Pembe Gürültü Nedir?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Yağmur neden uyku getirir?
– Pembe gürültü nedir?
– Hava durumu insan vücudunu nasıl etkiler?

https://www.youtube.com/watch?v=9T978ES0LdQ&feature=emb_logo

Yağmurlu bir günde ne yapmaktan hoşlanırsınız? Mesela bazı çocuklar yağmur botlarını giyer ve su birikintilerine atlar. Bazıları içeride iyi bir kitapla dinlenmeyi tercih eder. Meraklı Dostlarımızın çoğu bunun yerine uzun bir şekerleme yapmak ister belki.

Yağmur neden uyku getirir?

Yağmur uykunuzu mu getiriyor? Öyleyse, yalnız değilsiniz! Çünkü çoğu insan cama çarpan yağmur damlalarının sesinin onları hemen uykuya daldırabileceğini söylüyor. Aslında, insanlar geceleri uykuya dalmalarına yardımcı olmak için genellikle yağmur sesinin kayıtlarını açarlar. Yağmur neden insanlar üzerinde bu etkiye sahiptir?

Yağmurlu bir günün sizi uykulu yapmasının birkaç nedeni vardır. Biri, güneş ışığının olmaması. İnsan vücudu Güneşe maruz kaldığında daha az melatonin ve daha fazla serotonin salgılar. Bu, insanları daha uyanık ve neşeli hissettirir. Yağmurlu bir günde ışık eksikliği tam tersi bir etkiye sahip olabilir. Yani insanlar uykulu veya biraz hüzünlü hissedebilir.

Yağmurlu bir günün nemi de önemli bir rol oynar. Yağmur yağdığında dışarıdaki hava ağırdır. Sonuç olarak, vücudun homeostazı sürdürmek için daha fazla çalışması gerekir. Bu yorucu olabilir ve hatta birçok kişinin birkaç dakika daha uyuyakalmasına neden olabilir.

Hiç merak ettiniz mi...- Yağmur neden uyku getirir?- Pembe gürültü nedir?- Hava durumu insan vücudunu nasıl etkiler?

|| Tavsiye Bağlantı: Yıldız kayması neden olur?

Pembe gürültü nedir?

Elbette yağmur sesi de rol oynuyor. Aslında yağmur pembe gürültüdür. Bu, beyaz gürültü gibi, insanların duyabildiği tüm frekansları içerdiği anlamına gelir. Bununla birlikte, enerjinin pembe gürültüdeki tüm frekanslara eşit olarak dağılmaması açısından beyaz gürültüden farklıdır.

2012 yılında yapılan bir araştırma, pembe gürültünün beyin dalgalarını azalttığını buldu. Uzmanlar, bunun onu potansiyel bir uyku yardımı yaptığına inanmakta . Yağmur, doğadaki pembe gürültüye tek örnek değildir. Diğer örnekler arasında hışırdayan yapraklar, rüzgar ve kendi kalp atışınızın sesi vardır.

Hava durumu insan vücudunu nasıl etkiler?

Hiç merak ettiniz mi...- Yağmur neden uyku getirir?- Pembe gürültü nedir?- Hava durumu insan vücudunu nasıl etkiler?

|| Tavsiye Bağlantı: Sonbaharda yapraklar neden renk değiştirir?

Elbette insan vücudunu etkileyen tek hava durumu yağmur değildir. Kış aylarında birçok bölge daha az güneş ışığı görür. Bu, sinirlilik ve uyuşukluğa yol açabilir. Birçok insan Mevsimsel Duygusal Bozukluk denen bir durum yaşar, bu da bu süre zarfında depresyon yaşadıkları anlamına gelir.

Soğuk aylarda daha fazla insanın hastalandığını hiç fark ettiniz mi? Çünkü dışarıda soğuk olduğunda grip gibi hastalıklar daha kolay büyür ve insandan insana geçer. Kış aylarında da ortalama olarak daha fazla felç ve kalp krizi görülür.

Bunun tersi de doğrudur. İnsanlar genellikle yaz aylarında daha düşük tansiyon yaşarlar. Artan güneş ışığı, vücudun serotonin oluşturmasına ve ruh halinin yükselmesine neden olabilir. Bazı araştırmacılar ayrıca keyifli bir günde dışarıda vakit geçirmenin yaratıcı düşünceyi artırabileceğine inanıyor.

Hiç yağmurlu bir günde uzun bir şekerleme yaptınız mı? Ayrıca diğer hava türleri size nasıl hissettiriyor? Bugün güneşli havaya sahip olacak kadar şanslıysanız, dışarıda biraz zaman geçirmeyi deneyin! Ruh halinizi nasıl etkileyeceğini asla bilemezsiniz.

Kaynak:

  • https://www.healthline.com/health/pink-noise-sleep#description 
  • https://www.bustle.com/p/why-am-i-so-tired-when-its-raining-we-asked-expert-this-is-what-they-said-8646746 
  • https://sciencing.com/temperature-ampamp-humidity-related-7245642.html 
  • https://www.huffpost.com/entry/weather-and-health_n_570facd9e4b08a2d32b92ae9 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir