Saç beyazlaması neden olur?

5
(2)

Hiç merak ettiniz mi….
– Saç beyazlaması neden olur?
– Hangi kimyasal saç, cilt ve göz rengini belirler?
– Saç zamanla neden renk değiştirir?

Bir genç olarak büyük anne veya büyük babanızın fotoğraflarını gördüyseniz ve saçlarını koyudan açığa dönüştüren şeyi merak ettiyseniz, hangi kimyasal maddenin etkili olduğunu da merak ediyorsanız bize katılın. Çünkü saçın ağarmasıyla ilgili ortaya çıkan gerçeği çözüyoruz.

Saç beyazlaması neden olur?

Kafanızdaki her bir saç teli iki kısımdan oluşur: Kök ve sap. Kök kafanızdaki saçı kafa derinize demirleyerek tutmaktadır. Sap ise kafanızda büyüdüğünü gördüğünüz saçın “uzun” renkli olan kısmıdır. Saçınızın her bir kökü, tüm benzeri bir folikül ile iç içedir.  Foliküller, melanin adında kimyasal madde üreten özel tür pigment hücreleri içerir.

Saç rengine ek olarak, melanin cilt ve göz renginden de sorumludur. Daha koyu tenli insanlar, açık tenli olanlardan daha yüksek melanin konsantrasyona sahiptir.

Eğer güneş yanığı ile karşı karşıya kaldıysanız, zaten melanini vücudunuzda deneyimlemişsinizdir. Önemli işlerinden biri, güneşten gelen zararlı ultraviyole radyasyonunu emmeye yardımcı olmak ve hücrelerinizi hasara karşı korumaktır. Melanin büyük bir iş yapmasına rağmen, mükemmel değildir. Bu yüzden kafanızı dışarı çıkardığınızda her zaman güneş kremi sürmek önemlidir.

Hiç merak ettiniz mi….- Saç beyazlaması neden olur?- Hangi kimyasal saç, cilt ve göz rengini belirler?- Saç zamanla neden renk değiştirir?

Saç zamanla neden renk değiştirir?

Söz konusu saçlara gelince, ister sarışın, ister esmer, ister kızıl saçlı olsun (ister bir arada!) yine de melanine teşekkür edebilirsiniz. Bir kişi yaşlandıkça, saç köklerindeki pigment hücreleri  ölmeye başlar. Birkaç gün sonra tıpkı bir gül gibi solmaya başlar. Saç kökünde daha az pigment kaldığında saç rengi de solmaya başlar.

|| Tavsiye Bağlantı: Yabancı el sendromu nedir?

Birçok yaşlılarda, bu solma insan gözüne gümüş, beyaz yada gri gibi görünen saydam bir renk verir. Gri saçlar, kontrast nedeniyle koyu saçlı olan kişilerde en belirgin olsa da, açık renk saçlı insanlarda da eşit derece grileşme muhtemeldir.  

Bu, bir genç için ne anlama geliyor? İlk gri saçınızı tam olarak ne zaman keşfedeceğinizi bilemezsiniz. Bildiğimiz şey, grileşmenin genetikler tarafından etkilendiğidir. Bu, ebeveynlerinizin, büyük anne ve büyük babanızın saçlarının ilk değişmeye başladığı yaşa göre kabaca tahmin edebileceğiniz anlamına gelir.


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir