybedebilir. Su olmadan, dehidrasyon şiddetli ısıda bir saat içinde kurulabilir. Aşırı sıcakta susuz fiziksel efor, birkaç saat içinde ölüme yol açabilir.

Şaşırtıcı bir şekilde, çok soğuk ortamlarda susuz kalmak da kolaydır. Soğuk hava fazla nem tutmaz. Bu, aldığınız her nefeste vücudunuzu susuzlaştırdığı anlamına gelir. Terlemiyor olsanız bile, soğuk havalarda sıvıları doldurmanız gerekir.

Su olmadan ne kadar süre gidebilirsin? Ortalama bir şekildeyseniz ve fiziksel olarak kendinizi zorlamıyorsanız, yaklaşık üç ila beş gün. Ve bu mükemmel koşullarda (çok sıcak veya soğuk değil). Çok sağlıklı insanlar bir gün veya daha uzun süre yaşayabilirler. Daha az sağlıklı olan veya çok sıcak veya soğuk havaya maruz kalanlar uzun süre hayatta kalamayabilir.

Hayatta kalmak için ne kadar suya ihtiyacınız var?

Sağlıklı kalmak için, sıvı kaynağınızı sürekli olarak doldurmalısınız. Birçok uzman, her gün iki litre (yaklaşık sekiz bardak) su içmenizi önerir. Ancak, bu bazı insanlar için çok fazla olabilir veya diğerleri için yeterli olmayabilir. En önemlisi susadığınızda su içmek. Çok sıcak veya soğuk bir bölgede mi yaşıyorsunuz? Eğer öyleyse, her gün 3 litre veya daha fazla su içmeniz gerekebilir. Egzersiz yaparken daha fazla su içmelisiniz.

Her gün ne kadar su içmek gerek?

Develer su içmeden nasıl bu kadar uzun yaşayabiliyor?

Bazı hayvanlar susuz insanlardan daha uzun yaşayabilir. Bir örnek develerdir. İçme suyu olmadan uzun süre – çöl sıcağında – gidebilirler. Sahra Çölü’ndeki develerin kış aylarında içmeden altı ay veya daha fazla hayatta kaldığı bilinmektedir. Bir çöl yazının aşırı sıcağında, içmeden bile beş ila on gün sürebilirler.

Nasıl yapıyorlar? Bazı insanlar bunun sırtındaki kamburlarda su depoladıkları için olduğuna inanır. Ama bu doğru değil. Hörgüçleri yağ ile doludur. Bu, yiyeceksiz uzun bir süre gitmelerini sağlar.

Bir devenin iç vücut sıcaklığı bir insanınkinden çok daha fazla değişebilir. Bu, vücutlarını soğutmak için terlemeye gerek kalmadan yüksek sıcaklıklara dayanmalarını sağlar. Develer ayrıca özel şekilli eliptik kan hücrelerine sahiptir. Bu hücreler kan akışını teşvik eder ve sıvı seviyeleri düştüğünde kan hacminin düşmesine izin vermez. Bu faktörler, günlerce susuz sert çöl iklimlerinde hayatta kalmalarını sağlar.

Belki birkaç gün susuz gidebilirsin. Ama kesinlikle yapmamalısın! Su, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bol miktarda yiyecek özellikle meyve ve sebzeler su içerir. Yeterince su almak vücudunuzun sağlıklı kalmasında büyük bir adımdır!

Kaynakça:
 • http://health.howstuffworks.com/diseases-conditions/death-dying/live-without-food-and-water2.html
 • https://www.livescience.com/61353-how-much-water-you-really-need-drink.html
 • http://animals.howstuffworks.com/mammals/camel-go-without-water1.html

  Yararlı buldunuz mu?

  Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

  Bu makaleyi yararlı bulduysanız

  Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

  Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir