Sivilce lekeleri nasıl geçer doğal çözüm önerileri

0
(0)

 

Özellikle ergenlik döneminde görülen sivilcelerin pek çok sebebi olabiliyor. Bunlar arasında hamilelik dönemi, regl dönemi, spor aktiviteleri ve antrenmanlar, beslenme düzeni gibi pek çok etken yer almaktadır. Bu cilt sorunlarının patlatılması önerilen bir yöntem olmamakla birlikte bunları genelde patlatmış kişilerde sivilce lekeleri ve kalıcı izler görülebiliyor. Sivilceler vücudun pek çok yerinde görülebilmektedir. Genellikle de vücudun yağlı ve nemli bölgelerinde sık şekilde çıkmasından ötürü burun ve alın bölgesi başta olmak üzere yüzde sıkça görülen sivilcelere evde doğal basitçe uygulanabilecek doğal çözümler ve bitkisel kürler mevcuttur.

Sivilce (Akne) Nedir?

Genellikle yüz, omuz, sırt, boyun, göğüs kısımlarında lekeler ve sivilcelere sebep olan kronik, bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle yağlı ciltlerde çokca karşılaşılan sivilce sorunu, gözeneklerin yağ ile dolması ve bu yağlar ile beslenen bakterilerin birikmesi sebebiyle meydana gelir. Tenimizdeki gözeneklerin tıkanması sonrasında sivilce adı verilen iltihaplı kabarcıklar oluşur.

Sivilce Lekeleri Neden Olur? 

  • Sivilce sonrasında leke veya iz kalmasının nedeni daha çok şiddeti ve tipiyle ilgilidir.
  • Sürekli aynı yerde çıkan, hafif ağrılı, iltihaplı kırmızı sivilceler tedavi edilmezse o bölgede leke kalmasına sebep olur.
  •  Sivilce yarım santimetreye yakın ve çok şiddetli ise iz kalabilir.
  • Sivilcenin sürekli ve kontrolsüz bir şekilde sıkılması ve oynanması leke kalmasına neden olabiliyor. Sıkılan sivilcede altta kalan iltihaplı bölüm deriye yayılır böylelikle o bölge tahriş olur ve leke kalabilir.
  • Sivilceler birçok insan tarafından ergenlik zamanı oluştuğu için geçer diye düşünülüyor ve önlem alınmıyor. Ama bu sivilceler uzun süre tedavi edilmezse leke kalabilir. Bu yüzden tedavi sürecine hemen başlatılmalıdır.

 

Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Evde uygulayabileceğiniz kimyasal yerine daha sağlıklı ve doğal yöntemler cildiniz için iyi olacaktır. Sivilce lekeleri için krem kullanmaya bütçeniz yetmiyorsa sivilce lekelerinden kurtulmak için bu işlemleri evde kolayca uygulayabilirsiniz. Bu işlemler sivilce izi kremi ile aynı sonucu gösterebilir.

  1. Gül suyu maskesi
  2. Limon ve bal karışımı
  3. Bal ve elma karışımı
  4. Aloe vera bitkisi

Sivilce lekeleri nasıl geçer öğrenmek için bu videoları izleyebilirsiniz.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!