Peruk Nasıl Yapılır?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– İnsanlar ne kadar zamandır peruk takıyor?
– Peruk nasıl yapılır?
– Bir peruk yapmak ne kadar sürer?

https://www.youtube.com/watch?v=EGJjGAKKtl8&feature=emb_logo

Favori bir saç stiliniz var mı? Belki saçınızı örmeyi veya sallamayı seviyorsunuzdur. Belki kıvırırsınız veya bir gevşetici kullanırsınız. Birçok insan saçlarının doğal olarak sahip olduğu dokuyu ve stili sever. Yeni bir stil veya renk denemek için peruk bile takabilirsiniz!

İnsanlar ne kadar zamandır peruk takıyor?

İlk peruklar binlerce yıl öncesine kadar dayanır. Bazı uzmanlar, kanıtların en eski perukların 100.000 yıl öncesine kadar yapıldığını öne sürdüğünü söylüyor. Yine de eski Mısırlılar tarafından giyildikleri kesindir. Sıcak iklimde serin kalmak için genellikle doğal saçlarını traş ettiler ve başlarını Güneş’ten korumak için peruk taktılar.

Peruklar, antik Yunanistan ve Roma’da da popülerdi. Genellikle tiyatro için kullanıldılar, ancak insanlar onları moda parçası olarak da giydiler. Çok daha sonra, peruklar Batı Avrupa’da, özellikle de kraliyet ve soylular arasında yaygınlaştı. Hükümdarlar ve hükümet yetkilileri genellikle kelliği örtmek için de peruk giyerlerdi.

Günümüzde insanlar pek çok amaç için peruk kullanıyorlar. Bazıları, doğal nedenlerden veya hastalık veya yaralanmadan sonra kel olduklarında peruk takmayı tercih ederler. Diğerleri moda olarak veya TV’de veya filmlerde karakterleri canlandırmak için peruk takarlar. Bugün birçok peruk doğal saça benziyor. Peruk üreticilerinin bunu nasıl yaptığını hiç merak ettiniz mi?

İnsanlar ne kadar zamandır peruk takıyor?- Peruk nasıl yapılır?- Bir peruk yapmak ne kadar sürer?

|| Tavsiye Bağlantı: Kot pantolonu kim icat etti?

Daha önce bir kostüm dükkanında peruk görmüş olabilirsiniz. Bunların çoğu makineler tarafından yapıldı. Hepsi tek bedene uyarlar ve sentetik saçtan yapılmıştır. Bu peruklar kostümler ve diğer temel ihtiyaçlar için iyi işe yarar. Bununla birlikte, düzenli olarak peruk takan kişiler, büyük olasılıkla size insan saçından yapılan özel yapım baş parçalarının daha kaliteli olduğunu söyleyecektir.

Peruk nasıl yapılır?

Sipariş üzerine peruklar elle işlenir. Peruk üreticileri, kendilerine bağışlanan veya satılan gerçek insan saçını kullanır. İlk adımları, peruğun ait olduğu kişinin kafasını büst yapmaktır. Bu, peruğun tam oturduğundan ve kişinin doğal saç çizgisiyle eşleştiğinden emin olmalarına yardımcı olur.

Büst bir kez yapıldığında, peruk üreticisi peruk için bir temel oluşturur. Daha sonra kullanılacak saçı seçerler. Peruğu yapmadan önce, hepsinin aynı yöne baktığından emin olmak için tüyleri ayırmaları gerekir. Daha sonra peruk üreticileri saçları birbirine bağlar ve çok kısa tüyleri almak için bir keten tarağı kullanırlar.

Saç keten tarağından geçtikten sonra kesilir, yıkanır ve dezenfekte edilir. Ayrıca kalıcı olarak kıvrılmış veya dalgalı da yapılabilir. Son olarak, temele eklenir. Bu, düğümleme adı verilen bir işlemle yapılır. Bir peruk üreticisi, saçı temele tutturmak için bir iğne kullanır. Toplamda, bir tam peruk için yaklaşık 30.000-40.000 düğüm yapacaklar.

İnsanlar ne kadar zamandır peruk takıyor?- Peruk nasıl yapılır?- Bir peruk yapmak ne kadar sürer?

|| Tavsiye Bağlantı: Uçurtmayı kim icat etti?

Bir peruk yapmak ne kadar sürer?

Tahmin edebileceğiniz gibi, peruk yapma süreci uzun zaman alabilir. Bazı peruklar bir veya iki ay gibi kısa bir sürede yapılabilir. Diğerleri altı aya kadar sürebilir. Bununla birlikte, birçok kişi ısmarlama perukların beklemeye değer olduğunu iddia eder! İyi bakılan bir peruk birkaç yıl dayanabilir.

Hiç güzel veya benzersiz olduğunu düşündüğünüz bir peruk gördünüz mü? Belki bir tane bile takma şansınız oldu mu? İster kostüm ister moda olsun, peruk takmak eğlenceli bir deneyim olabilir.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir