Sonsuzluk nedir?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Sonsuzluk nedir?
– Sonsuzluğun sembolü nedir?
– Sonsuzluk nasıl kullanılır?

Sonsuzluk nedir?

Sonsuza kadar süren bir şey biliyor musun? Okul günü sonsuza kadar sürecek gibi görünebilir, ancak bunun bir sonu var! Matematikçilerin sonsuza dek sürecek şeyler için özel bir sözleri vardır. Buna “sonsuzluk” denir.

Hiç matematik dersinde bir sayı satırı kullandınız mı? Eğer öyleyse, bunun sonu olmadığını biliyor olabilirsiniz. Sonsuza kadar her iki yönde de devam eder – hem olumlu hem de olumsuz. Bu bir sonsuzluk örneğidir.

Sonsuzluk fikri esas olarak matematik ve fizik alanlarında kullanılır. Sonu olmayan bir miktarı tanımlar. Aslında, sonsuzluk Latince infinitas kelimesinden gelir. Bu kelime “sınırsızlık” anlamına gelir.

Sonsuzluk nedir?
Sonsuzluk nedir?

Sonsuzluğun sembolü nedir?

Sonsuzluğun kendi sembolü vardır: ∞. Adı lemniscate, yani “kurdele”. John Wallis, 1655’te sonsuzluk için bu sembolü kullanmaya başladı. Diğerleri sembolün Yunan alfabesinin son harfine dayandığını düşünüyor: omega.

Matematikte, sonsuzluğun birçok faydası vardır. Örneğin, pi sayısı sonsuz bir ondalık sayıdır. Bu sonsuza kadar sürecek demektir. Ama sonsuzluk çok büyük bir sayıdan daha fazlasıdır.

Sonsuzluk nedir?

Farklı boyutlarda sonsuzluğun olabileceğine inanır mısın? Bu doğru! Şunu düşünün: sonsuz sayıda pozitif tam sayı vardır. Ayrıca sonsuz sayıda hatta pozitif tam sayı vardır. Her iki sayı kümesi de sonsuzdur. Ancak, sonsuz pozitif tam sayı kümesi iki kat daha büyüktür!

Astronot Buzz Lightyear hayranları, sloganının “Sonsuza kadar… ve ötesi!” Olduğunu biliyorlar. Bu doğru, sonsuzluk uzay çalışmalarında bile kullanılıyor! Uzmanlar bunu evrenin büyüklüğünü incelediklerinde kullanıyorlar. Uzay sonsuza kadar devam eder mi? Kimse tam olarak bilmiyor. Bilim adamlarının bildikleri şey, birçoğunu evrenin sonsuz olduğunu düşündürüyor.

Sonsuzluk fikri felsefede de kullanılır. Bir örnek, sonsuz maymun teoremidir. Bu fikri anlamak için, klavyedeki tuşlara rastgele vuran bir maymunu hayal edin. Şimdi, maymunun tuşlara basmaya devam etmek için sonsuz bir süreye sahip olduğunu hayal edin. Sonsuz maymun teoremi, sonunda, o maymunun belirli bir metin yazacağını söylüyor. Sonunda Moby Dick veya Shakespeare’in tüm eserleri olabilir.

Sonsuzluğun başka kullanımlarını düşünebilir misiniz? Sonsuza dek sürecek çok şey yok! Sonsuz olan ne isterdiniz? En sevdiğin yemek? Belki teneffüs? Her zaman umut edebiliriz!

Kaynakça:
https://wonderopolis.org/wonder/what-is-infinity


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir