Rüzgar değirmenleri nasıl çalışır?

0
(0)

Rüzgar değirmenleri nasıl çalışır? Ne demek istediğimizden emin değilseniz, bir yelkenli hayal edin. İyi bir rüzgar olmazsa ne işe yarar? Muhtemelen orada öylece otur. Ancak ilk büyük rüzgar, tekneyi suda kilometrelerce taşıma gücüne sahip olur. Rüzgarın yelkenlerinizde olması, motive olduğunuz veya bir şeyler yapmaya yönlendirildiğiniz anlamına da gelir.

İnsanlar uzun yıllardır yelkenli teknelerden ilham aldı çünkü rüzgar, birçok sürecin önemli bir parçasıdır. Örneğin havayı ele alalım. Veya sıcak hava balonlarını. Ya da bugün merakalemi’nin konusu olan rüzgar değirmenleri ele alınsın!

İnsanlar ne kadar süredir rüzgar değirmenlerini kullanıyor?

İnsanlar yüzlerce yıldır rüzgar değirmenlerini kullanıyorlar. Rüzgar değirmenlerinin ilk yazılı sözü, MS 644’te Pers’ten geldi. Daha sonra Çin’de ortaya çıktılar. İki ülke yel değirmenini ayrı ayrı bulma ihtimali de var elbet. Fakat bazıları Çin’deki yel değirmenlerinin ilk olarak oraya Cengiz Han’ın esiri olarak götürülen Persler tarafından yapıldığına inanıyor.

Rüzgar değirmenleri nasıl çalışır?

Birçok tekne gibi, ilk rüzgar değirmenleri yelkenlere kadar gidiyor. Yelkenler rüzgarı yakalayınca yel değirmeninin kanatları dönüş sağlıyordu. Bu, dişlilere ve değirmen taşlarına bağlı olan tahrik milini hareket ettirdi.

İlk rüzgar değirmenleri posta değirmenleriydi. Merkezi bir direğe bağlı dört kanatları vardı. Daha sonra, kule değirmenleri 1400’lü yıllarda popüler hale geldi. Bunlar, yelkenlerin rüzgarı daha iyi yakalamasını sağlamak için dönebilen bir başlık içeriyordu. Daha sonra, 1500’lerde, önlük değirmeni, silindirik bir şekil yerine altı veya sekiz kenarı vardı.

Ne tür rüzgar değirmenleri var?

İnsanlar uzun yıllar tahıl öğütmek için rüzgar değirmenlerini kullandılar. Rüzgar değirmenleri ayrıca sulama ve diğer çiftçilik ihtiyaçlarına yardımcı oldu. Daha sonra buhar gücü ve elektrik birçok yel değirmeninin yerini aldı.

Ancak bugün, türbin adı verilen özel yel değirmenleri popülerlik kazanıyor. Türbinler, elektrik üretmek için rüzgarın gücünü kullanan yel değirmenleridir. Kanatlar, yeterli rüzgar olduğunda dönen bir şafta bağlanır. Şaft daha sonra elektrik üretmek için bir jeneratöre bağlanır.

Bazı yerlerde, büyük rüzgar türbini grupları bulacaksınız. Bu yerlere rüzgar çiftlikleri de denir. Rüzgar çiftlikleri, düzlükler veya büyük su kütleleri gibi çok rüzgarlı olma olasılığı daha yüksek bölgelerde yaygındır.

rüzgar değirmeni

Geleneksel rüzgar değirmenleri eskisi kadar yaygın değil. Ancak bazı çiftlikler hala onları tahıl ve su hayvanlarını öğütmek için tercih ediyor. Ve tabii ki, birçok insan eski rüzgar değirmenlerini ziyaret etmekten hoşlanıyor. Artık kullanılmasalar bile etkileyici bir manzara sunuyorlar.

İnsanlar yelkenli teknelerden geleneksel rüzgar değirmenlerine ve şimdi de rüzgar türbinlerine kadar binlerce yıldır rüzgarın gücüne inanıp kullanmakta. Gelecekteki insanlar rüzgarı nasıl değerlendirecek? Belki rüzgar enerjisindeki bir sonraki gelişme sizden gelir!

 

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!