Robot nedir?

0
(0)

Hayatın bundan 50 yıl sonra ne zaman olacağını düşünüyorsunuz? Uçan arabalarımız olacak mı? Mars’ta insanlar olacak mı? Robotlar dünyayı ele geçirecek mi? Milyonlarca robot zaten var. Ancak endişelenmeyin! Dünya’yı ele geçirmek için ayağa kalkmaları pek olası değil. Peki robot nedir?

Robot nedir?

Bir robot hayal ettiğinizde aklınıza ne geliyor? İnsan gibi davranan ve görünen makineler mi düşünüyorsunuz? Peki ya konuşabileceğiniz akıllı hoparlörler? Kendi kendine hareket eden elektrikli süpürgelere ne dersiniz? Bunlar robot mu?

Sanat gibi, robotları tanımlamak da zordur. Bazı bilim adamları, robotların talimat verilen görevleri yerine getirebilen cihazlar olduğunu söylüyor. Robotlar çok kullanışlıdır. İnsanların iyi yapamayacağı kadar zor, tehlikeli veya tekrarlayan şeyleri onlar yapabilirler. Örneğin robotlar fabrikalarda birçok görevi insanlardan daha hızlı ve doğru bir şekilde yerine getirebilir. Aynı şekilde Mars gezginleri, insanlar için çok tehlikeli olduğunda Mars’ı keşfedebilirler.

Evinizde veya okulunuzda robot var mı? Ne kadar yaygın olduklarına şaşırabilirsiniz! Çoğu robot basit ve pratiktir. Bazı örnekler arasında otomatlar, fabrikalarda kullanılan robotik kollar ve uzaktan kumandalı oyuncaklar sayılabilir. Elbette, NASA tarafından yapılan Mars keşif gezileri gibi çok karmaşık robotlar da var.

Bir robotu nasıl yaparsınız?

Hiç kendi robotunuzu yapmayı hayal ettiniz mi? Ne yapacaktı? Robotunuz sizinle oyun oynayabilir mi? Yemek yapmak mı? Belki ev işlerine yardımcı olur mu? Birçok olasılık var! Bir robot oluştururken dört özelliği düşünmek önemlidir. Bunlar duyuları, hareketi, enerjiyi ve zekayı içerir.

Robotlar çevrelerindeki şeyleri hissedebilmelidir. İnsanların aksine, onlara yardım edecek gözleri, kulakları, burunları veya elleri yoktur. Bunun yerine robotların sensörleri vardır. Bir robot yapmanın ilk adımlarından biri, hangi sensörlere ihtiyaç duyacağını düşünmektir. Işığı hissetmesi gerekiyor mu? Baskıya ne dersin? Bazı robotların da kimyasalları ve sesi algılaması gerekir. Her şey robotun ne yapması gerektiğine bağlı.

Birçok robotun da hareket edebilmesi gerekir. Bir robota hareket vermenin birçok yolu vardır. Çok gelişmiş robotların bazen bacakları vardır. Daha basit robotların tekerlekleri vardır. Ancak unutmayın, hareket eden her robotun enerjiye ihtiyacı vardır! Tıpkı insanlar gibi robotlar da enerji olmadan iyi çalışamaz. Robotlar nasıl çalıştırılabilir? Bazı olasılıklar bir pil veya bir güneş panelidir.

Son olarak, robotların zekaya sahip olması gerekir. Bu, bir robotun gelişmiş matematik problemlerini çözebilmesi gerektiği anlamına mı geliyor? Hayır, hiç de değil! Bunun yerine zeka, robotun talimatları takip edebilmesi gerektiği anlamına gelir. Zeka genellikle robotların duyularına bağlıdır. Işığı, basıncı veya sesi algıladıktan sonra gerçekleştirilecek talimatlarla programlanabilirler. Bu yüzden ses asistanları, isimlerini söylediğinizde cevap verir!

Bir robot yapmak kulağa zor geliyor mu? Aslında oldukça basit ve uygun fiyatlı olabilir. Bilim adamları ve öğretmenler yardımcı olacak birçok araç yaptı. Yetişmekte olan mühendisler, başlamak için çevrimiçi olarak birçok talimat ve ipucu bulabilir. Robot dünyasını keşfetmek her zamankinden daha kolay!

Öyleyse ne bekliyorsunuz? İnşa edin! Dünyanın onları inşa etmek için daha fazla robota ve daha fazla insana ihtiyacı var. Belki de hızlı ve doğru bir şekilde görevleri yapacak bir sonraki çığır açan robotu geliştirecek kişi siz olacaksınız! Tamam, belki bu biraz iddialı. Ama bahse gireriz, gerçekten harika ve inşa etmesi eğlenceli bir şey hayal edebilirsiniz!

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!