Safra kesesi ne yapar?

0
(0)

Safra kesesi ne yapar? Hiç karın ağrınız oldu mu? Hemen hemen herkesin olmuştur. Pek çok şey mide rahatsızlığına neden olabilir – kötü yemek, virüs ve hatta sadece açlık. Ancak karın ağrısı her zaman mideden kaynaklanmaz. Bugün, size ağrı hissettirebilecek başka bir organla ilgili bahsedeceğiz: safra kesesi.

Safra kesesi nerede bulunur?

Karaciğerin hemen altında bulunan küçük bir organdır. Sindirim sisteminin bir modeline bakıldığında, tespit edilmesi oldukça kolaydır. Armut şeklindeki organdır.

Muhtemelen vücudunuzun sindirim sisteminin yiyecekleri parçaladığını zaten biliyorsunuzdur. Belki de mide asidinin buna yardımcı olduğunu biliyorsunuzdur. Bununla birlikte, çok fazla yağ içeren yiyeceklerin mide asidi için bile sindirilmesi genellikle zordur. Vücudunuzun da safra oluşturmasının nedeni budur.

Safra kesesi ne yapar?

Karaciğer, sindirime yardımcı olmak için safra oluşturur. Bazen karaciğer vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha fazla safra üretir. İşte burada devreye girer! Fazla safrayı ihtiyaç duyulana kadar depolar. Yağ içeren yiyecekler yediğinizde, safra keseniz safrayı ince bağırsağa bırakır. Daha sonra bu safra, yağları yağ asitlerine ayırır.

Safra taşı nedir?

Ancak bazen safra kesesi safradan daha fazlasını depolar. Ayrıca safra taşı içerebilirler. Adından da anlaşılacağı gibi bunlar sert, çakıl taşı benzeri nesnelerdir. Kolesterol veya bilirubinden oluşurlar.

safra kesesi taşı
safra kesesi taşı

Ne zaman bir doktora görünmeli

Safra kesesi sorununun belirtileri gelip gidebilir. Bununla birlikte, daha önce bir safra kesesi problemi yaşadıysanız, muhtemelen bir safra kesesi problemi geliştirme olasılığınız daha yüksektir.

Safra kesesi sorunları nadiren ölümcül olsa da, yine de tedavi edilmelidir. Harekete geçip bir doktora göründüğünüzde safra kesesi sorunlarının kötüleşmesini önleyebilirsiniz. Sizi acil tıbbi yardım almaya yönlendirmesi gereken belirtiler şunları içerir:

 • en az 5 saat süren karın ağrısı
 • sarılık
 • soluk tabureler
 • Yukarıdaki semptomlara eşlik ederse terleme, düşük dereceli ateş veya titreme

 

Safra taşları neye benziyor?

Çok küçük olabilirler. Yine de bir safra yüzlercesini içerebilir. Bununla birlikte, safra kesesi taşları bir golf topu büyüklüğüne de ulaşabilir. Sarı-yeşil veya koyu renkli olabilirler.

Safra taşları neden oluşur?

Uzmanlar kesin nedenden emin değiller. Yine de, safra taşlarıyla ilişkili birkaç risk faktörü vardır. Sağlıksız kolesterol seviyeleri veya düşük lifli kişilerde oluşma olasılığı daha yüksektir. Safra taşları da kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Diğer bir risk faktörü diyabet veya karaciğer hastalığına sahip olmaktır.

Safra taşı olup olmadığını nasıl anlarsın?

Çoğu zaman anlayamazsınız. Genelde herhangi bir soruna neden olmazlar, bu yüzden insanlar onları fark etmez. Bununla birlikte, safra kesesi taşları bazen organlar arasında safra taşıyan kanalları tıkayabilir. Bu ağrıya, ateşe ve mide bulantısına neden olabilir. Ayrıca safra kesesinin iltihaplanmasına da neden olabilir.

Safra kesesi olmadan yaşayabilir misin?

Evet! Safra taşları sürekli sorunlara neden oluyorsa, doktor safra kesesini tamamen çıkararak sorunu çözmeyi önerebilir. Bu olduğunda safra doğrudan karaciğerden ince bağırsağa akar. Vücudun bu değişime alışması için biraz zamana ihtiyacı olacaktır, ancak bu genellikle kalıcı sorunlara neden olmaz.

Safra kesenizi nasıl sağlıklı tutabilirsiniz?

Yemeyi seçtiğiniz şeyin bu organ üzerinde büyük etkisi vardır. Yeterince lif aldığınızdan ve diyetinize sağlıklı yağlar dahil ettiğinizden emin olun. Ayrıca tatlıları ve abur cuburları sınırlamaya yardımcı olur. Bu ipuçları, vücudunuzun geri kalanının da iyi hissetmesine yardımcı olabilir!

Safra kesesi diyeti

Safra kesesi problemleri yaşıyorsanız, diyetinizi ayarlamayı faydalı bulabilirsiniz . Safra kesesi hastalığını şiddetlendirebilecek yiyecekler şunları içerir:

 • trans yağlar ve diğer sağlıksız yağlar açısından zengin besinler
 • işlenmiş gıdalar
 • beyaz ekmek ve şeker gibi rafine karbonhidratlar

Bunun yerine diyetinizi şunlara göre oluşturmaya çalışın:

 • lif bakımından zengin meyve ve sebzeler
 • az yağlı süt ürünleri ve koyu yapraklı yeşillikler gibi kalsiyum açısından zengin besinler
 • çilek, portakal gibi C vitamini içeren yiyecekler
 • soya peyniri , fasulye ve mercimek gibi bitki bazlı protein
 • fındık ve balık gibi sağlıklı yağlar
 • kahve , riskinizi azaltır safra taşı ve diğer safra kesesi hastalıklarının

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!