Soğuk yanığı nedir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Soğuk yanığı nedir?
– Soğuk yanığının belirtileri nelerdir?
– Soğuk yanığını önlemenin bazı yolları nelerdir?

https://vimeo.com/2763051

Soğuk yanığı nedir?

Kış mevsiminde sıcaklıklar düştüğünde, dünyadaki ebeveynler çocuklarına soğuk algınlığının etkilerini önlemek için mumya gibi sarıp sarmalama konusunda sert uyarılarda bulunurlar.

Dinlemezlerse olabilecek en kötü şey nedir? Biraz üşürler, değil mi? Hayır! Soğuk yanığına yakalanırlarsa, uygun şekilde giyinmedikleri ve ailelerini dinlemedikleri için pişman olurlar.

Soğuk yanığı sonsuza dek var olmuştur. 5.000 yaşındaki Şili mumyası en eski soğuktan yanmanın kanıtını sunuyor.

Napolyon’un ordusundaki bir cerrah olan Baron Dominique Larrey, Fransız ordusunun Moskova’dan çekilmesi sırasında ilk olarak 1812’de soğuktan yanmayı tıbbi olarak tanımladı.

Soğuk yanığı nedir?- Soğuk yanığının belirtileri nelerdir?- Soğuk yanığını önlemenin bazı yolları nelerdir?

Soğuk yanığının belirtileri nelerdir?

Soğuktan yanma (veya tıbbi terminolojide konjügat), cilt ve diğer dokular aşırı soğuktan dolayı donarsa ortaya çıkar. Soğuk yanığı genellikle burun, yanaklar, kulaklar, parmaklar ve ayak parmakları gibi vücudun kalpten en uzak bölgelerinde görülür.

0 ° C veya altında, cilde yakın kan damarları daralmaya başlar ve kanı ekstremitelerden uzak ve kalbe yakın iter. Bu, vücut sıcaklığını korumaya yardımcı olduğu için vücudunuzun hayatta kalma tekniklerinden biridir.

Aşırı soğuk veya uzun süreli maruz kalma durumunda, ekstremitelere kan akışı tehlikeli derecede düşük seviyelere düşürülebilir, bu da etkilenen bölgelerde cilt dokusunun yanmasına ve ölümüne yol açar. Farklı derecelerde yanmalar vardır.

Bazen “soğuktan kavrulma” olarak adlandırılan en küçük çeşidi sadece cildin yüzeyini etkiler ve genellikle kalıcı hasara neden olmaz. Daha ciddi derecelerde soğuktan yanma ise, aşırı soğuk havalara uzun süre maruz kalmadan kaynaklanır.

Vücut ne kadar uzun süre maruz kalırsa, cilde, kaslara, kan damarlarına ve sinirlere kalıcı hasar verme olasılığı o kadar artar. Aşırı soğuktan yanma vakaları ciddi kalıcı cilt ve sinir hasarına ve hatta ekstremite kaybına neden olabilir.

Dışarıda soğuk havalarda uzun süre olduğunuzda, ciltte beyaz, kırmızı veya sarı lekelerin yanı sıra kaşıntı ve ağrıya dikkat edin. Bunlar, uyuşma ile birlikte, donma ve potansiyel olarak soğuktan yanma belirtileridir.

Soğuk yanığı nedir?- Soğuk yanığının belirtileri nelerdir?- Soğuk yanığını önlemenin bazı yolları nelerdir?

Aşırı soğuk, ıslak veya başka türlü yetersiz kıyafetler, şiddetli rüzgarlar ve zayıf kan dolaşımı gibi soğuktan yanmaya katkıda bulunan birçok faktör vardır. Kötü dolaşım, çok sıkı kıyafetler veya botlar, yorgunluk, alkol ve tütün kullanımı veya diyabet gibi hastalıklardan kaynaklanabilir.

Soğuk yanığını önlemenin bazı yolları nelerdir?

Soğuktan yanmayı tedavi etmek için, etkilenen bölgeleri çözmeniz gerekir. Ancak bu yavaş ve çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Çözülme ve müteakip yeniden dondurma işlemi daha fazla hasara neden olabileceğinden, sabit ve sıcak bir ortama ihtiyaç vardır.

Etkilenen bölgelere sürtünmekten veya masaj yapmaktan kaçınmak da çok önemlidir. Soğuktan yanmış dokuları ovmak, dokuda oluşan buz kristalleri daha fazla hasara neden olabilir.

Bir kişide soğuk yanığının olduğunu şüpheleniyorsanız, profesyonel bir tıbbi yardım ararken onu daha sıcak bir bölgeye taşımak ve bir battaniyeye sarmak en iyisidir.

Kaynakça:
http://www.wonderopolis.org/wonder/what-is-frostbite


  Yararlı buldunuz mu?

  Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

  Bu makaleyi yararlı bulduysanız

  Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

  Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir