Spektrum Bozukluğu Nedir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Spektrum bozukluğu nedir?
– Otizmin bazı yaygın belirtileri nelerdir?
– Otizmin tedavisi var mıdır?

Otistik olan bir arkadaşınız veya aile üyeniz varmı? Yıllar önce, otizmi olan kişilere çok çeşitli etiketler ve teşhisler verilmiş olabilir. Günümüzde bilim adamları ve tıp uzmanları otizm nedenleri ve tedavileri hakkında çok fazla şey biliyorlar.

Spektrum bozukluğu nedir?

Otizm olarak adlandırılan birkaç hastalık duyabilirsiniz; bu terim aslında çok çeşitli gelişimsel bozuklukları kapsar. Günümüz de çoğu profesyonelin kullandığı terim otizm spektrum bozukluğudur (OSB). Otizm spektrum bozukluğu, bazı çocukların birlikte doğduğu ve diğerlerinin yaşamlarının erken dönemlerinde geliştirdiği tüm bozukluk grubunu daha doğru bir şekilde tanımlar.

Spektrum bozukluğu nedir?

Otizmin bazı yaygın belirtileri nelerdir?

Otizm spektrum bozukluğu beyni etkiler. Bu, çok çeşitli gelişimsel sorunlara yol açar. Örneğin, OSB’den etkilenen birçok insan, başkaları ile iletişim ve etkileşim de bulunmada sorun yaşar. Sadece OSB’li birçok kişi konuşmakta zorlanmakla kalmaz, aynı zamanda birçok insan dilini anlamakta sorun yaşar.

Bu zorluklar hayatlarının diğer alanlarına da yayılır. Çocukken, OSB hastaları genellikle oyun oynamakta ve temel kuralları anlamakta güçlük çekerler. Tahmin edebileceğiniz gibi bu sorunlar tipik okul ortamında öğrenme ile ilgili birçok soruna neden olabilir.

|| Tavsiye Bağlantı: https://merakalemi.com/epilepsi-nedir/

Elbette, OSB’li herkes aynı sorunları ve semptomları yaşamaz .Bu yüzden ona spektrum deniyor. Bazılarının yalnızca hafif semptomları varken, diğerleri ciddi zorluklar yaşar.

OSB’li iki kişi birbirine benzemez. OSB ‘li bazı insanlar, bilgisayar, sanat veya müzik gibi belirli şeyler de onları olağanüstü derecede iyi yapan özel becerilere sahiptir. Öte yandan, diğerleri konuşma, koordinasyon veya hareketle ilgili sorunlar yaşayabilir. Uzmanlar, OSB ‘li kişilerin yaklaşık %40’ının ortalamanın üzerinde zekaya sahip olduğunu, geri kalanının ise hafif veya şiddetli olabilen öğrenme engellerine sahip olduğunu tahmin ediyor.

Otizmin tedavisi var mıdır?

OSB’yi inceleyen araştırmalar son yıllarda büyük adımlar attı. Uzmanlar artık OSB’nin genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanabileceğine inanıyor. Ancak beyin çok karmaşık olduğu için incelemesi zor ve araştırmacılar, otizmin olası nedenlerini tam olarak anlamaktan hâlâ uzaklar.

Spektrum bozukluğu nedir?

OSB ‘nin kesin nedenlerini bilmemek, doktorların  geniş bir tedavi  yelpazesi geliştirmesini engellememiştir. Otizmin tedavisi olmasa da, OSB’li kişilerin  karşılaştığı en önemli sorunları ele almak için özel tedaviler kullanılabilir.

Örneğin terapi, OSB’li çocukların dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Terapistler ayrıca OSB’li çocukların sosyal ve davranışsal becerileri üzerinde çalışmalarına yardımcı olabilir, böylece arkadaşları gibi normal hayatlar yaşayabilirler.

Doktorlar, OSB’li çocukların tedavi programlarına olabildiğince erken başlamasını önermektedir. Tipik bir tedavi rejimi, davranışsal, eğitimsel, konuşma, mesleki ve sosyal beceri terapisi gibi birçok farklı program türünü içerebilir. Hiperaktivite veya uyku sorunları gibi belirli semptomları hafifletmek için de özel ilaçlar verilebilir.  

Dilimize Kazandıran : Melike ADATEPE

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir