Shogi nedir

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Shogi nedir?
– Shogi nasıl oynanır?
– Shogi’nin satrançtan farkı nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=0ABrpbjoHCk&feature=emb_logo

Boş zamanlarınızda hangi oyunları oynamayı seversiniz? Pek çok çocuk okuldan sonra en sevdikleri video oyununa hemen atlar. Diğerleri spor yapmak için dışarı çıkar. Hatta bazıları eğlenceli bir saklambaç oyunu için dışarı çıkabilirler. Ancak başkaları için rekabetçi bir masa oyunu gibisi yoktur.

“Masa oyunu” kelimelerini okurken birçok insan aklına hemen dama veya satranç gelir. Kimilerinin de Monopoly, Chutes and Ladders veya Candy Land ile dolu eğlenceli aile oyunu geceleri haline gelir. Ancak bugün, bugün hala çok canlı olan eski bir oyun hakkında bilgi edineceğiz. Buna shogi denir.

Shogi nedir?

Shogi nedir? Bu, Batı satrancının Japon bir şeklidir. Aslında, shogi ve satrancı kuzenler olarak düşünebilirsiniz. Her biri, chaturanga adı verilen aynı tahta oyunundan büyüdü. 7. yüzyılda Hindistan’da başladı.

Hiç merak ettiniz mi... - Shogi nedir? - Shogi nasıl oynanır? - Shogi'nin satrançtan farkı nedir?

Shogi nasıl oynanır?

Shogi nasıl oynanır? Öncelikle iki oyuncuya, bir tahtaya ve shogi parçalarına ihtiyacınız var. Parçalar üstte düz ve bir tarafı sivri. Oyun tahtasında, sivri taraf her zaman rakip oyuncuya bakar. Her parça siyah yazılmış Japon hatlarıyla süslenmiştir. Bu, oyuncunun ne tür bir parça olduğunu bilmesini sağlar.

|| Tavsiye Bağlantı: Körling nedir?

Daha önce satranç oynadıysanız, birçok shogi öğesi size tanıdık gelecektir. Örneğin, her iki oyunun amacı aynıdır: Diğer oyuncunun şahını ele geçirin. Ek olarak, birçok shogi oyun parçası satrançta aynı isimlere sahiptir. Bunlardan birkaçı piyon, kale ve attır.

Shogi oynamak için, her iki taraf da tahtada her seferinde bir parça hareket eder. Satrançta olduğu gibi, her shogi taşının bir dönüşte hareket edebileceği yön ve mesafe ile ilgili kendi kuralları vardır. Her iki taraf da diğer tarafın taşlarını ele geçirmek ve krala doğru ilerlemek için çalışır. Bir fark, oyuncuların tahtadaki bir taşı hareket ettirmek yerine, ele geçirdikleri taşları tekrar oyuna koymayı seçebilmeleridir.

Shogi’nin satrançtan farkı nedir?

Hiç merak ettiniz mi... - Shogi nedir? - Shogi nasıl oynanır? - Shogi'nin satrançtan farkı nedir?

Shogi’nin satrançtan farklı olduğu başka yollar da var. Bariz bir fark, parçaların hepsinin aynı renkte olmasıdır. Satrançta renkleri iki tarafı (siyah ve beyaz) ayırt eder. Shogi’de, bir parçanın hangi tarafta olduğunu, yüzleştiği yöne bakarak söylersiniz.

Bir diğer fark ise terfi bölgesi. Bu, oyun tahtasının her iki ucundaki üç sıra. Her oyuncunun taşları oyuna kendilerine en yakın terfi alanında başlar. Bir taş diğer tarafın bölgesine girerse, oyuncu onu terfi ettirebilir.

|| Tavsiye Bağlantı: Şekerle Sanat Yapabilir Misiniz?

Terfi, bir parçanın daha fazla hareket seçeneğine sahip olacağı anlamına gelir. Bir parçanın terfi edildiğini göstermek için, oyuncu onu ters çevirir. Bu, parçanın diğer tarafındaki kırmızı kaligrafiyi ortaya çıkarır. Bir oyuncu şah mat edince diğer tarafın şahını tuzağa düşürür ve bir shogi oyunu sona erer.

Hiç shogi oynadınız mı? Denemek ister misiniz? Dünyanın dört bir yanından başka hangi oyunlar size ilginç geliyor? Farklı kültürlerden oyunların nasıl hem benzer hem de farklı olabileceğini öğrenmek eğlenceli olabilir.

Kaynak:

  • https://www.britannica.com/topic/shogi 
  • https://www.youtube.com/watch?v=0ABrpbjoHCk 
  • http://ancientchess.com/page/play-shogi.htm
  • https://www.chessvariants.com/shogi.html

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir