Röntgen nasıl çalışır?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Röntgen nasıl çalışır?
– Röntgeni kim keşfetti?
– X-ışınları doktorlara nasıl yardımcı olur?

https://www.youtube.com/watch?v=ra8NlYp6_rQ&feature=emb_logo

Penisilin, Süper Tutkal ve X-ışınlarının ortak noktası nedir? Mucitleri onları kazara keşfetmesidir!

Röntgeni kim keşfetti?

1895’te Alman fizikçi Wilhelm Roentgen elektrikle özel bir tüpte deney yapıyordu. Elektriğin boşlukta nasıl hareket edeceğini öğrenmek istedi. Bu nedenle Roentgen tüpten mümkün olduğunca fazla hava çıkardı. Bu, elektronların borudan çok hızlı bir şekilde hareket etmesini sağladı.

Elektronlar hareket ettikçe birbirlerine çarptılar. Ayrıca tüpün camına ve katot ve anot adı verilen tüpün iki özel kısmına koştular. Roentgen’in bilmediği şey, bu hızlı tempolu elektronlar tüpün anoduna çarptığında, henüz keşfedilmemiş bir tür ışık göndereceklerdi. Bu tür ışığa röntgen denir.

Hiç merak ettiniz mi... Röntgen nasıl çalışır?- Röntgeni kim keşfetti?- X-ışınları doktorlara nasıl yardımcı olur?

Röntgen nasıl çalışır?

X-ışınları, her gün gördüğümüz görünür ışığa benzer bir tür ışık ışınıdır. Görünür ışık ve x-ışınları arasındaki fark, ışınların dalga boyudur. İnsan gözleri radyo dalgaları gibi daha uzun dalga boylarına sahip ışığı veya röntgen gibi daha kısa dalga boylarına sahip ışığı göremez.

Kısa bir süre sonra Roentgen, laboratuvarında floresan bir ekranın denemesini yaparken parlamaya başladığını fark etti. Floresan malzemenin elektromanyetik radyasyona maruz kaldığında normal olarak parladığını biliyorken, radyasyonu engelleyeceğini düşündüğü ağır karton tüpü çevrelediği için hala şaşırdı.

Tüp ve ekran arasına farklı nesneler yerleştirerek denemeye başladı. İkisi arasında ne koyarsa koyun, ekran hala parlıyordu.

Bir keresinde, Roentgen elini tüpün önüne koydu. Bunu yaptığında, kemiklerinin ekrana yansıtıldığı bir silueti gördü.

Roentgen sadece röntgenleri keşfetmekle kalmadı, aynı zamanda tıbba nasıl son derece yardımcı olabileceklerini ilk elden gördü.

Hiç şüphe yok ki röntgen cihazı doktorlar için çok yararlı. X-ışınları, insan dokuları ve organları dahil olmak üzere metalik olmayan nesnelerden geçebilir. Bir röntgen makinesi, doktorların ameliyat yapmadan hastanın içinde neler olduğunu görmesini sağlayan dev bir kamera gibidir.

Bilim adamlarının röntgeni tıbbi kullanım için güvenli hale getirmesi uzun zaman aldı. Günümüzün x-ışını makineleri, bir x-ışını tüpündeki bir anotla etkileşime giren bir elektromanyetik radyasyon akışı üretir. Bu etkileşimle yapılan röntgenler daha sonra incelenen vücudun kısmına yönlendirilir. Radyasyona maruz kalmayı azaltmak için, röntgen makineleri röntgen ışınlarını sadece netleme alanına hedefler.

X-ışınları vücut dokularımızla temas ettiğinde, metal bir film üzerinde bir görüntü üretir. Deri ve organlar gibi yumuşak doku, yüksek enerjili ışınları ememez ve ışın bunlardan geçer. Vücudumuzdaki kemikler gibi yoğun materyaller radyasyonu emer.

Hiç merak ettiniz mi... Röntgen nasıl çalışır?- Röntgeni kim keşfetti?- X-ışınları doktorlara nasıl yardımcı olur?

X-ışınları doktorlara nasıl yardımcı olur?

Kamera filmi gibi, X-ışını filmi de hangi alanların X-ışınlarına maruz kaldığına bağlı olarak gelişir. Bir röntgen üzerindeki siyah alanlar, röntgenlerin yumuşak dokulardan geçtiği alanları temsil eder. Beyaz alanlar, kemikler gibi daha yoğun dokuların x-ışınlarını nerede emdiğini gösterir.

Hiç röntgen çektiniz mi? Genellikle kırık kemikleri görmek için kullanılırlar. Doktorlar neden iyi hissetmediğinizi anlamaya çalışırken de bir röntgen sipariş edebilirler. Ama emin ol! X-ışınları endişelenecek bir şey değildir. Hiç acıtmıyorlar. Bunun yerine, doktorların sizi daha iyi hissettirmek için yollar bulmasına yardımcı olurlar.

Kaynakça:

 • https://www.austincc.edu/rudygarz/xRayMachine/xRayMachine.pdf
 • https://science.nasa.gov/ems/11_xrays
 • https://www.nde-ed.org/EducationResources/CommunityCollege/Radiography/Introduction/history.htm

  Yararlı buldunuz mu?

  Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

  Bu makaleyi yararlı bulduysanız

  Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

  Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir