Peri masalları ne kadar eski?

5
(2)

Hiç merak ettiniz mi…
– Peri masalları ne kadar eski?
– Peri masalları her zaman var mıydı?
– Kültürlerde benzer masallar mevcut mu?

https://www.youtube.com/watch?v=lBD_7cFqJsU
Peri Masalı

Sinderella’dan, Uyuyan Güzel’e ve Rapunzel’e kadar, tarih boyunca peri masalları 7 den 70 e insanlar arasında edebiyatın sevilen bir parçası olmuştur. Aslında çoğumuz hikayeleri ezbere biliriz “bir zamanlar”, “sonsuza dek mutlu yaşamışlar” gibi sözlerle.

Fakat peri masalı tam olarak nedir? Ve ne kadar zamandır varlar? Düşünülenden daha uzun zamandır var olduklarını öğrendiğinizde şaşırabilirsiniz.

Peri masalları, geniş bir karakter yelpazesini öne çıkardı. Genelde onlara bazı sihirli elementler sağlayan halk masalları yada fabllardır. Örneğin, perilere ek olarak, peri masallarının prensler ve prensesler, krallar ve kraliçeler, cadılar ve öcüler, cüceler ve devler, cinler ve ejderhalar ve konuşan hayvan çeşitleri ile dolu olduğunu bulacaksınız.

Kırmızı Başlıklı Kız

Bu karakterler kendilerini, büyük annelerin her zaman göründükleri gibi olmadığı, aynaların onlara en iyisi olduklarını söylediği, prenseslerin bir yüzyıl boyunca uyuduğu, lambaların içinde cinlerin olduğu ve hayvanların konuştuğu büyülü bir dünyada buluyorlar. Gerçekten, fantastik, büyülü bir durum hayal edebiliyorsanız, muhtemelen bunu konu alan bir peri masalı vardır.

Bugün, kütüphaneye yapılan bir ziyaret, peri masallarıyla dolu düzinelerce kitapları ortaya çıkaracaktır. Fakat durum her zaman öyle değildir. İlk peri masalları, yazılmadan önce tekrar üzerine tekrar incelendi ve nesilden nesile anlatıldı.

Kültürlerde benzer peri masalları mevcut mu?

Nihayetinde ise masallar toplandı ve bir çok kültüre aktarıldı. Peri masallarını inceleyen tarihçiler, hikayelerin bazılarının ülkeler arasında çeşitli farklılıklar ve uzaklıklar olmasına rağmen ne kadar benzer olduğunu keşfetmelerine şaşırdılar.

Ejderha

Örneğin, Sinderalla hikayesini ele alalım. Araştırmacılar, İngiltere, Fransa, Mısır, İzlanda, Sibirya, Çin, Kore ve Vietnam gibi ülkelerde Sinderalla’nın ana hikayesinin benzer versiyonlarını ortaya çıkardılar. Bazı uzmanlar, geldiği kültüre dayanan eşsiz özelliklerle aynı hikayenin yüzlerce versiyonu olabileceğine inanıyor.

Peri masalları ne kadar eski?

Yıllardır, uzmanlar, peri masallarının 16. yada 17. yüzyılların başlarına dayandığına inanıyorlardı. Bu tahmin, yazıya ilk dökülmeden önce sözlü olarak birkaç nesile aktarılmasına kadar dayanıyor.

Ancak son zamanlarda araştırmacılar, kültürlerde peri masallarında kullanılan kelimeleri incelemek için biyologlardan teknikler kullandı. Bulgular birçok peri masalının daha önce düşünülenden binlerce yıl eski olduğunu göstermektedir.

Örneğin, “Jack ve Fasulye Sırığı” masalı, Doğu ve Batı Hint-Avrupa dillerinin ilk olarak ayrıldığı 5.000  yıldan uzun bir süre önce anlatılan bir grup masallara kadar uzanabilir. Aynı şekilde, “Güzellik ve Canavar” ve “Rumpelstiltskin” masallarının her ikisi de 4.000 yaşın üzerinde olduğu sanılıyor.

Ama en eski peri masalı, ruhunu büyülü güçler karşılığında Şeytan’a satan bir demirciye sahip olan “Smith ve Şeytan” masalıdır. Araştırmacılar, bu antik masalın Bronz Çağına yani 6.000 yıl öncesine dayanabileceğine inanıyorlar!

Süper Kahramanların neden gizli kimliğe sahip olduklarını da merak ediyorsanız, sitemizdeki diğer makalemizi de okuyabilirsiniz.

Kaynakça:
http://teacher.scholastic.com/writewit/mff/fairytales_discovering.htm
http://www.bbc.com/news/uk-35358487


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir