Soğan Neden Ağlatır?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi….
– Soğan neden ağlatır?
– Farklı gözyaşı türleri var mı?
– Soğanı doğrarken ağlamaktan nasıl kaçınabilirsiniz?

https://youtu.be/guMcnKohI2M

Soğanı dilimleyin ve birkaç saniye içinde gözleriniz yanmayı hissetmeye başlar. Böyle küçük bir sebze nasıl bu kadar büyük bir yumruk atıyor?

Farklı gözyaşı türleri var mı?

Hiç merak ettiniz mi.... - Soğan neden ağlatır - Farklı gözyaşı türleri var mı? - Soğanı doğrarken ağlamaktan nasıl kaçınabilirsiniz?

Üç tür gözyaşı vardır: duygusal (ağlama), bazal gözyaşları ve refleksif gözyaşları.

İnsanlar duygusal gözyaşlarını duygusal stres, acı, yas ve fiziksel acıya bir cevap olarak ağlarlar. Aşırı kötü bir gün geçirmediğiniz sürece, bir soğanı kestiğinizde yaşadığınız gözyaşlarının duygu ile hiçbir ilgisi yoktur.

Bazal gözyaşları, tipik olarak her zaman gözü kaplayan koruyucu bir filmdir. Bu gözyaşları gözü ve göz kapağını yağlar.

Ağladıktan sonra daha önce ağrılı gözler yaşadıysanız, bazal gözyaşlarını suçlayabilirsiniz. Duygusal gözyaşları daha “sulu” olma eğilimindedir ve ağladığımızda bazal gözyaşı filmini geçici olarak seyreltebilir veya yıkayabilirler Sonuç genellikle kuru, ağrılı gözlerdir.

|| Tavsiye Bağlantı: Filler hiç unutuyor mu?

Yabancı parçacıklar veya tahriş edici maddeler gözlerimizi tahriş ettiğinde dönüşlü gözyaşları oluşur. Genelde yaygın suçlular duman, rüzgar, toz ve evet soğan buharlarını içerir.

Soğan neden ağlatır?

Peki böyle bir ağlama reaksiyonuna neden olan soğanda ne var? Bir soğan bıçağın altına girdiğinde, hücreler yırtılır. Sonuç olarak bu da kimyasal reaksiyona neden olur.

Ortaya çıkan gaz çoğu göz için oldukça tahriş edicidir. Göz tahrişi işlediğinde, nöronlar istilacıları temizlemeye yardımcı olmak için beyne her türlü fişeği gönderir. Kurtarma için dönüşlü gözyaşları!

Hiç merak ettiniz mi.... - Soğan neden ağlatır - Farklı gözyaşı türleri var mı? - Soğanı doğrarken ağlamaktan nasıl kaçınabilirsiniz?

Soğanı doğrarken ağlamaktan nasıl kaçınabilirsiniz?

Soğanları farklı şekillerde doğrarken göz tahrişini azaltabilir veya önleyebilirsiniz. Akan suyun altında veya bir su tüpüne daldırılmış bir soğanı doğramak, gazın yayılmasını ve gözlere ulaşmasını önleyecektir.

Dilimlemeden önce bir soğanı buzdolabına veya dondurucuya koymak, enzimin aktive etme kabiliyetini sınırlandırarak salınan tahriş edici gaz miktarını azaltır.

Son olarak, üstten doğrayın! Soğan kökü en yüksek enzim konsantrasyonuna sahiptir. Yukarıdan aşağıya doğru kesmek, en güçlü enzim salınımına maruz kalmanızı azaltacaktır.

Kaynakça:

  • https://www.onions-usa.org/faqs

  • Bokeh Nedir?
    Hiç merak ettiniz mi…- Bokeh nedir?- “Bokeh” kelimesi nereden geliyor?- Nasıl iyi bokeh yaratabilirsiniz?
  • Amezaiku Nedir?
    Hiç merak ettiniz mi…- Şekerle sanat yapabilir misiniz?- Amezaiku nedir?- Amezaiku hangi şekiller yapılabilir?
  • Anime Nedir?
    0 (0) Hiç Merak Ettiniz Mi…– Anime ne zaman başladı?– Anime nedir?– Bu sanatın belirleyici özellikleri nelerdir? Çizgi film sever misiniz? Tabii ki! Kim sevmez, değil mi? Çoğu çocuğun izlemeyi sevdiği bir veya belki de birkaç favori çizgi filmi vardır. Ebeveynler ve büyükanne ve büyükbabalar, Bugs Bunny, Elmer Fudd, Roadrunner ve Wile E. Coyote’u sevgiyle hatırlayabilir. Bugünün gençleri bunun yerine SpongeBob Squarepants’ı tercih edebilir. Yine de diğerleri Pokemon veya Dragon Ball Z izleyerek büyümüş olabilir. Bu şovlardan hoşlandıysanız, muhtemelen büyük bir anime hayranısınızdır. Anime nedir? “Anime” kelimesi sadece “animasyon” kelimesinin kısaltmasıdır. Japonya’da,” anime ” tüm animasyonlara atıfta bulunmak için kullanılır.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir