Rüzgar Neden Islık Çalıyor ?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Rüzgar neden ıslık çalıyor ?
– Rüzgar nasıl ses yaratır?
– Rüzgar hangi enstrümanları çalabilir?

https://www.youtube.com/watch?v=RglRJ5IoLII

Rüzgârlı günleri sever misiniz? Bir kasırga veya fırtına ile uğraşmadığınız sürece, sıcak bir günde hoş bir esinti ferahlatıcı olabilir. Rüzgârlı günler uçurtma uçurmak için de mükemmeldir.

Rüzgarla ilgili benzersiz şeylerden biri, onu gerçekten görememenizdir. Elbette, nesneler üzerindeki etkisini görebilirsiniz, ancak rüzgârın kendisini gerçekten göremezsiniz.

Şimdi rüzgarı tekrar düşünelim. Dışarının rüzgârlı olduğunu nereden biliyorsunuz? Pencereden dışarı bakarsanız, dalgalanan bir bayrak veya ağaç dallarının sağlandığını fark edebilirsiniz. Bunlar rüzgar tarafından hareket ettiriliyor, ancak yine de rüzgarın kendisini göremiyorsunuz.

Rüzgar neden ıslık çalıyor?

Hatta dikkatlice dinlerseniz, rüzgârı duyabilirsiniz de. Rüzgârın  hızına ve etrafından veya üzerinden  geçtiği nesnelere bağlı olarak rüzgar, yaprakların yumuşak hışırtısından ve rüzgar çanları seslerinden yaklaşan fırtına rüzgârlarının gürültülü ıslığına ve sert bir esintinin “uğultusuna” kadar çok çeşitli seslere neden olabilir.

|| Tavsiye Bağlantı: https://merakalemi.com/bir-agactan-nasil-kagit-yaparsiniz/

Rüzgar nasıl ses yaratır?

Rüzgar tüm bu farklı sesleri nasıl çıkarır? Bu gizemin derinliklerine inmek için sesleri tam olarak ne olduğunu hatırlamamız gerekiyor. Duyduğumuz sesler aslında havadan kulaklarımıza giden ve beynimizin ses olarak yorumladığı elektrik sinyallerine dönüştürülen basınç dalgalarıdır.

Sesleri havada hareket eden ve beynimizin belirli sesler olarak çözebileceği frekanslarda kulak zarlarınızın titreşmesine neden olan titreşimler olarak düşünebilirsiniz. Sesler havada kolayca hareket ettiğinden, rüzgârın nasıl bu kadar çok farklı ses üretebileceğini görmek kolaydır.

Hiç merak ettiniz mi...- Rüzgar neden ıslık çalıyor ?- Rüzgar nasıl ses yaratır?- Rüzgar hangi enstrümanları çalabilir?

Rüzgar hangi enstrümanları çalabilir?

Örneğin ağaçları ele alalım. Rüzgârın çalması için doğal enstrümanlar gibiler. Rüzgar dallarından ve yapraklarından geçerken bu nesnelerin ileri geri hareket  etmesine neden olur. Bu hareket, havada uzunlamasına basınç dalgaları olarak bilinen ve kulağınıza yumuşak hışırtı veya daha yüksek sesler olarak gidebilen titreşimler yaratır.

Rüzgar hızlandıkça, nesnelerin daha da hızlı titreşmesine neden olabilir. Bir nesne ne kadar hızlı titrerse, yaratılan ses perdesi o kadar yüksek olur. Bu nedenle, rüzgârın belirli nesnelerin yanından geçerken tiz bir ıslık sesi çıkardığını duyabilirsiniz.

|| Tavsiye Bağlantı : https://merakalemi.com/buzdagi-nedir/

Dünya‘nın yüzeyindeki her türden nesnenin içinden geçen rüzgârın, yaratabileceği ses aralığının neredeyse hiçbir sınırı yoktur. Rüzgârlı bir günde dışarı çıktığınızda, rüzgârın çıkardığı sesleri yakından dinlemek için biraz zaman ayırın. Ne duyacağınızı asla bilemezsiniz.

Dilimize Kazandıran: Melike ADATEPE

Kaynak:

  • http://www.madsci.org/posts/archives/2001-02/982775741.Ph.r.html
  • http://www.theweatherprediction.com/habyhints/283/

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir