Raketbol Nedir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Raketbol nedir?
– İnsanlar ne kadar süredir raketbol oynuyor?
– Raketbol nasıl oynanır?

https://www.youtube.com/watch?v=WveNMboopls&feature=emb_logo

Raketbol nedir?

Nasıl aktif kalıyorsunuz? Yüzmeyi seviyor musunuz? Belki doğa yürüyüşlerinden veya saklambaç oyunlarından hoşlanıyorsunuz. Ya da belki bir tur raketbol için birkaç arkadaşınıza veya aile üyesine katılırsınız!

Spor söz konusu olduğunda, raketbol oldukça yeni bir icattır. 1940’larda Joseph Sobek bir tenis ve squash oyuncusuydu. Hentbolu da severdi, ancak oyun onun için çok zordu. Bu yüzden kürek veya raket kullanmaya başladı.

İnsanlar ne kadar süredir raketbolu oynuyor?

Raketbol

1949’da Sobek, “kürek raketleri” adını verdiği sporu yarattı. Oyun, hentbol ve squash’ın birçok yönünü bir araya getirdi. Daha sonra ismini raketbol olarak değiştirdi. Önümüzdeki birkaç on yıl içinde, spor giderek daha popüler hale geldi. 1970’lerde, dünya çapında milyonlarca insan raketbolu oynar hale geldi.

1979’da Uluslararası Raketbol Federasyonu kuruldu. İki yılda bir dünya şampiyonaları düzenliyor. Raketbolun popülaritesi biraz düştü çünkü televizyonda izlemek basketbol veya futbol gibi sporlar kadar kolay değil. Yine de birçok kişi oyundan zevk alıyor ve bugün oynamaya devam ediyor.

Hiç raketbolu oynadınız mı? Eğer öyleyse, sporun ne kadar eğlenceli olabileceğini biliyorsunuzdur! Oyunlar, 40 fit (12 metre) uzunluğunda, 20 fit (6 metre) genişliğinde ve 20 fit (6 metre) yüksekliğinde bir kortta oynanır. Oyuncular ya bir tekli maç (iki oyuncu) ya da çiftler (çiftler halinde oynayan dört oyuncu) seçerler. Bazı insanlar, oyunun üç kişinin birbirine karşı oynadığı “boğaz kesme” adlı bir versiyonunu da oynarlar.

Raketbol nasıl oynanır?

İlk olarak, tüm oyuncular ön duvara doğru aynı yöne bakarlar. Amaç, zeminde iki kez sekme şansı bulamadan topun ön duvara çarpmasını sağlamaktır. Sadece topa servis atan oyuncu bir sayı atar. Fakat bir rakip topu ön duvara geri getiremediğinde bunu yaparlar. Bir oyuncu 15 puana ulaştığında oyun biter.

Raketbol

Oyuncularının hatırlamaları gereken birkaç kural vardır. Örneğin, oyuncuların raketi tek elle tutmaları gerekir. Top oyundayken el değiştiremezler. Ayrıca sahadaki çizgiler, oyuncuların servis atarken nerede durmaları gerektiğini de gösterir. Bir de servis topunun oyunda olması için geçmesi gereken bir “kısa çizgi” vardır.

Raketbol hızlı tempolu bir oyundur. Top saatte 150 mil (250 kilometre) hızla hareket edebilir. Oyuncular, topu iki kez zıplamadan önce geri döndürmek için hızlı davranmalıdır. Bu nedenle oyun egzersiz için popüler bir seçimdir. Birçok spor salonunda üyeler için raketbol sahaları mevcuttur.

​​1995 yılında olimpik bir spor haline geldi. Oyunu hiç oynadınız yada oynayanları gördünüz mü? Arkadaşlarınızla ve ailenizle egzersiz yapmanın ve eğlenmenin eğlenceli bir yoludur belki!

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir