Periskop Nasıl Çalışır?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Periskop nasıl çalışır?
– Periskop nedir?
– Periskopu kim icat etti?

https://www.youtube.com/watch?v=ra1HmKMXmGY&feature=emb_logo

Kendi denizaltına sahip olmak ne kadar havalı olurdu? Tabii denizaltılar çok pahalıdır. Ayrıca çok büyükler. Onunla eğlenebilmek için çok suya ihtiyacınız olacak. Ortalama bir küvet işe yaramaz.

Denizaltınız olsaydı nereye giderdiniz? Köpekbalıklarını mı arardınız? Mariana Çukuru’nun veya gizemli Bermuda Üçgeni’nin derinliklerini mi keşfetmek isterdiniz? Denizin derinliklerinde keşfedilmemiş birçok sınır var, bu yüzden emin olun maceralarınız hiç bitmeyecek!

Periskop

Arada bir, muhtemelen su üstünde neler olup bittiğini görmek için yüzeye çıkmak istersiniz. Ama bunu bir denizaltıda nasıl yaparsınız? Yukarıda neler olduğunu görmek için açabileceğiniz sunroofları yok.

Periskop nasıl çalışır?

Bunun yerine denizaltıların periskop adı verilen özel bir cihazı var. Denizaltının içindeki insanların suyun üzerinde neler olup bittiğini görmelerini sağlar. “Periskop” kelimesi nereden geliyor? Bu, Yunanca “peri” (etrafa)” ve “scopus” (bak) kelimelerinin birleşimidir.

|| Tavsiye Bağlantı: Evrende Kaç Yıldız Var?

Periskop nedir?

Periskoplar, bir denizaltından gelen suyun üstünde görmenin ötesinde birçok şekilde kullanılabilir. Birinci Dünya Savaşı’nda askerlerin siperlerin ötesini görmelerine yardımcı oldular. Ayrıca tanklar gibi zırhlı araçlarda, aracın tüm açıklıkları sıkıca kapatıldığında dışarıyı görmek için kullanılırlar.

Periskoplar, nasıl inşa edildikleri ve nasıl çalıştıkları bakımından teleskoplara benzer. Periskopun ana parçası, her iki ucunda birer ayna bulunan uzun bir tüptür. Aynalar birbirine 45 derecelik açıyla paralel olacak şekilde takılmıştır.

Bu şekilde düzenlenen aynalar, ışığın yansımalarını aralarında yansıtır. Örneğin, ışık periskopla baktığınız nesneden yansır. Bu ışık periskopun içine girer ve üst aynadan yansır. Işık daha sonra alt aynaya çarpar ve gözlerinize yansır.

Bir periskopun, köşeleri ve hatta bir denizaltından gelen suyun üzerini görmenize izin vermek için basit bilimsel ilkeleri kullanması harika değil mi? Denizaltılar genellikle su yüzeyine kadar gelemezler. Bu nedenle periskoplarında özel büyütme lensleri vardır. Yansıyan görüntüleri daha kolay görebilmeniz için büyütürler.

Periskopu kim icat etti?

Uzun zamandır farklı şekillerde var olmuştur. Örneğin Johann Gutenberg, 1430’larda periskop benzeri bir cihaz yarattı. Seyircilerin dini bayramlarda kalabalıkta diğer insanları görmesine izin verdi. İlk deniz periskopu, 1854’te Hippolyte Marie-Davy tarafından icat edildi. Daha sonra, Simon Lake cihazı denizaltıya 1902’de ekledi. Sir Howard Grubb, I.Dünya Savaşı sırasında buluşta büyük ilerlemeler yaptı.

Bugün denizaltı periskopları, basit aynaları değiştirmek için her türlü yeni teknolojiyi kullanıyor. Bazıları çok daha sağlam olan karmaşık prizmalar kullanır. Bazı yeni denizaltıların periskopları bile yok. Suyun üzerine kaldırılabilen özel elektronik sensörler kullanırlar. Bu sensörler daha sonra elektronik sinyalleri denizaltının içindeki özel bilgisayarlara geri gönderir!

|| Tavsiye Bağlantı: İyi bir gözlemci misiniz?

Periskop

Hiç periskopun merceğinden baktınız mı? Baktıysanız neler gördüklerinizi yorumda belirtir misiniz lütfen?

Kaynak:

  • http://en.wikipedia.org/wiki/Periscope (accessed 13 Jan. 2020)
  • http://www.bigsiteofamazingfacts.com/how-does-a-periscope-work (accessed 13 Jan. 2020)

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir