Sakız Neyden Yapılır?

5
(2)

Hiç merak ettiniz mi…
– Sakız kaç yıllık?
– Sakız neyden yapılır?
Sizin için sakız ne kadar iyi?

https://youtu.be/COiRwZOEUr0

Eğer bir tutam ağaç reçinesi, ağız dolusu lastik bant yada bir miktar sakız çiğnemek arasında bir seçim yapın denilseydi, hangisini seçerdiniz? Cevap her ne kadar açık olsa da, şaşırtıcı. Çünkü üçünün de çoğu insanın düşündüğünden daha fazla ortak noktası var.

Sakızın bir tarihi var – uzun, uzun , uzuuuun bir tarihi. Aslında şimdiye dek bulunan sakızın en eski parçası 9000 yıllık olduğu varsayılıyor.

Colombus, Amerika’ya ayak basmadan yıllar öncesinde, dünya vatandaşları sakız çiğniyordu. Belki de baloncuklar patlatıyorlardı. Eski Yunanlılar “damla sakızı” çiğnerken, Maya Kızılderilileri ise çam sakızı çiğniyorlardı.

Sakız neyden yapılır?

2. dünya savaşından önce, sakız yine çam sakızından yapılıyordu. Bu doğru! Maya Kızılderililerin yüzyıllardır çiğnediği maddeyle aynı. Çam sakızı, yerli Amerika ağacı olan sapodilladan türeyen kauçuk sütü reçinesidir.

Hiç merak ettiniz mi...- Sakız kaç yıllık?- Sakız neyden yapılır?- Sakız sizin için ne kadar iyi?
Ağaç Reçinesi

Kauçuk sütü? Doğru. Çam sakızı kauçuk şeklindedir. Lastik bandı çiğnendikçe ağzınızda çözülmeyeceği gibi, çam sakızı da çözülmez.

Çam sakızının avantajlarından biri de, ağzınızın ısısıyla ısındığında yumuşamasıdır. Bu onu daha çiğnenebilir kılar.

2. dünya savaşından sonra, sakıza olan talep artmaya devam etti. Haliyle kimyagerler çam sakızına bir alternatif aramaya başladı. Bazı sakızlar doğal kaynaklardan elde edilmesine rağmen, birçok modern tarifler sentetik kauçuk kökleri kullanıyor.

|| Tavsiye Bağlantı: Hula hopu kim icat etti?

Sakızı daha lezzetli hale getirmek için, üreticiler şeker ve aromalar karıştırıyor. Böylelikle Siz sakızı çiğnedikçe içindeki kauçuk, ağzınızda tatlar bırakır. Bazen gliserin yada bitkisel yağ gibi yumuşatıcılar da sakızı nemli tutmak için faydalı oluyor.

Sakız sizin için ne kadar iyi?

Hiç merak ettiniz mi...- Sakız kaç yıllık?- Sakız neyden yapılır?- Sakız sizin için ne kadar iyi?
Sakızın Dişlere Faydalı mıdır?

Öğretmeniniz okulda sakız çiğneyip şişirip patlatmanıza izin vermez elbette. Ama sakız çiğnemenin gerçek avantajları vardır. Örnek olarak dişleri fırçalama ve diş ipi ile temizlemenin yerine geçmese de, büyük yararlarından biri sakızın gerçekten dişlerinizi temizlemeye yardımcı olmasıdır.

Siz çiğnedikçe, sakız tükürük üretimini tetikler. Ki bu da diş çürümesine neden olan ağızdaki asitleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olur. Bazı çalışmalar, sakız çiğnemedeki fiziksel hareketin sizi ayık tutmada, rahatlatma da ve bir şeyler atıştırmaktan iştahınızı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir