Sonbaharda yapraklar neden renk değiştirir?

3
(2)

Hiç merak ettiniz mi…
– Sonbaharda yapraklar neden renk değiştirir?
– Ağaçların neden yaprakları var?
– Havanın yapraklar üzerinde nasıl etkisi vardır?

https://vimeo.com/33542837

Sonbaharda yaprakların neden renk değiştirdiğini öğrenmeden önce yılın geri kalanında yaprakların ne durumda olduklarını konuşalım. Bir ağaçtaki her yaprak, ağacın yiyecek yapmak için kullandığı güneş ışığını toplayan küçük bir güneş paneli gibidir.  Çünkü güneş ışığı, ağacın yiyeceklerin (enerjinin) büyümesi için kullandığı bir şeker olan su ve karbondioksiti oksijene ve glikoza dönüştürmeye yardımcı olur.

Su ve karbondioksiti oksijene ve glukoza dönüştürme işlemine fotosentez denir. Klorofil adı verilen bir kimyasal, fotosentez işleminin gerçekleşmesine yardımcı olur. Klorofil ayrıca bitkilere yeşil renk veren şeydir.

Sonbaharda yapraklar neden renk değiştirir?
- Ağaçların neden yaprakları var?
- Havanın yapraklar üzerinde nasıl etkisi vardır?

Yaz bittiğinde ve sonbahar başladığında günler kısalır. Daha az gündüz saatiyle, yapraklar ilkbahar ve yazın uzun gündüz saatlerinde olabildiğince fazla klorofil yapamazlar. Bu yüzden klorofil azaldıkça, turuncu ve sarı gibi diğer renkleri de görebiliriz.

Birçok insan yanlışlıkla havanın yaprakları renk değiştirdiğine inanır. Bu doğru olmasa da, hava renkleri renklerin ne kadar canlı görüneceğini etkileyebilir.

Hava çok sıcak veya soğuksa, yapraklar değişmeye başladığı kadar parlak olmaz. Parlak sonbahar yaprakları için en iyi hava,  güneşli, sıcak günler ve serin gecelerdir.

Su, sonbahar yaprak renklerinde de önemli bir rol oynar. Mesela bir ağaç yeterince su almazsa, yapraklar daha hızlı ölecek ve yere düşecektir. Çok fazla yağmur varsa da, ağaç yeterli güneş ışığı almaz ve yapraklar parlak renge kavuşamaz.

Sonbaharda yapraklar neden renk değiştirir?- Ağaçların neden yaprakları var?- Havanın yapraklar üzerinde nasıl etkisi vardır?

|| Tavsiye Bağlantı : İnsan Vücudu Nasıl Dünya’ya Benziyor?

Göremesek bile, her yaprağın yıl boyunca küçük miktarlarda başka renklere sahip olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. İlkbahar ve yaz aylarında, klorofil diğer renklere üstün gelir ve tek gördüğümüz yeşildir. Yaprağa canlı yeşil rengini vermek için daha az klorofil ile turuncu, sarı ve kırmızı gibi diğer renkleri görmeye başlarız.

Dilimize kazandıran: Elvan ÇOLAKOĞLU

Kaynakça:
https://www.wonderopolis.org/wonder/why-do-leaves-change-color-in-autumn


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir