Şarj Olmayan IPhone Sorunu Nasıl Çözülür?

0
(0)

Teknolojik aletleri kullanırken yaşanılan en büyük problemlerden biri şarj sorunu oluyor. Günümüzde şarj olmama sorunu, Apple yetkililerinden en çok şikâyet alınan problemlerden biri olarak biliniyor. Aslında birçok şarj problemi evden çıkmadan çözülebiliyor. Eğer şarj problemi varsa genelde insanlara bataryayı değiştirmeleri söylenir fakat buna gerek yok. Bazı durumlarda yaşanılan sorun yazılımsal kaynaklı olabiliyor. Bu sebeple batarya değişse bile sorunun devam edebilme ihtimali var. Sorunu bataryadan ziyade başka bir yerde aramakta fayda var.

Telefonu Yeniden Başlatmak

Bazı durumlarda çözüm telefonu yeniden başlatmaya zorlamak. Zaten sorun olduğunu fark edip, yetkili servise götürüldüğünde yetkililer tarafından da aynı işlemi yapılıyor. Evde kolayca yapılabilecek bir yöntem ile bu soruna çözüm bulunabilir. Eğer telefon markası 6S veya daha eski bir model ise; güç düğmesine ve Home (ana ekran) düğmesine Apple logosu görünene kadar basmak gerekiyor. Logoyu gözüktüğü an basmayı bırakmalı.

Telefonun 7 veya 7 Plus ise güç ve ses kısma düğmesine basılmalı, Apple logosu gözüktüğünde ise durmak gerekiyor. Telefon modeli eğer 8 ve üstü ise, sesin açıldığı ya da kısıldığı düğmeye hızlı bir şekilde basıp bırakmak yeterli oluyor. İkinci bir yöntem olarak ise güç düğmesine Apple logosu görünene kadar basılmalı. Yalnız bu çözümleri uygularken düğmelere uzun bir süre basılmamalı. Apple yetkilileri en çok basılan sürelerde hata olduğunu söylüyor. Süre olarak 22 saniye olduğu söylenebilir.

iphone-sarj

Kabloyu Kontrol Etmek

İPhone’u şarj ederken kullanılan adaptör ve kablo önemli, kullanırken iki ucuna dikkatle bakmakta fayda var. Yıprandığını ya da kopmak üzere olduğunu düşünülürse yenisiyle değiştirmeyi ihmal etmemek gerekiyor. Kablo ve adaptörü dizüstü bilgisayarı ya da farklı bir adaptör ile denenmeli, eğer sorun kablo veya adaptör ise kolayca anlaşılır. Telefonun garanti süresi bitmediyse adaptör ve kablo daha rahat değiştirilir.

Değiştirdikten sonra şarjının ne kadar süre de dolduğunu bakarak farkı daha iyi anlaşılır. Diğer sebepte kullanılan yan sanayi veya orijinal olarak düşünüp alınan farklı markalara ait kablolar olabilir. Apple ürünlerinin fiyatlarının uygun olmadığı düşünüldüğünde alınan uygun fiyatlı bir kablo sizin şarj sorununa sebebiyet verebilir.

Kir ve Tozları Temizlemek

Şarj sorunu yaşanıyorsa, portta biriken kirlerin kablo bağlantısını etkileyebileceğini unutmamak gerekiyor. Soket, kullanılmamış bir diş fırçası ile nazikçe kir ve tozdan temizleyerek çözülebilir. Fırçaya alternatif olarak SIM kartı çıkarmaya yarayan, İPhone ilk alındığına verilen küçük pin de temizlemek için kullanılabilir. Temizleme işlemi kürdan ile de yapılabilir, kürdan hafif hareketlerle porttaki kirler temizlenebilir. Yalnız kürdan ile temizleme yapıldığında kürdanı baskı yapmadan kullanmak gerekiyor. Temizleme işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta telefonun kapalı olması gerektiğidir.

DFU (Device Firmware Update) Ayarına Döndürmek

Eğer hepsini denenmesine rağmen hala olmuyorsa, telefonu fabrika ayarlarına döndürülmesi gerekiyor. Bu işlem sayesinde yazılım problemleri de çözülmüş olur. DFU modu genellikle yazılım kaynaklı sorunları çözmek, jailbreak uygulamalarını telefondan kaldırmak ve ya güncel bir sürüme geçmek için kullanılıyor. DFU ayarına döndürmek için cihaz kapatıldıktan sonra güç ve ana ekran tuşuna basıl tutarak cihazın açılması gerekiyor. Logo gözüktüğünde güç tuşu bırakılmalı fakat ana ekrana basmaya devam edilmesi iyi olur. Telefon ekranında İTunes yazısı gözükürse DFU moduna almış olduğu anlaşılabilir. İPhone kapatıp açıldığından DFU modundan çıkılmış olur.

IP Sertifikası Nedir Ne İşe Yarar?

 

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!