Sağlıklı kalp için 5 ipucu

0
(0)

Sağlıklı kalp için 5 ipucu Sağlığınızı iyileştirmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, dünyanın her yerindeki ebeveynlerin çocuklarına sürekli söylediği bir şeydir – meyvelerinizi ve sebzelerinizi yiyin. Çocuklar için iyi olan şey, diyabetle yaşayanlar da dahil olmak üzere yetişkinler için de iyidir. Sağlıklı beslenme, diyabetin önlenmesi ve yönetimi için çok önemlidir.

Ancak aynı derecede önemli olan bir şey, beslenme planınızın kalp-sağlıklı yiyecekler içerdiğinden emin olmaktır. Diyabetli insanlar kalp hastalığı için yüksek risk altındadır ve işlenmiş gıdalar ve sağlıksız yağlarda yüksek olan Standart Amerikan Diyeti (SAD) onlara herhangi bir iyilik yapmamaktadır. Yediğimiz fast food ve abur cubur miktarını azaltmak, bizi daha sağlıklı hale getirme yolunda uzun bir yol kat ediyor.

İşte sizi daha sağlıklı kalp için yönlendirmeye yardımcı olacak kalp-sağlıklı beslenme için 5 ipucu.

kızartma

 1. Kızartılmış yiyeceklerden kurtulun.
  Tavuk, bamya, patates, turşu – adını sen koy, muhtemelen kızartabilirsin. Herkes çok fazla kızarmış yiyecek yemenin sizin için kötü olduğunu bilir, ancak çoğu insanın tabağında temel bir unsur olarak kalır. Kızarmış yiyecekler yemek, yüksek tansiyon, artmış LDL (kötü) kolesterol ve diğer kalp hastalığı risk faktörleriyle bağlantılıdır.
 2. Sodyumu sınırlayın.
  Tuz, birçok insanın evindeki başka bir temel maddedir. Bazı yiyeceklerin tadının daha iyi olmasına neden olabilir, ancak aynı zamanda tansiyonunuzu artırarak kalp hastalığı riskinizi artırabilir. Tuz alımı için federal öneri günde 2.300 miligram sodyumdur, ancak diyabetli insanlar için öneri günde 1.500 miligramdır. Yiyeceklerin lezzetini artırmak için tuzsuz seçenekler için marketteki baharat reyonunu kontrol edin. Ayrıca ekmek, donmuş tavuk göğsü ve salata sosları gibi şüphelenmeyebileceğiniz gıdalardaki gizli tuza da dikkat edin.
 3. Şekeri kesin.
  Kilerinizdeki ve buzdolabınızdaki birçok ürünün üzerindeki beslenme etiketlerine bakarsanız, kaç tanesinin şeker eklediğini görünce şaşırabilirsiniz. Daha iyi kalp sağlığı için şekerli içecekleri, ilave şeker içeren yiyecekleri ve alkollü içecekleri azaltın
 4. Yağsız etleri seçin.
  Doymuş yağ, kalp sağlığı söz konusu olduğunda büyük bir hayırdır, bu nedenle yediğiniz kırmızı et miktarını sınırlayın. Sığır eti, kuzu eti ve domuz eti doymuş yağ bakımından yüksektir ve kalp hastalığı riskinin artmasıyla bağlantılıdır. Fasulye, balık, derisiz tavuk, soya peyniri ve hindi gibi yağsız proteinlere geçin.
 5. Tam tahıllara geçin.
  Beyaz ekmek, beyaz patates ve beyaz pirinç gibi işlenmiş karbonhidratlar beslenme planınızın düzenli bir parçasıysa, tam tahıllı ekmek, tatlı patates ve esmer pirinç gibi lif açısından zengin yiyeceklere geçmeyi düşünün. Ayrıca bulgur, kamut, kinoa ve darı gibi daha az bilinen tam tahıllardan bazılarını deneyebilirsiniz.

Hipertansiyon sorununuz varsa ve genç, orta yaşlı veya diyabetik iseniz hedef kan basıncınızın 130/85 mmHg’nin altında, ileri yaşta iseniz 140/90 mmHg altında olmasına dikkat edin.

Bunun için ideal kilonuza ulaşın, tuz alımını 5 gram ile sınırlandırın, fiziksel aktivitenizi artırın, sigara içmeyin, alkol tüketimini kısıtlayın, günde 50-90 mmol potasyum alın, doymuş yağ alımını sınırlandırın ve yeterli miktarda kalsiyum ile magnezyum içeren besinler tüketin.

Haftada En Az Üç Gün Spor Yapın

Günümüzde teknolojinin sunduğu otomobil, yürüyen merdiven ve asansör gibi imkanlar nedeniyle gün geçtikçe daha az hareket etmeye başladık. Oysa fiziksel aktivite azlığı ve fizik kondisyon yetersizliği kalp damar hastalıklarının oluşumunda önemli bir risk faktörü.

Türk Kardiyoloji Derneği tarafından yapılan TEKHARF (Türk Erişkinlerde Kalp Hastalıkları ve Risk Faktörü) çalışmasında, düzenli ve doğru egzersiz yapmanın kalp damar hastalıkları nedeniyle oluşan ölümlerde yüzde 23 azalma sağladığı ortaya konmuş.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!