Patlamış Mısır Nasıl Patlar?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Patlamış mısır nasıl patlar?
– Tüm mısırlar patlar mı?
– İnsanlar ne kadar zamandır mısır
yiyor?

https://www.youtube.com/watch?v=FzwIBMtZnkk
Mısır Nasıl Patlatılır?

İster basketbol maçında tezahürat edin, ister sinemada film izleyin yada isterseniz koltukta ailenizle film izlemek için kurulun, patlamış mısır yıllardır en çok sevilen atıştırmalıklardan birisi olmuştur.

Bu güzel atıştırmalığı patlatırken mikro dalganızın içinde neler olduğunu merak ediyorsanız, ön koltuğa oturun ve gürültünün ne hakkında olduğunu öğrenin. Dünyanın en eski atıştırmalıklarından olan mısırın perde arkasına geçme zamanı!

Patlamış mısırı patlatan şey nedir?

Patlamış mısır nasıl patlar?

Peki patlamış mısırı patlatan şey nedir? Ve neden tüm mısırlar ısıtıldığında patlamıyor? Cevabı basit bir bilim meselesidir. Patlamış mısır, özel bir mısır türüdür. Mısırın tüm çeşitleri arasında, patlamış mısır sadece patlayan bir türdür.

Patlamış mısırın her çekirdeğinin içinde, gövde adı verilen sert bir kabukla çevrili küçük bir su damlası vardır. Mısır ısıtıldığında su damlası, çekirdeğe basınç oluşturan buhara dönüşür. Gövde artık basınca dayanamadığında –PAT! – çekirdek patlar ve kabarık yeni bir mısır doğar.

İnsanlar ne kadar zamandır mısır yiyor?

Amerika’da, patlamış mısırın tüketimi, 1950lerde evlerde kurulan televizyonun artan popülerliğiyle istikrarlı bir şekilde arttı. Bir çok insan eğlence için televizyonlarını açıp evde kalmaya başladıkça, kendilerinin tuzlu bir atıştırmalık aşerdiklerini farkettiler. Bunu aşmak için de doğal seçim, tabi ki, patlamış mısırdı!

Patlamış mısırı patlatan şey nedir?

Amerikalılar günümüzde dünyadaki diğer ülkelerden daha fazla tüketmesine rağmen, arkeologlar Yeni Meksika mağaralarında 4000 yıldan daha eski olduklarına inandıkları mısır çekirdekleri buldular. Bu bulgu da bu lezzetli atıştırmalığın yüzyıllardır dünyadaki kültürlerin bir parçası olduğunu gösteriyor.

İspanyol kaşifler Meksika’ya vardıklarında, Aztek Kızılderililerin patlamış mısırı, dansları sırasında giydikleri süsler, başlıklar ve çelenkler yapmak için kullandıklarını keşfettiler. Kızılderililer, patlamış mısır olgusunu anlatan bir efsane de anlatırlardı.

Efsane, patlamış mısırın her bir çekirdeğinde küçük bir şeytanın yaşadığını iddia etti. Bu yüzden şeytanın evi ısıtıldığında, öylesine sinirlenirmiş ki sonunda patlarmış!

Ayrıca sakızın kaç yıllık olduğunu ve çikolata barlarını kimlerin icat ettiğini merak ediyorsanız linkleri tıklayın.

Kaynakça:
https://www.wonderopolis.org/wonder/what-makes-popcorn-pop


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir